zirve

Muhtasar Beyanname Hk.

Üyelik
17 Nis 2007
Mesajlar
76
Merhabalar

Dün muhtasar beyannamenin son günüydü be biz 18/07/2008 tarihinde kapanan bir şirketin muhtasar beyannamesini vermeyi unuttuk.Şirketin sicilden ve vergi dairesinden tüm kapanışları yapıldığı için listeden sildik ve muhtasarı atladık.Bunu bugün versek ne şekilde bir cezayla karşılaşırız?
 
S

Serpil YAVUZ

Ziyaretçi
Ynt: Muhtasar Beyanname Hk.

VUK Mükerrer madde 355
1. Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında (1.490.-YTL),

Elektronik ortamda beyanname verilmesi mecburiyetine uyulmaması halinde kesilmesi gereken özel usûlsüzlük cezası, beyannamenin kanuni süresinin sonundan başlayarak elektronik ortamda 15 gün içinde verilmesi halinde 1/4 oranında, bu sürenin dolmasını takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise 1/2 oranında uygulanır.


muhtasar beyanda mutlaka ödeme vardır.o nedenle beyanı kss ve pişmanlıkla verirseniz,+ çıkan ödemeyi zamanında yaparlarsa vergi ziyaı cezası ile karşılaşmazsınız.
 
Üyelik
17 Nis 2007
Mesajlar
76
Ynt: Muhtasar Beyanname Hk.

Beyannameyi boş veriyoruz.Hiç bir beyan yok.Sadece beyannameye ait damga vergisi var.
 
Üyelik
22 Ağu 2008
Mesajlar
204
Ynt: Muhtasar Beyanname Hk.

elif_34 ' Alıntı:
Beyannameyi boş veriyoruz.Hiç bir beyan yok.Sadece beyannameye ait damga vergisi var.
vermeyin onu vergi dairesi size resmi yazıyla soracaktır sizde muhtasar beyannameye ilişkin hiçbir vergi bildirimimiz olmadığından beyan etmedik die bir dilekçe yazarsınız.
dilekçeyi normalde beyan süresi içerisinde vermeniz gerekirdi. 3 aylık olduğundan unuttunuz sanırım.
 
Üyelik
17 Nis 2007
Mesajlar
76
Ynt: Muhtasar Beyanname Hk.

Evet 3 aylık olduğundan unuttuk.Dediğiniz gibi yaparsak cezayla karşılaşırmıyız acaba?
 
S

Serpil YAVUZ

Ziyaretçi
Ynt: Muhtasar Beyanname Hk.

zamanında muhtasar dosyası dilekçe ile kapatılmadığı için,illaki bu beyan boşta olsa istenecektir.
Beyan edecek birşeyin yoksa,zamanında kapatsaydın dosyayı derler.

idareye,vergi bildirimimiz olmadığından beyan etmedik diye cevap vermek o mükellefi ilgili muhtasar beyannameyi vermekten kurtarmaz.Dolyısıyla mükerrer 355 dende kurtarmaz.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: Muhtasar Beyanname Hk.

Kanununu bilmeyen işgüzar memurla karşılaşırsanız ister. Kesinlikle boş beyan vermeyin. Dilekçe verme zorunluluğunuz da yok. Dilekçe sadece ve sadece vd bilgilendirmek ve sizden bilgi istenmeden onları bilgilendirmek içindir. Muhtasarla beyan edilecek hiç bir şey yok ise içiniz rahat olsun size ceza kesemezler.
 
S

Serpil YAVUZ

Ziyaretçi
Ynt: Muhtasar Beyanname Hk.

sn nane, aylık yada 3 aylık açtırılan muhtasar için,dönemlerinde beyan verilmelidir. Beyan vermeyi gerektirecek durum yok ise ,dairede açık gözüken dosya kapatılmalıdır. sizce de durum böyle değil mi?
Değil diyorsanız,biz yanlış yoldayız.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: Muhtasar Beyanname Hk.

Esas olan kanundur. Kanunda bildirilmesi gereken bir şey yok ise beyan verilmeyecek yazılı ve beyan verilmeyecekse dilekçe verilir diyede yazmıyor.
 
Üyelik
22 Ağu 2008
Mesajlar
204
Ynt: Muhtasar Beyanname Hk.

şuan beyanda bulunmayın vergi dairesi size 1 yıla kadar resmi yazı ile bilgi isteyecektir sizde o dönemde beyan edilecek bilgimiz olmadığından muhtasar beyannamesi vermedik dersiniz. boş beyanname vermeniz demek 1.490 ytl ödemeniz demek ceza tabi d.v.de var resmi yazıyı bekleyin.
 
Üyelik
17 Nis 2007
Mesajlar
76
Ynt: Muhtasar Beyanname Hk.

Vergi dairesi ile görüştüm kanuni süresini geçirmeden (kanuni süresi derken 26 sınından bahsediyorlar)beyannameyi verdiğimiz taktirde 50 YTL civarında bir pişmanlık ödeeceğimizi söylediler.26 sını geçirdiğimizde ise 1490 ytl ceza ödenecekmiş.
 
M

M_Schumacher

Ziyaretçi
Ynt: Muhtasar Beyanname Hk.

Danıştay Dördüncü Daire

Tarih
: 03/12/1998

Esas No
: 1997/4444

Karar No
: 1998/4757


GVK Md. 98

ÖDEME YOKSA MUHTASAR BEYANNAMENİN DE VERİLMEYECEĞİ

Muhtasar beyanname ile bildirilmesi gereken herhangi bir ödemenin bulunmaması halinde, beyanname verilmesi zorunlu olmadığından beyanname verilmediği gerekçesiyle re?sen takdire gidilmesi de mümkün değildir.

İstemin Özeti: 1995 yılı muhtasar beyannamesini vermediği ileri sürülen adi ortaklık adına re?sen takdir olunan matrah üzerinden gelir (stopaj) vergisi kalınmış, fon hesaplanmış, ağır kusur ve usulsüzlük cezası kesilmiştir. Vergi Mahkemesi kararıyla; beyanname verilmediğinden dönem matrahının tespiti için re?sen takdire gidilmesinin yerinde olduğu, ancak nakden veya hesaben yapılmış bir kira ödemesi olup olmadığı hususunda bir tespit yapılmadan sadece genel ifadeler kullanılarak matrah takdir edilemeyeceği gerekcesiyle vergi ve cezanın kaldırılmasına, karar vermiştir. Davalı İdare , yapılan tarhiyatın yerinde olduğunu ileri sürerek kararın bozulmasını istemektedir.


Karar: 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 94 ve 98. Maddelerinde, gerçek gelirlerini beyan etmeye zsorunlu ticaret ve serbest meslek erbabının 70. Maddede yazılı mal ve hakların kiralanması karşılığı yaptıkları nakden veya hesaben ödemelerinden istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapacakları ve bu tevkifatın ertesi ayın 20. Günü akşamına kadar ilgili vergi dairesine bildirilmesinin mecbur olduğu belirtilmiştir.

Davacı adi ortaklık adına, kira ödemesi nedeniyle muhtasar beyanname verilmediğinden bahisle re?sen tarhiyat yapılmış ise de, adi ortaklığın işyeri olarak kullandığı yerin 1991 yılından itibaren bir başka firma tarafından kullanıldığının anlaşıldığı, muhtasar beyanname ile bildirilecek bir ödeme yapıldığı konusunda idarece herhangi bir tespit bulunmadığı dolayısıyla kurumun beyanname verme zorunluluğunun söz konusu olamayacağı gibi Vergi Usul Kanunu?nun 30/1. Madde hükmü uyarınca re?sen takdire gidilmesi de mümkün değildir.

Bu nedenle temyiz isteminin reddine oybirliğiyle karar verildi.
 
Üyelik
20 Haz 2005
Mesajlar
1,497
Konum
DİYARBAKIR
Ynt: Muhtasar Beyanname Hk.

elif_34 ' Alıntı:
Vergi dairesi ile görüştüm kanuni süresini geçirmeden (kanuni süresi derken 26 sınından bahsediyorlar)beyannameyi verdiğimiz taktirde 50 YTL civarında bir pişmanlık ödeeceğimizi söylediler.26 sını geçirdiğimizde ise 1490 ytl ceza ödenecekmiş.

nasıl yanii beyan süresi 23 değilmi?
 
Üyelik
22 Ağu 2008
Mesajlar
204
Ynt: Muhtasar Beyanname Hk.

muhtasar boş olduğunda verilmez siz vergi dairesine ceza ödemeye niyetlisiniz anlaşılan.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: Muhtasar Beyanname Hk.

kalisper_a ' Alıntı:
elif_34 ' Alıntı:
Vergi dairesi ile görüştüm kanuni süresini geçirmeden (kanuni süresi derken 26 sınından bahsediyorlar)beyannameyi verdiğimiz taktirde 50 YTL civarında bir pişmanlık ödeeceğimizi söylediler.26 sını geçirdiğimizde ise 1490 ytl ceza ödenecekmiş.

nasıl yanii beyan süresi 23 değilmi?
Kanundaki açık. Eskiden beyan ve ödeme süresi aynı idi, şimdi farklı. Ceza md ise "...kanuni sürenin sonundan..." yazılı. Bu kanuni süre verilme mi, ödeme mi açık değil.
 
Üyelik
25 Eyl 2008
Mesajlar
239
Ynt: Muhtasar Beyanname Hk.

Değerli Büyüklerim

Benim etrafımda gördüğüm uygulama muhtasar beyanname boş bile olsa 151 diğerlerini seçip vermek ve damga vergisine katlanmak açıkcası 1490 cezanın korkusundansa bos olarak tahakkuk ettirtmek daha güvenli geliyor sanrıım

Saygılarımla
 

Benzer konular

Üst