fonradar

Muhasebeciler Post Makinası Kullanabilirler mi?

Tüm Meslektaşlarıma hayırlı işler.

Burada %90 nımızın başında olan bir problem var ve ben buna bir çözüm getirilmesi hakkında bu düşüncemi yazdım.

Muhasebe ücretleri her ay tahsil edilip yıl sonunda bir kerede Serbest Meslek Makbuzu kesiliyor. Fakat Burada tahsil olunmayan muhasebe ücretleri var.

Benim düşüncem muhasebecilerinde bir post makinası olması ve sene başında anlaştıkları muhasebe ücretlerinin bir kerede 12 eşit taksite bölünerek tek seferde tahsil edilmesi.

Bunun uygun olup olmayacağını bilmiyorum. Sonuçta günümüzde herkesin kredi kartı var. Yasal olarak tahsil edildiği takdirde makbuz kesilmesi lazım ama Buna uyan kimse yok diye düşünüyorum.

Sene başında sözleşmelere imza atıldımı aynı anda kredi kartından taksitlendirme işlemi yapılsın ve birdaha mükellefle muhasebe ücretinde muhatap olmayalım.

Yanlış mı düşünüyorum acaba.

sayın suatcan
çok doğru ve çok güzel düşünüyorsunuz ama emın olun ona da karşı çıkar sevgili mükelleflerimiz. :!:

değerli meslektaşım,
post makinesi ile pos makinesini karıştırmayalım. elbet alabilirseniz pos makinesi ücretlerinizi tahsil ediniz. buna engel yasal mevzuat yoktur. müşterinizin size sıra geldiğinde limitinin bittiğini göreceksiniz.

Benim burada bu konuyu belirtmen sadece benim çektiğim sıkıntıları dile getirmek değil.

Konuyu tartışmak lütfen okuyan arkadaşlarımda kendi fikirlerini ortaya atarlarsa memnun olurum.

Benim tek korkum maliye. Karttan geçtiğimiz ücretler aylık tahsil edildiği resmiyete biniyor ve aylık olarak makbuz kesme zorunluğu biniyor.

Buna bir önlem alınamaz mı acaba

Lütfen Tüm Meslektaşlarım Fikirlerini Söylesin.

Ben işyerime aldım ve üç aydır kullanıyorum.Kartla ödeme yapanların makbuzlarını kesiyorum.Tahsilatım az da olsa arttı.Tavsiye ederim.

Pos makinası almak zor değil gidersin bir bankaya anlaşma yaparsın ve alırsın.

Burada asıl önemli olan her tahsilde Serbest meslek makbuzu kesmemiz.
Buna bir çözüm bulamaz mıyız acaba.

Yani ne zaman tahsil edersek edelim sene sonunda makbuz kesebilirmiyiz.

Önemli olan bunu paylaşmak

Sayın Suatcan,

Tahsilatı kredi kartı ile yapmak bir kolaylıktır.Bu yolla daha fazla tahsilatta yapabilirsiniz ancak "sözleşmeyi imzalattık iş bitti" gerisini kredi kartı ile halledelim yeterli değildir.Müşteri ödeme yapmada yavaş davranıyorsa Sayın Balcıoğlu'nun değindiği gibi buna da çare bulur.Mesele ücret tahsilatı sorunu daha başta Meslek mensubunun direkt olarak ağırlığı koymasıyla çözülür.

sayın suatcan öncelikle böylesine önemli konuda forumda tartışma açtığınızdan sizi kutlarım. ama mükellefler buna olumlu bakarlarmı bilmem ama kart geçirme konusunda ellerinden gelen zorluklara başvuracaktır.ayrıca kartla geçtiniz meblağ için mutlaka ser.mes.makbuzu kesmek zorundasınız

sayın suatcan,
Muhasebe ücretleri her ay tahsil edilip yıl sonunda bir kerede Serbest Meslek Makbuzu kesiliyor. Fakat Burada tahsil olunmayan muhasebe ücretleri var
diyorsunuz. siz her ay boş beyanname verip yıl sonunda mı makbuz kesiyorsunuz? onu da kesmeyin de kurtulun bu işten...

DÖNEM İÇİ KAPANIŞ

SEVGİLİ ARKADAŞLAR MUHASEBE ÜCRETİNİN SENE BAŞINDA BİR DEFADA TAHSİLİ İLE İLGİLİ FİKİR SUNMUŞ ARKADAŞ AMA SENE İÇERİSİNDE FAALİYETİNE SON VEREN MÜKELLEFİN DURUMU İÇİN BUNUN UYGUN OLMADIĞI KESİNDİR. BİR İKİNCİSİ ÖYLE YADA BÖYLE ZATEN SERBEST MESLEK MAKBUZU KESME ZORUNLUĞU VARDIR. KALDIKI KREDİ KARTI İLE YAPILAN İŞLEMLERDE MECBURİ FATURA KESİP KDV.BEYANNAMESİNDE BUNUDA BİLDİRMEK DURUMUNDASINIZ.

Arkadaşlar konu pos makinasından,meslek makbuzunu nasıl keseceğimize kaydı.

Benim görüşüm;
1-Pos makinasından geçirilecek tahsilatlar malumunuz kdv beyannamesine yazılması gerekir ve kdv beyanında o gelirimizin beyan edilmesi gerekir.Şayet beyan edilmezde yıl sonunda makbuz kesilirse herhangi bir incelemede nasıl izah ederiz bilemiyorum.

2-Biz meslek mensuplarına maliye bakanlığınca yayınlanan taridfeden aşağı makbuz kesmeyeceğimiz tebliğ edilmekte ve incelemelerde denetmenler hemen bu konuya girmektedirler.
Peki bu tarifeler avukatlar, doktorlara,diş hekimler için sanki yayınlanmıyor.
Çok basit vekalet alan avukatın makbuzuna bakılacak ve makbuz kesilip kesilmediği çok basitce açığa çıkacaktır.
Niye yapmıyorlar çünkü millet meclisinde avukat ağırlığı basıyor.Böyle bir durumda hemen müdahale edlir.

Sonuç olarak bir zamanların Türmob başkanı Sayın Mustafa Özyürek'de meclisde olmasına rağmen bir türlü bu tür konularda meslek mensupları olarak kulis oluşturamıyoruz.Burada iş Türmoba düşüyor.
Para saymakdan (bu paralar malumunuz sınav adı altında aldıkları haraçlar ve bir kuru kağıda yani mesleki belgeye milyarlar biçilip tahsil edilen paralardır.Yanlış anlaşılmasın) ve o sıcak koltuklarından ayağı kalkmayı düşünürlerse.

Tabiki doğal olarakda tahsilatı kredi kartı ile yapalım makbuzu yıl sonunda keselim bir şey olurmıu diye kendi kendimizi yoruyoruz.

Saygılarımla

kanunlarda açıkça belirtilmiş olan bir konunun meslek mensuplarınca bu şekilde tartışılması ne acı.yılda bir defa makbuz kesmekten bahseden arkadaşlarımız bile var.
bu nasıl bir iş anlamadım.