MUHSGK İstirahat Sürelerinde Çalışmamıştır Bölümü

Merhaba.
12 Kasım'da asgari ücretli bir çalışan işe alınmış. İstirahat raporu yok.
MUHSGK beyannamesinde "İstirahat Sürelerinde Çalışmamıştır" bölümü Luca'da Hayır olarak geliyor.
İdari para cezası gelmemesi için bu kısma "Hayır" ya da "Evet"ten hangisini yazmamız gerekiyor.

Luca üzerinden MUHSGK tarafına baktığınızda "Hayır" yazıyor doğrudur. Ama hayır yazması aslında beyannameye boş olarak intikal etmesi demek. Sadece evet seçerseniz o şekilde düzeltir.

Yani personelin raporu yoksa Luca üzerinde hayır yazması normal. Bu şekilde beyannamenizi gönderebilirsiniz.

Eğer istirahat raporu varsa ve şirket atıfet kabilinden rapor gününü kesmeyip personeli tam gün gösterecekse o zaman evet seçersiniz.

Luca üzerinden MUHSGK tarafına baktığınızda "Hayır" yazıyor doğrudur. Ama hayır yazması aslında beyannameye boş olarak intikal etmesi demek. Sadece evet seçerseniz o şekilde düzeltir.

Yani personelin raporu yoksa Luca üzerinde hayır yazması normal. Bu şekilde beyannamenizi gönderebilirsiniz.

Eğer istirahat raporu varsa ve şirket atıfet kabilinden rapor gününü kesmeyip personeli tam gün gösterecekse o zaman evet seçersiniz.
Teşekkür ederim. Düzenlediğimiz e-serbest meslek makbuzuna ait stopaj tutarını defter beyanda sisteminde SMMM MUHSGK beyannamesi ile beyan etmek gerekiyor mu?

Teşekkür ederim. Düzenlediğimiz e-serbest meslek makbuzuna ait stopaj tutarını defter beyanda sisteminde SMMM MUHSGK beyannamesi ile beyan etmek gerekiyor mu?
Gecikmeli bir cevap olacak ama.
Makbuzu kim düzenlemiş? Muhtasarı kim veriyor?
Makbuzu mükellefinize düzenlediniz ve mükellefin muhgk beyanından mı bahsediyoruz?
Sorunuz biraz kısır kalmış,çok net anlaşılamıyor.

Makbuzu kim düzenlemiş?
Makbuzu mükellefe ben(mali müşavir) düzenledim.
Muhtasarı kim veriyor?
Mükellefe düzenlenen makbuzun stopajı, mükellefin MUHSGK'sında beyan edildi.
Makbuzu mükellefinize düzenlediniz ve mükellefin muhgk beyanından mı bahsediyoruz?
Ben, mükellefe kestiğim makbuz sonucunda ortaya çıkan stopajı kendi MUHSGK'mda herhangi bir yere yazmam gerekiyor mu?

Gerekmiyor tabii ki. Mükellef sizin adınıza muhtasarında bildirir sizde senelik gelir vergisinde bildirilen tutarların iadesini için girişini yaparsınız. Sizin yapacağınız kestiğiniz makbuzları her dönem KDV beyanınıza dahil etmek ve senelik gelir vergisi beyanınızda toplu olarak (mükellef ayrımı yapılarak) bu tutarları bildirmek.

Sena Hanım ayrıca yanlış anlamayın bu mevzuyu sormanız insanı biraz çelişkili düşüncelere itiyor. Büro açtınız ve mükellef sahibi misiniz? Bu meslek pata küte gireriz bir şekilde hallederiz tarzı ticaret işi değil o yüzden soruyorum. Eğer öyle değilse sıkıntı yok ama büro açıp mükelleflere mali müşavirlik hizmeti veriyorsanız dikkat etmeniz ve öğrenmeniz gereken bir sürü detay mevcut. Başınız yanar.

Makbuzu mükellefe ben(mali müşavir) düzenledim.

Mükellefe düzenlenen makbuzun stopajı, mükellefin MUHSGK'sında beyan edildi.

Ben, mükellefe kestiğim makbuz sonucunda ortaya çıkan stopajı kendi MUHSGK'mda herhangi bir yere yazmam gerekiyor mu?
Teşekkür ederim detay için.
"Ben, mükellefe kestiğim makbuz sonucunda ortaya çıkan stopajı kendi MUHSGK'mda herhangi bir yere yazmam gerekiyor mu?"
Aslında tamda bunu mu sormak istiyordunuz acaba diye düşünmüştüm ama emin olamadığımdan yorumda bulunmak istemedim.
K.Ozan arkadaşımız gerekli cevabı vermiş oldu.
Stopaj vergisinin yükümlüsü makbuzun alıcısıdır,başka bir deyişle tevkifat yapılan kişidir.Haliyle alıcı yani hizmetten faydalanan kimse onun beyanında bildirilmelidir.
İşçi ücretlerinden yapılan kesintiler bunun istisnasıdır.Burada işçi yerine işveren yükümlü kılınmıştır.

Tahsin abi şu geçmiş yıl KDV indirilir mi indirilemez mi mevzusunu açıklığa kavuşturalım lütfen :) bana göre net ama fikirlerine değer verdiğim için cevabını bekliyorum.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ben de sizin yazdığınız gibi yapıyorum. Bir arkadaş böyle bir şeyin var olduğunu söyledi ben de öyle olmadığını söyledim ama onu ikna edemedim. Bu olay üzerine ben de bu durumun kesin bir şekilde sonuçlanması için buraya konu açmak istedim.