fonradar

Muhasebe Programı

arkadaşlar eta 7 muhasebe programını kullanıyoruz biz.Serbest meslek defterlerini programda hangi bölümde tutmalıyız.Bağkur prim ödemelerini nasıl kaydederiz.teşekürler

Ynt: Muhasebe Programı

Sayın muhfiliz:
Ben de o muhasebe programını kullanıyorum. Serbest meslekleri işlerken işletme modülünde açıyorum. (normal işletmeleri açtığımız bölüm) ve orada çalışıyorum. Benim aldığım versiyonda serbest mesleğin işleneceği ayrı bir bölüm yok, ya da programda yok bilmiyorum. Bağkur primlerini ise yıllık gelir vergisi beyannamesi düzenleyeceğimiz zaman toplam yıllık tutar ne kadar ise onu matrahtan düşüyoruz. Yani aylık olarak mesela gider kısmına işleyipde giderler grubuna atmıyorum. (uygulamada böyle olması lazım)
yok illaki işlemem lazım diyorsanız örneğin 60 kodunu açarsınız tanımlarda, kdv kısmına da '0' yazarsanız bu şekilde haledersiniz... Ama dikkat etmeniz gereken husus yıllık olarak beyannameden indirim yapacağınız yoksa aylık olarak mı işleyeceğiniz. Not: Eğer bağkur primleri meslek mensubu olarak sizin ise;
yıllık tutarını GV. beyannamesinden düşmeniz lazım. Tabiki eğer serbest meslek karınız varsa zarar ise dikkate almayınız. Çünki kar olduğunda düşülür, zarar olsa eklenmez.

sayın ÖZALP teşekkür ederim bende böyle düşünmüştüm ama yanlış olurmu diye kafama takılmıştı.İyi çalışmalar

merhaba, ben eta 7 kullanmıyorum. programıda tanımıyorum. sadece merak ettiğim için soruyorum. bu programda, serbest meslek kazanç defter döküm bölümünüz var mı?

e peki yılsonunda defter dökümlerinizi nasıl yapacaksınız?
işletme defteri olarak mı dökeceksiniz

şu ana kadar elle tutuyordum. Ama bundan sonra programda tutacağım. Evet dediğiniz gibi mantık işletme defteri ile aynı sadece defterin adı değişik...

merhaba, ben eta 7 kullanmıyorum. programıda tanımıyorum. sadece merak ettiğim için soruyorum. bu programda, serbest meslek kazanç defter döküm bölümünüz var mı?

Eta7 Muhasebe proğramında işletme defterine ait paramatrelerin manuel değiştirilme özelliği vardır. Serbest meslek kazancına göre uyarlanabilir.

e peki yılsonunda defter dökümlerinizi nasıl yapacaksınız?
işletme defteri olarak mı dökeceksiniz

Her ne kadar anlık denetimler sırasında serbest meslek kazanç defterini ibraz etme zorunluluğu olmasada.
Serbest meslek kazanç defterleri günlük olarak kaydedilmelidir.Eta proğramına serbest meslek defteri eklenmeme nedeni de bu olsa gerek.

danıştay 9.dairesi esas no:2005/2667 karar no:2005/2720
kısaca; boş defter nedeniyle ind.kdv reddedilip resen vergi tarh edilmiş. defter kayıtları bilgisayarda var olduğundan kesilen ceza iptal edilmiş.
bu karardan hareket ederek "bilgisayara günlük kayıt etmek yeterli" yorumunu yapabilirmiyiz?