Muhtasardaki Vergi İade Mahsupları

Bu ay beyan edilecek muhtasarda göstereceğimiz vergi iade mahsubuyla ilgili vergi dairesine vergi iadesi için düzenlediğimiz bordroyu veya benzeri bir belgeyi verme zorunluluğumuz var mi ?

Merhaba.. Evet vergi iadesi için düzenlediğiniz bordronun bir suretini vergi dairesine vermeniz gerekiyor. Ayrıca muhasar beyannameyi internet ortamından gönderen arkadaşlara bir hatırlatma; eğer vergi iadesi ödeyeceğiniz işçi sayısı 50 yi geçiyorsa ve beyannameyi internet ortamında gönderdiyseniz, defterdarlık bu işçilere ait vergi iade bordrosunu tarafınıza yazı göndererek istiyor. İyi çalışmalar...

sayın Tugba, özel gider indirimi bordrosunu vergi dairesine vermemiz gerektigini neye dayanarak yazdınız? nerede yazıyor ? atlamayalım

saygılarımla

FATİH PESEN
SMMM
İST

muhtasar beyannameyi internetten gönderdim.. özel gider indirimi bordrosunu elden vergi dairesine vermemiz gerektigi nerede yazıyor?

saygılarımla
FATİH PESEN
SMMM
İST

ebeyan ilk çıktığı zamanlarda, bir açıklama yayınlanmış ve ebeyan ile gönderilen beyannamele ek olarak verilen belgeler, yine ayın 20 sine kadar bir dilekçe ekinde vergi dairesine verilecek denmişti, sanırım buna istinaden verilmesi gerek demişler, doğrusuda bu, hem sonra başınızda ağrımamış olur, ancak ben 1 2 ay dilekçe ekinde muhtasara tic. borsası onayını verdim, diğer muh. arkadaşlar vermiyorlarmış, ondan sonra bende vermedim bir problemlede karşılaşmadım. ama her vergi dairesindeki uygulamada değişik olabilir, o yüzden birer dilekçe ekinde vergi dairesine verseniz uygun olur diye düşünüyorum.

Sayın Fatih Pesen,

Öcelikle iyi haftalar diliyorum. Biliyorsunuzki mesleğimizle ilgili yapmamız gereken işlemler kanun, genelge yada tebliğlerde tek tek yazmıyor. "atlamayalım" demişsiniz, atlamadım. İnternet ortamında gönderdiğiniz muhtasar beyannamede vergi iade bordrosunu vergi dairesine verme zorunluluğunuz yok. Sadece beyan ettiğiniz işçi sayısı 50 ve üstünde ise o zaman vermeniz gerekiyor. Bu durumda yada gerekli görüldüğü durumlarda da zaten defterdarlık yazıyla istiyor bordroyu. Bu verdiğim cevabı bilgim ve tecrübem dahilinde yazmıştım. Bu konuyla ilgili bir mükellefim adına defterdarlığa bilgi isteme dilekçesi yazmıştım ve aldığım cevaba göre bu mesajı yazdım. Bilgilerinize...

Şöyle bir sonuç mu çıkıyor :
50'nin altında işçisi olanlar vermeyecek
50'nin üzerinde işçisi olanlar verecek. Ki eğer vermezlerse defterdarlık gerekli görürse bu bordroyu isteyecek.

Yani kesin verilmesi gerekir diye bir hüküm koyamayiz gibi bir sonuç çıkardim ben. Hani verilmezse bir yaptırımı yok.

Merhaba... Beyannameyi kağıt üzerinde verdiğinizde zaten vergi dairesi bordroyu talep ediyor. Ben ne geçen sene nede bu sene internet ortamında gönderdiğim bordroyu vergi dairesine vermedim ve herhangi bir yaptırımlada karşılaşmadım. Kaldı ki aldığım bilgi de bu şekildeydi. Zaten bordroyu dilekçe ekinde verdiğinizde, bu bordro ve dilekçe bilgilendirme mahiyetinde oluyor... Kolay gelsin...

verilen beyanname eklerindeki eksiklikler

eğer eksiklik verginin tahakkukuna engel değilse tahakkuk ettirilir ama engel bir durum varsa; alma haberli bir yazı ile tamamlanması istenir yine de tamamlanmazsa VUK 352/2-7 gereğince 2.derece usulsüzlük cezası kesilir birde sürekli vermediğinizi düşünürsek zamaraşımından itibaren her ay için epey bi kabarır...

vergi idaresi her zaman bilgi isteyebilir. muhtasar beyannamenin ekinde vergi indirim bordrosunun verilmesi ile ilgili yasal bir zorunluluk yoktur.

not: ücretli çalışanlarda, vergi iadesi ve özel gider indirimi mazi olmuştur.

arkadaşlarım ben beyannamemi e-beyanname ile düzenledim ve dairemede dilekçe ekinde iade bordromu götürdüm ama vergi dairem gerekli olmadığı söyleyerek almadı.. bu yaşanan bir olay olarak yeterlidir tahmin edersem

sayın forum üyeleri

Vergi İndirimi Bordrosu idarece istenmesi halinde verilecektir.
Ancak Vergi İndirimi Bordrosu tanzim edilecek ve dosyada muhafaza edilecektir.

Ücret bordrosunda bir hane açılacak "Vergi İndiriminden Doğan Mahsup Edilecek Gelir Vergisi" başlığı altında ilgili aya ait vergi indirimi gösterilecektir.

gerek e-beyanname gerekse kağıt ortamında verilen beyannamelerde Vergi İndirimi Bordrosu verilmeyecektir.

Saygılarımla

Nisan ayında Vergi dilimlerinin değişmesinden dolayı oluşan farkı muhtasar beyannameye "Vergi İndiriminden Doğan Mahsup Edilecek Gelir Vergisi"ne ekleyerek mi koyacağız?

Saygılar

özel gider ind.oranları

Kafam karıştı.Şimdi işçinin özel gider indirimini hesaplarken hangi oranları baz alacağız. Değişen vergi tarifesi işçinin alacağı özel gider indirimini nasıl etkiledi. 3300 ytl ye kadar %8 6600 ytl nin 3300 ytl si için %8 kalanı için %6 şeklinde devam mı ediyor. Yoksa değişen bir şey var mı? Bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.