Muhasebeci Ayın 20 nden önce Hastalanırsa?

Merhaba Arkadaşlar..
Şu yoğun günlerimizde böyle bir soru da nerden çıktı diyebilirsiniz. Geçenlerde çok fena hastalandım ve 2 gün yattım.Bu süre tabiki uzayabilirdi de..Yada Allah göstermesin bu kısa ömrümüz sona erdi.. Arkanızda işleri yürütebilecek kişi varsa ne ala.Yoksa..!?
Böyle bir durumda Vergi Dairesi ve Odamız nasıl davranacak merak ediyorum?
Teşekkürler..

Merhaba ;

Düşünmesi bile çok üzücü ve düşündürücü .

Söylenecekler ;

" geçmiş olsun " ya da " Allah rahmet eylesin " olacaktır.

selamlar

öncelikle geçmiş olsun.

VUK

Mücbir Sebepler

Madde No 13

Kapsam

Mücbir sebepler:

1. Vergi ödevlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecede ağır kaza, ağır hastalık ve tutukluluk;
..............................................
gibi hallerdir.

yalnız suistimale açık olduğu için biraz morko paşa derdinizi anlatmak gibi bir şey olacak.

sıhhat ve afiyetler dilerim

saygıyla

Geçmiş olsun.
Ben Şöyle düşünüyorum.

Muhasebeci hastalandı veya ...... diyelim.(Yazmak bile ürkütücü )
Neyse..

İşler yarım kaldı.Müşterilere zamanı geldiğinde cezalar gelecek.
Çoğu meslektaş üzülecek vs.vs..

Ama bence SMMM odaları genelde sırf mevzuat veya Muhasebecilik sistemi üzerinde bir takım projeler veya planlar üretiyorlar.Gerek basın gerekse mesleki yayın organları vasıtası ile..

Genelde işyerlerinde veya Vakıflarda benzeri yapılan bir uygulama sistemi var.
Kişinin mağdur olması halinde yapılacak işlemler/tazminatlar gibi.

Muhasebeciler Odalarında bu tür bir uygulama varmı yapılıyormu bilmiyorum ama..
Şuna benzer bir uygulama veya Tüzük hazırlansa yürülüğe Kanun kanalı ile geçirilse fena olmaz.
Sayın Sebahattin bey'in bahsettiği tatsız durumlara karşı bir alt çalışma yapılarak bunun için nelere yapılabilir duvar örmesi ile güzel ve sağlam bir bina çıkarılabilir.Yanlız çimentodan çalmak yok. :wink:

Aslında güzel fikir..
ilk Fikir ben atayım..

=SMMM veya Mali Müşavir'lerin yanında çalışan elemanlardan en tecrübeli ve Tahsilli kişiye 2.yetki verilmesi.(Şartların oluşmasıhalinde..Hastalık-Ölüm -Tatil vs..)
=Odalar bu gibi durumlarda mağdur kişinin tüm müşterilerinin işlemlerini mağdur kişinin bürosunda yerine getirecek ve harcırah alacak.(Yeşvik amaçlı olsun diye)
=Büro elemanları normal işlemlerine devam edecek,Vergi dairesinden bilir kişi gelerek tüm müşterilerini kayıtlıyarak opsiyon gün sağlıyacak.
(Biraz zor)

Dahada üretilebilir...

Tam tersi düşünürsek "Ben öldükten sonra ne olursa olsun" gerçi sorumsuz bir zihniyet düşüncesi ama....
Kolay gelsin.

Sebahattin' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar..
Şu yoğun günlerimizde böyle bir soru da nerden çıktı diyebilirsiniz. Geçenlerde çok fena hastalandım ve 2 gün yattım.Bu süre tabiki uzayabilirdi de..Yada Allah göstermesin bu kısa ömrümüz sona erdi.. Arkanızda işleri yürütebilecek kişi varsa ne ala.Yoksa..!?
Böyle bir durumda Vergi Dairesi ve Odamız nasıl davranacak merak ediyorum?
Teşekkürler..

Sayın Sebahattin Bey,
Geçmiş olsun.
Sadece hastalık, ölüm vs sağlıkla ilgili haller dışında başka zor durumlar da mücbir sebep sayılmalı.... Ben de yakın zamanda bilgisayar sistemimden kaynaklanan sorunlar nedeniyle bayağı sıkıntı yaşadım.
Beyanlar yetişmeseydi, yalan yanlış beyan vermek de istemediğimden sanırım sonuçlarına katlanmak bana bayağı pahalıya malolacaktı.

Sayın Personel demiş ki;......
=SMMM veya Mali Müşavir'lerin yanında çalışan elemanlardan en tecrübeli ve Tahsilli kişiye 2.yetki verilmesi.(Şartların oluşmasıhalinde..Hastalık-Ölüm -Tatil vs..) ......

Odalar, bence bu yaklaşıma ters düşerler. Çünkü 300-500 defter tutan fabrikaları yıkmak gibi haklı bir amaçları var. Bu konudaki tek çözüm SM-SMMM lerin şirketleşmesi ya da ortaklığı şeklinde çözümlenecektir. Yeni TTK da da yer alıyor bu madde.

Yakın gelecek zamanda fabrikaların yıkılacak olması bence çok sevindirici olacak....Herkes, işini-mesleğini olması gerektiği gibi yapacak çünkü...
Bence bir SMMM-SM, 20 den fazla defter tutamaz..... 20 üstü fabrikasyona girer....

İyi çalışmalar,

Merhaba..

''Kardeşim işin mi yok!!'' diyeceksiniz belki ama bi kere insanın başına gelince...Evet araştırdığım kadarıyla bu gibi durumlar için herhangi bir çalışma yok gibi..Gözden kaçtıysa bilmiyorum..Sayın TURMOB, üyelerini ne kadar çok düşündüğünü de ortaya koymuş!!
Aman siz siz olun Ayın yirmisinden önce Allah korusun hastalanmayın veya kaza felan geçirmeyin veya bilgisayarınız bozulmasın....vb..

Allah Hepimizi Korusun..

Bu arada Sayın;Nur Arslan'a Sayın Personel'e Sayın Muhasebe'ye Sayın Heerdeem'e değerli fikirleri ve dilekleri için teşekkür ederim.