fonradar

MUH SGK Temmuz Düzeltme

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
Selamlar, temmuz Muhsgk yı Ağustos ayında 5510 kanun ile zamanında verdik, işyerinde 2 işçi çalışmaktadır işçilere ikramiye ödenmiş temmuz ayında bundan yeni haberimiz oldu. 5 eylül itibariyle düzeltme verirken, vergi kesintileri kısmına ikramiyeyi de ekleyerek yeniden doldurduk, Sgk kısmını doldururken ;
BELGE TÜRÜNDEN. : İPTAL seçip 5510 kanun no ile ilk verdigim beyanname de yazdığım sekilde tüm geri kalan bilgileri doldurdum. Yalnız bu satırda TAHAKKUK NEDENİ : A- YASAL SÜRESİNDE VERİLME ve B YASAL SÜRESİ DISINDA VERİLME. burada hangisini seçmem gerekiyor _ ? (ben B YASAL SÜRESİ DISINDA VERİLMEyi seçerek düzeltme beyannamesini gönderdim )

2. satırda BELGE TÜRÜ ASIL KANUN :0000 seçerek tüm bilgileri aynen yazdım ikramiye tutarını da ekleyerek. burada B YASAL SÜRESİ DISINDA VERİLME yi seçtim.

2. kişi icinde yukarda sekilde bilgileri girdim. Yukarda yazdıklarımda bir hata var mı ?

düzeltme muhsgk Beyannameyi 5 eylül de gib e gönderdim. GİB ekranında iptal olacak olanda Sgk tarafından incelecek diyor, asıl olarak gönderdiğimde de aynı dönemde aynı tc li kişiler icin 30 günden fazla bildirimde bulunamazsınız diye İPTAL EDİLDİ yazıyor.

Dun Sgk ya gittim İPTAL edilecek olanı onay vermelerini istedim, kontrol ettiler ve iptal prim hizmet beyannamemi kabul ettiklerini söylediler.. 2 gündür sistemden bakıyorum gib de Sgk da incelemede yazıyor iptal beyannamesi icin.. ASIL icinde hatalı seklinde uyarı göstermeye devam ediyor. Sgk da onaylanan İPTAL acaba bir kaç gün sonra mı GİB e düşüyor bilen var mı acaba ? yukarda yazdıklarımda bir yanlış var mı tecrübe eden arkadaşlar bilgi verebilirseniz .

Selamlar,

- Öncelikle Ağustos/2020 dönemi hala yasal süresi içindedir. Aksi seçmeniz hatalıdır.
- Düzeltme beyannamesi için olan "kutucuğu" işaretleyin. DOĞRU olan personel satırlarını "SİLİN". (Yani kuruma diyorsunuz ki ilk verdiklerim doğru, şimdi yapacağım değişiklikleri dikkate al)
- İlgili personel için yaptığınız ilk kaydı, belge mahiyeti "iptal" seçilecek; başka bir alana müdahale edilmeyecek.
- Altta yeni bir satıra belge mahiyeti "EK"seçilecek. Belge türü tüm sigorta kolları" seçilecek. Diğer bilgiler doğru-güncel şekliyle doldurulacak.
- Paket yapıp özel onay ile düzeltmenizi verebilirsiniz.

Son dediğinize gelince, benzer sıkıntıları çok insan yaşıyor. Vergi Dairesi, sorun bizden kaynaklanıyor dedi. Birkaç gün sonra tekrar denenmesini istedi.

Umarım biraz yardımcı olabilmişimdir.

Selamlar, - Öncelikle Ağustos/2020 dönemi hala yasal süresi içindedir. Aksi seçmeniz hatalıdır. - Düzeltme beyannamesi için olan "kutucuğu" işaretleyin. DOĞRU olan personel satırlarını "SİLİN". (Yani kuruma diyorsunuz ki ilk verdiklerim doğru, şimdi yapacağım değişiklikleri dikkate al) - İlgili personel için yaptığınız ilk kaydı, belge mahiyeti "iptal" seçilecek; başka bir alana müdahale edilmeyecek. - Altta yeni bir satıra belge mahiyeti "EK"seçilecek. Belge türü tüm sigorta kolları" seçilecek. Diğer bilgiler doğru-güncel şekliyle doldurulacak. - Paket yapıp özel onay ile düzeltmenizi verebilirsiniz. Son dediğinize gelince, benzer sıkıntıları çok insan yaşıyor. Vergi Dairesi, sorun bizden kaynaklanıyor dedi. Birkaç gün sonra tekrar denenmesini istedi. Umarım biraz yardımcı olabilmişimdir.
Selamlar, - Öncelikle Ağustos/2020 dönemi hala yasal süresi içindedir. Aksi seçmeniz hatalıdır. - Düzeltme beyannamesi için olan "kutucuğu" işaretleyin. DOĞRU olan personel satırlarını "SİLİN". (Yani kuruma diyorsunuz ki ilk verdiklerim doğru, şimdi yapacağım değişiklikleri dikkate al) - İlgili personel için yaptığınız ilk kaydı, belge mahiyeti "iptal" seçilecek; başka bir alana müdahale edilmeyecek. - Altta yeni bir satıra belge mahiyeti "EK"seçilecek. Belge türü tüm sigorta kolları" seçilecek. Diğer bilgiler doğru-güncel şekliyle doldurulacak. - Paket yapıp özel onay ile düzeltmenizi verebilirsiniz. Son dediğinize gelince, benzer sıkıntıları çok insan yaşıyor. Vergi Dairesi, sorun bizden kaynaklanıyor dedi. Birkaç gün sonra tekrar denenmesini istedi. Umarım biraz yardımcı olabilmişimdir.

Selamlar,

- Öncelikle Ağustos/2020 dönemi hala yasal süresi içindedir. Aksi seçmeniz hatalıdır.
- Düzeltme beyannamesi için olan "kutucuğu" işaretleyin. DOĞRU olan personel satırlarını "SİLİN". (Yani kuruma diyorsunuz ki ilk verdiklerim doğru, şimdi yapacağım değişiklikleri dikkate al)
- İlgili personel için yaptığınız ilk kaydı, belge mahiyeti "iptal" seçilecek; başka bir alana müdahale edilmeyecek.
- Altta yeni bir satıra belge mahiyeti "EK"seçilecek. Belge türü tüm sigorta kolları" seçilecek. Diğer bilgiler doğru-güncel şekliyle doldurulacak.
- Paket yapıp özel onay ile düzeltmenizi verebilirsiniz.

Son dediğinize gelince, benzer sıkıntıları çok insan yaşıyor. Vergi Dairesi, sorun bizden kaynaklanıyor dedi. Birkaç gün sonra tekrar denenmesini istedi.

Umarım biraz yardımcı olabilmişimdir.

Selamlar yanıtınız icin tesekkürler.

Düzeltme yaptıgımız Dönem Temmuz ayıdır. buna göre yorumlarsanız.

Fatih Bey,

Yasal verilme süresi geçmiş asıl/ek ve iptal nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerinin Tahakkuk Nedeni: “(B) Yasal Süresi Dışında Verilmiş APHB” seçeneği işaretlenmelidir. Yani işleminiz doğru.
Hatta benim bildiğim: 3 ay içinde verilen bu düzeltme EK'i ile herhangi bir inceleme ya da ceza da söz konusu olmayacak

tesekkürler su anki durum;

dun sgk ya gittigimde 05510 iptal gönderdigimi sgk da onayladılar. V2 sgk sistemindede 05510 onaylı iptalller arasında gözüküyor...

gib de ise hala " 05510 kanun maddeli olan sgk da işlemde " yazıyor, o yüzden mi bilmiyorum düzeltme Asıl 0000 kanunsuz gönderdigim gib de hatalı gözüküyor hala. ...

05510 iptal olan sgk sisteminden gib sistemine düstükten sonra mı onaylayabilirsiniz diye cıkacak acaba ? yoksa tekrar Asıl 0000 kanunsuz diye mi gönderecegim gibe ? ne oldugu belli degil..