fonradar

Muhtasar Beyannamelerinde Stopaj Kesintilerine Ait Bilgi Eksikliği İle İlgili

aturkan

Katkı Sunan Üye
Ankara Oda Başkanı Ali Metin Polatın oda sayfasında şu açıklaması var

Vergi Dairesi Başkanlıkları/Müdürlüklerince geçmiş dönem; ücret ve ücret sayılan ödemeler ile menkul sermaye iratları dışında kalan ödemelere ait bildirim bölümündeki istihkak sahiplerine ait TC kimlik/Vergi kimlik numarası bulunmayanlardan istenen düzeltme beyannamelerine istinaden Gelir İdaresi Başkanlığı ile yapılan görüşmeler sonrasında damga vergisi ödenmeksizin düzeltme beyannamesi gönderilmesine olanak sağlanmıştır.

Beyanname düzenleme (e-beyanname) programında bulunan "damga vergisinden muaftır" seçeneği işaretlendiğinde damga vergisi tahakkuk etmeyecektir.

Saygılarımızla,

Ali Metin POLAT
Başkan

Ben bu seçeneği göremedim. Bilgisi olan var mı?

Ynt: Muhtasar Beyannamelerinde Stopaj Kesintilerine Ait Bilgi Eksikliği İle İlgili

Teşekkürler.

Ynt: Muhtasar Beyannamelerinde Stopaj Kesintilerine Ait Bilgi Eksikliği İle İlgili

Örnek için teşekkürler.
Bir bu eksikti şimdi.

Bence de bir bu eksikti. Peki şahıslarda yalnızca T.C. kimlik no yeterli mi?

Sahısların vergi noları aynı zamanda TC no olduğu için yeterli.

Bunun bir süresi var mı ? Biz hep 22 yerine 21 yazmışız onların hepsini düzeltmek istiyorum. Bildiğiniz son bir tarih var mıdır ?

Teşekkür ederim

Ant Z ' Alıntı:
Bunun bir süresi var mı ? Biz hep 22 yerine 21 yazmışız onların hepsini düzeltmek istiyorum. Bildiğiniz son bir tarih var mıdır ?

Teşekkür ederim
Ancak, söz konusu düzeltmeler vergi matrahı ve mükellefiyeti ilgilendiren esasa müessir hatalar niteliğinde olmadığından, diğer bir ifade ile ilave bir idari işlem gerektirmeyen bir bilginin tamamlanması mahiyetinde olduğundan, anılan eksikliklerin elektronik ortamda düzeltme beyannamesi dışında bir yol ile düzeltilmesi de bugünkü teknik altyapımız gereği mümkün bulunmadığından; bu nevi düzeltmeler dolayısıyla mükelleflerden beyannameye ilişkin damga vergisi aranmaması ve usulsüzlük vergi ziyaı cezası kesilmemesi, şayet konu ile ilgili olarak tahsil edilmiş damga vergilerinin ve cezaların bulunması halinde Vergi Usul Kanununun 120. maddesinde yer alan düzeltme hükümlerine göre düzeltme işleminin yapılması bu olaya münhasır olmak üzere uygun bulunmuştur.
Buradan yorumla bakanlık görüş değiştirmeden dv muaf olarak en kısa sürede vermeniz menfaatiniz icabı.