Muhtasar ve Dipnotlar da Ceza Var mı?

sayın meslektaşlar ....şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim. muhtasardan mahsup ettiğimiz özel gider indirimini vergi dairesine bildirme zorunluluğumuz varmı? ceza yaptırımı nedir? bilanço dipnotlarını e-beyannamelerde göndermeyiğp ceza alan varmı?

Ynt: Muhtasar ve Dipnotlar da Ceza Var mı?

Sayın MERCANFIKRI,

- muhtasardan mahsup ettiğimiz özel gider indirimini vergi dairesine bildirme zorunluluğumuz yok. Muhafaza etme zorunluluğunuz bilidiğiniz gibi var.

- bilanço dipnotlarını konusunda,
http://www.alomaliye.com/muhicgen.htm

dipnotlar konuusndaki araştırmalarım sonucu ceza varmış..lütfn dikkat edin..

tabi..birçok tanıdığım bu hataya düşmüş..düzeltme verilecekmiş..bu tabi benim bildiğim.ben düzeltmemi verdim.ama siz yinede bir araştırın..

hatice123 ' Alıntı:
tabi..birçok tanıdığım bu hataya düşmüş..düzeltme verilecekmiş..bu tabi benim bildiğim.ben düzeltmemi verdim.ama siz yinede bir araştırın..

ya hiç uuraşmadım ve oturdum yolladım 6 şirkete düzeltme verecez öölemi :) verelim bari napalım...

bende 3 şirkete verdim..ne kadar zor ve stresli anlatamm..kolay gelsin şimdiden:p

yandıkk desene ben hiç birini yazmadım.düzeltme yolu gözüktü bize de ...

neyse artık herkesin gözü aydın.kurumlarda bitti.dün çok zor bi gündü.

merhabalar

dipnotlarla ilgili bilgilere yer vermeyen mükelleflerin öncelikle Vergi Daireleri İşlem Yönergesinin 44?üncü maddesi uyarınca eksikliklerini tamamlamaları hususunda süre verilerek uyarılmaları, verilen süre içinde eksikliğini tamamlamayanlara ise Vergi Usul Kanununun 352/II-7?nci maddesinde öngörülen 11?nci derece usulsüzlük cezasının tatbik edilmesi, ayrıca önceki uygulamalar dolayısıyla yargı organlarına intikal etmiş ihtilafların sürdürülmemesi (temyiz

ben sadece ilgili kalemlere bikaç değer yazdım ..bakalım ne olacak....bazı müşavir arkadaşlarım vergi dairesine vergi iadesi bordrosunu dilekçe ekinde vermişler..

MERCANFIKRI veya bahsettiğiniz müşavir arkadaşlarınız " Ücretleri gerçek usulde vergilendirilen hizmet erbabının ..." başlıklı dilekçeyi hala alıyormusunuz?

Sn.Mercanfikri,
Hayırlı akşamlar.Umarım faydalı olur.

Tarih 10/01/2001
Sayı B.07.0.GEL.0.31/3182-1
Kapsam
T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelirler Genel Müdürlüğü

SAYI : B.07.0.GEL.0.31/3182-1
KONU:

MUHASEBE SİSTEMİ UYGULAMA İÇ GENELGESİ
SERİ NO : 2001/ 1
.....................................VALİLİĞİ
(Defterdarlık Gelir Müdürlüğüne)

Bilindiği gibi, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 353 üncü maddesinde, anılan Kanuna göre belirlenen muhasebe standartlarına, tek düzen hesap planına ve mali tablolara ilişkin usul ve esaslar ile muhasebeye yönelik bilgisayar programlarının üretilmesine ve kullanılmasına ilişkin kural ve standartlara uyulmaması da özel usulsüzlükler arasında sayılmıştır.
Bakanlığımıza intikal eden bilgilerden, ilgili mevzuatta belirtilen esaslar çerçevesinde mali tablolarını düzenlemekle birlikte, bu tabloların önceki dönem sütunlarını doldurmayan veya bunlara ait dipnotlarla ilgili bilgilere yer vermeyen mükelleflere bu eksikliklerini tamamlamaları bildirilmeden özel usulsüzlük cezası kesildiği anlaşılmaktadır.
Mali tablolarını süresi içinde düzenlemekle beraber, önceki dönem sütunlarını doldurmayan veya bunlara ait dipnotlarla ilgili bilgilere yer vermeyen mükelleflerin öncelikle Vergi Daireleri işlem Yönergesinin 44 üncü maddesi uyarınca eksikliklerini tamamlamaları hususunda süre verilerek uyarılmaları, verilen süre içinde eksikliğini tamamlamayanlara ise Vergi Usul Kanununun 352/II-7 nci maddesinde öngörülen II nci derece usulsüzlük cezasının tatbik edilmesi, ayrıca önceki uygulamalar dolayısıyla yargı organlarına intikal etmiş ihtilafların sürdürülmemesi (temyiz ya da itiraz yoluna gidilmemesi) uygun görülmüştür.

Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim.

Bakan a.

Sakarya dan selam ve saygılar.