Muhasebe ücreti.

merhaba arkadaşlar ..staja başlatma sınavını kazandıktan sonra bir firmada staja başladım firmanın mali müşaviri gözetiminde..mali müşavir firmanın yıllarca tek müşaviri firma sahibiyle yakın ilişkileri olan biriydi.benim stajım gereki müşavir mkbz ve sözleşme düzenledi normalde makbuz ya hiç düzenlemiyormuş yada arada sırada...makbuzları odayla problem yaşamamak için normal ücret tarifesinden kesti yoksa daha az para veriliyordu samimiyetten dolayı para konusu olmazdı firma sahibi eline geçtikçe borcum ne der parasını öderdi.samimiyetten dolayıda ne tediye makbuzu düzenledik ne de tahsilat makbuzu.çoğu ödemeler elden yapılmıştı.benim stajım bitti ilk sınavda derslerimi verdim ve muhasebeyi benim tutmama karar verildi muhasebeciden ayrıldık.muhasebeci biz ayrıldık diye borcumuz yokken tuttu yüklü bir borç çıkardı bütün hesabınıda bana kestiği makbuzlar üzerinden yapmış..hakkı olmadan ekstradan para istedi bir kaç kez telefon görüşmasi yaptı firma sahibiyle firma sahibi bigün buluşup helalleşelim demiş bizde o kadar borç görünmüyor demiş ama ne firma sahibi bürosuna gitti ne de müşavir firmaya geldi..yaklaşık 1 sene sonunda icra kağıdı geldi..biz hemen itiraz ettik ve çok şaşırdık samimiyet olmasa şaşırmazdık.firma sahibi muhasebeci ile görüştü anlaşmak için anlaştığını düşünerek paranın yarısını ödedi.ama aradan 3 hafta geçti adam tekrar arayıp kalanını ödeyin ödemezseniz mahkemeye vericeğini söyledi.haksız yere para istiyor girdiğim firmaya ekstra yük oluyorum lüten yardımcı olabilirmisiniz ne yapmamız gerekiyor adam haksız yere para istiyor elindeki makbuzlara güvenerek tabi ödemelerde elden yapıldı.tek hatamız güvenmek..

Ynt: Muhasebe ücreti.

Oda size güvenmiş :)

Uzun süreli defteri tutacağını düşünerek uygun rakamlara işlemleri yapmış.

veya aradaki samimiyetten dolayı uygun fiyata tutmuş sizin satjınızı yapmanız içinde her türlü kolaylığı r sağlamış ama siz belgeyi alır almaz adamın defterini almışsınız.

Oda normalde hakettiği ücreti istemiş.

Bence yasal olarak ne olur bilemem ama hakkaniyet açısından yanlış bir şey yok.

sayın aksbns yanlış olan şu değilmi yıllardır firmadan ödemesini almış çalışmış normalde ucuzada defter tutmuyordu ama makbuzlar fazla yazılmıştı şimdiki rakamlardan bile fazla defter alındı diye böylemi yapılması lazımdı firma sahibi akrabam akrabasının defteri tutması kötü bişeymi şirket içinde tuttulması helede muhasebe çok yanlış tutuluyorsa büroda çok insan değişiyor her gelen yanlış bişeyyapıp gidiyor bunların düzeltmesini hep ben yapıyoprdum burdan yanlış olduğumuzu şirketin bünyesinde muhasebeyi tutmak istememizin yanlış olduğunu düşünmüyorum..

woman ' Alıntı:
sayın aksbns yanlış olan şu değilmi yıllardır firmadan ödemesini almış çalışmış normalde ucuzada defter tutmuyordu ama makbuzlar fazla yazılmıştı şimdiki rakamlardan bile fazla defter alındı diye böylemi yapılması lazımdı firma sahibi akrabam akrabasının defteri tutması kötü bişeymi şirket içinde tuttulması helede muhasebe çok yanlış tutuluyorsa büroda çok insan değişiyor her gelen yanlış bişeyyapıp gidiyor bunların düzeltmesini hep ben yapıyoprdum burdan yanlış olduğumuzu şirketin bünyesinde muhasebeyi tutmak istememizin yanlış olduğunu düşünmüyorum..

Slm isteyen firma istediği şekilde muhasebesini tutturabilir isterse firma bunyesinde istersede dışarda bir meslek mensubuyla burda kimse onun yanlış olduğunu söyleyemez kişilerin tercihidir. Ancak meslek mensubu kendine düşen ücreti belgeleyip istiyorsa bunda yapacak birşey yok Anlattığınız kadarıyla herşey yasal gözüküyr demekki o kadar iyi bir dostluk yokmuski karşılıklı anlaşıp olayı bitirememişler veya maddiyatın girdiği yerde dostluk bitmiş Kolay Gelsin

aknsbs ' Alıntı:
Oda size güvenmiş :)

Uzun süreli defteri tutacağını düşünerek uygun rakamlara işlemleri yapmış.

veya aradaki samimiyetten dolayı uygun fiyata tutmuş sizin satjınızı yapmanız içinde her türlü kolaylığı r sağlamış ama siz belgeyi alır almaz adamın defterini almışsınız.

Oda normalde hakettiği ücreti istemiş.

Bence yasal olarak ne olur bilemem ama hakkaniyet açısından yanlış bir şey yok.

hakkaniyet kişiden kişiye demek bu kadar değişiyor.
yeni mali müşavirlerin halinin nice olduğunuda gösteren bir cevap bu.
sizin eski muhasebecilerden defter almaya hakkınız yok. yeni firma kurulursa tutarsınız.
ha yok illa alacam derseniz eski muhasebeci sizden haketmediği paraları isteyebilir. Hakkıdır...

Peki etik kural gereği belgeni aldıktan sonra 2 yıl geçmedikçe denetim altında staj gördüğün meslek mensubunun defterini tutamayacağını, bunun meslek mensubunun şikayeti halinde disiplin cezası için yeterli sebep olduğunu biliyormusun hayır, tanımadğımız bir meslek mensubu hakkında kendince haklı olduğun konuları yazmışsın, biraz meslek hukuku ve etik kural çalış, bir şey yazmadan öncede kılı kırk yar...

meslek mensubunun sözleşmede belirttiği tutar ne ise o tutardan defter tutmalıdır.Ayrıca asgari ücret tarifesinin altında defter tutması hem mesleğe hem de meslektaşlara hakarettir.Ayrıca suçtur.

Sizin yapmanız gereken resmi kayıtlarda görünen yani size kesilen serbest meslek makbuzlarındaki tutarları toplayarak kendisine yaptığınız ödemelerle karşılaştırmaktır.Keşke yapılan ödemeler banka kanalıyla olsaydı.
Diğer taraftan serbest meslek makbuzu tahsilat esasına dayandığından kesildiğinde tahsilat yapılmış demektir.Bu da ayrı bir konu.

Ne siz haklısınız ne de muhasebeciniz.Hani derler ya rüşvet alan da veren de suçludur gibi birşey sözkonusu.Siz dürüst bir meslektaş olarak görevinizi onurlu bir şekilde yerine getiriniz. Ben mali müşavirim ve mesleğin özünü mali müşavir olan babamdan öğrendim.Size şunu diyebilirim.Babam için bu mesleğin en iyisidir diyemem belki ama bu mesleğin en dürüstlerindendir diyebilirim.Önemli olan da budur.

arkadaşlar herkese teşekkur ederım ya ben konuyu cok ıyı anlatamadım sıze
şunu bilin ben degıl muhasebesını baska bırıne verdık ben resmı olarak tutmaya devam ettım ama ben onaylamıyorum evrakları başka muhasebecı yapıyor.orda benim tutmama karar verildi dedigim
ft lar dısarda tutuluyordu onları ben yapmaya basladım ama onaylama baska muhasebe yapıyor
ben o kadar bılgılı olmadıgım icin hepsini elime alamam ki...

aylın 31 ben su anladım maddiyatın girdiği yerde malesef dostluk kalmıyor..