zirve

Muhtasar beyannamesi ile ilgili

Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Merhaba

Personel sayımız on kişiyi geçti fakat vergi dairesine bildrimeyi atladıkve bu ay aylık olarak beyannamemizi veremedik.

Yapmamız gereken nedir ? Vergi dairesine gidip açmamız gereken tarihte açıp ekim ayını cezalı mı vermemiz gerekli?

Teşekkür ederim
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Muhtasar beyannamesi ile ilgili

bence ses çıkarmayın sonraki ay bildirip aylığa geçin
zaten farkederlerse düzelteceksiniz
boşu boşuna ceza yemeyin
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Muhtasar beyannamesi ile ilgili

O zaman şimdi gidip biz kasımda 10 kişiyi geçtik diye dilekçe versem kasımda aylık olarak açtırsam ekimi nasıl vereceğiz ?

Çok sağol
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Muhtasar beyannamesi ile ilgili

vergi dairesine sorun
heralde ikisini birlikte verin derler (yani dilekçeyi verirken söylerler)
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Muhtasar beyannamesi ile ilgili

Teşekkür ederim

Sayın Apaçi umarım e bildirge ekranına yazdığımız vergi numarasından teyit etme imkanları olmaz

İyi Çalışmalar
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Muhtasar beyannamesi ile ilgili

seçim sizin ben olsam bu şekilde yaparım
 
T

T U R K O

Ziyaretçi
Ynt: Muhtasar beyannamesi ile ilgili

Diğelim ki gerçekten kasımda aylığa geçtiniz;
1. VD başvurup 11 ay itibari ile aylık vercek şekilde işlemlerinizi yaptıracaksınız.
2. Kasım için aralık ve sonraki ayları aylık vereceksiniz.
3. 10-11-12 üç aylık dönemi 01 ayında beyan edildiği için ocak ayında sadece 10 ay bilgilerini içeren 3 aylık beyan vereceksiniz. (Eğer vd 3 aylık kodu kapatılmış ise geçici açtırıp işiniz bittiğinde kapattıracaksınız)
 
Üyelik
20 Kas 2009
Mesajlar
186
Ynt: Muhtasar beyannamesi ile ilgili

Bence kuşkuyla beklemektense ekim ayına ait dilekceyi verin fazla zaman geçmeden ekim ayını pişmanlıkla verin
 
M

(M.İ.N.E)

Ziyaretçi
Ynt: Muhtasar beyannamesi ile ilgili

1.dönem muhtasar beyannamesi için verdiğimiz istisna dilekçesini vermeyi unutmuşuz. Şimdi mükellef işyerini kapatıyor. İstisna dilekçesini unutmak beyanname vermemek anlamımı taşıyor. Usulsüzlük cezasımı yenecek
 
S

SMMM FATİH

Ziyaretçi
Ynt: Muhtasar beyannamesi ile ilgili

İstisna dilekçesi nedir.
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Muhtasar beyannamesi ile ilgili

Stopaja Tabi Herhangi Bir Ödeme Olmasa Dahi Muhtasar Beyanname
Verilmesi Gerekli midir?


Muhtasar beyanname stopaja tabi tahakkuk ve ödemeler dolayısıyla
kesilen vergilerin beyanına mahsustur.


Eğer belli bir dönemde stopaja tabi hiç bir ödeme veya tahakkuk
olmamışsa yani ortada beyan edilecek bir şey yoksa, muhtasar beyanname
verilmesine de gerek yoktur


KDV Kanunu'nun, 40/3. maddesindeki;


"Herhangi bir vergilendirme döneminde vergiye tabi işlemleri
bulunmayan mükellefler de beyanname vermek mecburiyetindedir."


hükmü dolayısıyla KDV beyannamesinin, mükellefiyet devam ettiği sürece
her ay muntazaman verilmesi zorunludur. Aynı şekilde gelir vergisi ve
kurumlar vergisi beyannamesinin mükellefiyet devam ettiği sürece
faaliyetsiz geçen yıllar için dahi verilmesi gerekir. Çünkü her üç
beyanname türünde de bir evvelki veya bir sonraki dönemli irtibat hali
vardır.


Halbuki muhtasar beyannamenin, beyana konu tevkifat olsun olmasın
muntazaman verilmesini zorunlu kılan bir hüküm mevcut olmadığı gibi
dönemlerin birbiri ile irtibatlandırılmasına ihtiyaç bulunmadığından
teknik açıdan da periyodik beyana gerek yoktur.


18.4.1983 gün ve 25582-3389 sayılı Bakanlık Muktezasında özetle şu
ifadeler yer almaktadır:


"Bilindiği gibi, Gelir Vergisi Kanununun 98. maddesinde, 94 ve 96.
maddeler gereğince vergi tevkifatı yapmaya mecbur olanların bir ay
içinde yaptıkları ödemeler veya tahakkuk ettirdikleri karlar ve
iratlar ile bunlardan tevkif ettikleri vergileri ertesi ayın 20. günü
akşamına kadar ödeme veya tahakkukun yapıldığı yerin bağlı olduğu
vergi dairesine bildirmeye mecbur oldukları hükme bağlanmıştır.


Bu hükme göre tevkifata tabi herhangi bir ödemenin veya tahakkukun
olmadığı aylar için muhtasar beyanname verilmemesi gerekmektedir."


işlem bulunmayan aylar için damga vergisi beyannamesi verilmesine de
gerek yoktur. Fakat aynı durum bu vergi bildirimleri açısından da
yaşanmaktadır.


Bu nedenle, personel istihdam etmeyen küçük işletme sahipleri veya
gayrifaal durumdaki firma ilgilileri her ay muntazaman boş muhtasar
beyanname vermek külfetinden kurtulmak istiyorsa, Vergi Dairelerine
bir dilekçe vererek, durumlarını izah edip, sadece stopaja tabi işlem
olan dönemler için muhtasar beyanname vereceklerini, beyana konu
tevkifat olmayan dönemler için boş beyanname vermeyeceklerini
bildirmelerinde yarar vardır.
 
M

(M.İ.N.E)

Ziyaretçi
Ynt: Muhtasar beyannamesi ile ilgili

İstisna dilekçesi şöyle; İlgili dönemde herhangi bir stopaja tabi ödeme olmadığından dilekçe veriyorduk. Herhangi bir ödeme olmadığı için ama vermeyi unutmuşuz. Gerçi şimdi beyanname programında artık seçenek var. İlerisi için verilip verilmeyeceği için; ama 1.dönem ocak-şubat-mart dönemi için dilekçe verilmemiş.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Muhtasar beyannamesi ile ilgili

Secenek de onumuzdekı ay yok demek bızı kurtarıyor mu ?
 
S

stajyer35

Ziyaretçi
Ynt: Muhtasar beyannamesi ile ilgili

3 aylık Muhtasar beyannamesi verilirken; ödemeler ile ilgili bilgi verilen yerde gayri safi tutara aylık mı yoksa 3 aylık tutar mı? yazılmalı. Ben bu dönemde bikaç tanesine aylık kira bedelini yazmışım. Bazende 3 aylık yazıyordum. 660.-TL yazacağıma, 220.-TL yazmışım.

Bu bir sorun teşkil eder mi?
 
Üst