Muhtasar Düzeltme - Hangi Döneme ?

Kaan Korkmaz

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar

Firmanın muhtasar beyanları 3'er aylık dönemler halinde veriliyor. Her dönemin beyannamesinde kira tutarı sehven olması gerekenden daha düşük gösteriliyor ve her ay için yaklaşık 10 TL (yıllık 120 TL) eksik gelir vergisi ödendiği tarafımızca anlaşılıyor. Şimdi bu eksik kısmın beyanını yapmak istiyoruz

Sadece son dönemin beyannamesinde (EKim-Kasım-Aralık) düzeltme vererek ve eksik kalan kısmı son 3 ayın matrah ve vergisine ekleyerek düzeltme verebilir miyiz ? Birde bu şekilde bir beyan yaptığımızda önceden tahakkuk eden ve ödenen vergiler düzeltilmiş haliyle verilen ve tahakkuk edecek vergiden düşüldükten sonra kalan kısım mı tahakkuk fişine yansıyacak ?

Bilgilerinizi rica ederim

Ynt: Muhtasar Düzeltme - Hangi Döneme ?

Her döneme düzeltme yapmanız gerekiyor.
Düzeltme yaptığınızda önceki beyanlarınıza düzeltilen miktar kadar ekleme yapılır.

Peki örneğin diyelim ilk dönemde muhtasar tahakkuk fişimde 1.000 TL ödeme çıktı ve ödedim. Şimdi beyanım 1.100 TL olacak. Yeni tahakkuk fişinde 100 TL mi gözükecek yoksa 1.100 TL ödeme çıkacak ve ben dilekçe ve mahsup yoluna mı gideceğim ?

Tahakkuk fişiniz 100 Tl olarak çıkacak

+ Vergi ziyaı
+ Gecikme faizi

Süresinde tahakkuk ettirmediğinizden

Vergi ziyaı olmaz sadece gecikme zammı olur

Beyannamezi pişmanlıkla onaylarsınız vergi ziyai cezası olmaz, sadece pişmanlık zammı olur.

AYSE ' Alıntı:
Beyannamezi pişmanlıkla onaylarsınız vergi ziyai cezası olmaz, sadece pişmanlık zammı olur.

Bende onu dedim ama siz yine de süresinde vermediğiniz için vergi ziyaı olur dediniz yukarıda. Neyse doğru yolu buldunuz