Muhtasar beyanname aylık veya üç aylık verilmesi hakkında

slm arkadaşlar

benim sorum şu üç aylık muhatar mükellefiyeti açtırmış olan bir kişi kiralarını aylık olarak bankaya yatırıyor ise beyannamelerini aylık mı yoksa üç aylık mı verecek bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Ynt: muhtasar beyanname aylık veya üç aylık verilmesi hakkında

Kiraları Aylık Yatırması Muhtasar Beyannemesini Aylık Verilmesi Anlamına Gelmez 3 Ayda Bir Verebilirsiniz.

aylık veya 3 aylık açılmış olması ile kiranın bankaya aylık yatması arasında bir bağıntı yok. Ücretli kişi sayısı açısından bir bağıntı var.

Muhtasar beyanname ile ilgili bende birşey sorayım.
belki herkesin muhasebe programı kendi hesaplıyordur ama ben ücret bordrosunu excelde kendim yaptığımdan; bu sebeble,
bir işçinin brüt maaşı 1.250.-TL. GV matrahı 9 aylık süreç sonunda 9.562,50.-TL ye geldi. Muhtasar beyanname üç aylık veriliyor.

2.muhtasar dönemide dahil 8.800.-TL ye kadar normal üç aylık dönemde %15 üzerinden gelir vergisi beyan ettim ama şimdi 3.muhtasar döneminde GV matrahı 8.800.-TL yi aştı.

6009 sayılı yasayla değişen gv dilimlerine göre,
bunun hesabı şu şekilde mi? oluyor.

8.800.-TL nin %15 i 1.320.-TL
(9.562,50-8.800=762,50)
762,50 % 20 si 152,50.-TL
beyan edilecek gelir vergisi 1.320 + 152,50 = 1472,50.-TL bu şekilde mi?

vede bu vergi dilimleri (%15,%20) muhtasar beyannamede ayrı ayrı satırlarda mı? gösterilmeli.

Hesap doğru, aynı satırda gösterebilirsin.

Ynt: Muhtasar beyanname aylık veya üç aylık verilmesi hakkında

çok teşekkür ederim cevap için.

İrem35 ' Alıntı:
...beyan edilecek gelir vergisi 1.320 + 152,50 = 1472,50.-TL ...
Bu beyan edilecek vergi değildir. Yılbaşından bu yana kümüle hesaplanan vergidir. Bu rakamdan ilk iki dönem beyan edilen vergiyi düşerseniz 3. dönem beyan edilecek vergi çıkar.

Ynt: Muhtasar beyanname aylık veya üç aylık verilmesi hakkında

mzhr ' Alıntı:
İrem35 ' Alıntı:
...beyan edilecek gelir vergisi 1.320 + 152,50 = 1472,50.-TL ...
Bu beyan edilecek vergi değildir. Yılbaşından bu yana kümüle hesaplanan vergidir. Bu rakamdan ilk iki dönem beyan edilen vergiyi düşerseniz 3. dönem beyan edilecek vergi çıkar.

biliyorum ;) geçici vergi gibi söylemişim. Hatırlatma için teşekkürler.