Muhteviyatı İtibariyle Yanıltıcı Belge ve İhbar

Merhaba,

Yaşadığım bir mağduriyeti sizlere aktarmak istiyor ve nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda desteğinizi bekliyorum.

07.02.2019 tarihinde A firması ile bir takım ürünleri montaj dahil satın aldım. Firmaya kredi kartımın resmini attım ve firma da bu bilgileri distribütörü olan B firmasına yollamış ve B firması benden tutar olan 9.200 TL 'yi 3 taksit çekmiş.

11.02.2019 tarihinde A firmasından 9.200 TL tutarında fatura istediğimde bana KDV hariç fiyat verdiğini belirtmiş ve 2.000 TL daha para talep etmiştir. Parayı vermediğim içinde KDV dahil 7.145 TL tutarında aldığım ürünlerin tutarlarının eksik yazdığı ve almadığım 2 kalem ürünün olduğu 09.02.2019 tarihinde düzenlenmiş faturayı teslim etmiştir.

10.02.2019 tarihinde GİB'e ihbarda bulunarak tarafıma muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlendiğini belirttim. Ayrıca insanların dikkatli olması için internette bazı forum sayfalarında ilgili şahsın beni mağdur ettiğini yazdım.

14.02.2019 tarihinde internette yer alan paylaşımımın silinmesi üzerine ilgili siteye soru sorduğumda şahsın 2. bir fatura daha kestiğini öğrendim. (Fatura kesildi mi net bir şey bilmiyorum, kesildiyse de tarafıma henüz ulaşmadı.)

14.02.2019 bugün 444 0 189'u aradığımda şahsın eğer ikinci bir fatura kestiyse eksik olan tutarı tamamladığı ve devlete olan KDV borcunu ödediği için benim ihbarımın asılsız olacağını öğrendim.

Benim anladığım; ben vatandaş olarak yaşadığım mağduriyeti ihbar ediyorum ve şahıs bunu öğrenip ikinci bir fatura daha keserek bu cezadan yırtıyor.

SORU 1: Benim şahısla olan ticaretimde ki borcumun şahsın distribütörü tarafından tahsil edilmesi yasal mıdır?

SORU 2: Bir mükellefin önce parayı alıp daha sonra faturalandırırken 2 ayrı fatura kesmesi yasal mıdır? Yanlış yazmışım mı diyecek? Bu durum benim mağduriyetimin mevcudiyeti için bir kanıt olabilir mi?

SORU 3: Faturada 1 kalem üründe anlaştığım fiyat 4.200 TL iken faturaya 2.600 TL olarak yazılmış; ayrıca satın almadığım 2 kalem üründe faturaya eklenmiştir. Bu durumda şahıs bu olayın üstünü de bir şekilde kapatabilir mi?

Son düzenleme: