Mükellef birinden Noter Satış Senedi ile Ticari Araç alımı

cetvel

Tanınmış Üye
Değerli Forumdaşlar,

1-Ticari bir kamyon vergi mükellefi olan birinden satın alınıyor. ancak fatura düzenlenmemiş. noter satış sözleşmesine istinaden aracı muhasebe kayıtlarımıza alabilirmiyiz ?

2- Noter Satış sözleşmesinde kdv dahil olarak belirtildi ise kdv sini indirim konusu yapabilirmiyiz?

3- Şayet kdv dahil yazmasaydı kdv sini indirim konusunu yapabilirmiydik ?

Maddeler, Sirkülerler, Tebliğler, Muktezalar ışığında açıklamalarınızı bekliyorum.
Teşekkürler

Ynt: Mükellef birinden Noter Satış Senedi ile Ticari Araç alımı

Sayın Cetvel,
Fatura olmadan muhasebe kayıtlarına alamazsınız. Çünkü aracı satan firma mükellef statüsünde ve VUK 229 maddesi ile 232 maddesine göre fatura düzenlemek ve sizde VUK 232 maddesine göre fatura almak zorundasınız.
Diğer tarafdan yine VUK İspat edici vesikalar başlıklı 227. maddesi Bu kanunda aksine hüküm olmadıkça, bu kanuna göre tutulan ve üçüncü şahıslarla olan münasebet ve muamelelere ait olan kayıtların tevsiki mecburidir.demiştir.
VUK 228. maddesinde ise Tesviki mecburi olmayan kayıtlar sayılmıştır.

Yine Vergi Usul Kanunun İKİNCİ BÖLÜMÜNDE FATURA VE FATURA YERİNE GEÇEN VESİKALAR
Sayılmıştır.
3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununa göre ise Mal ve hizmet alımları nedeniyle ödenen KDV?nin indirim konusu yapılabilmesi için, alış faturası veya benzeri vesikalar ve gümrük makbuzu üzerinden ayrıca gösterilmesi ve bu vesikaların kanunî defterlere kaydedilmesi şartı bulunmaktadır.

Katma Değer Vergisi Kanunun 53. Maddesinde ise Bu Kanunda geçen fatura ve benzeri vesikalar tabiri Vergi Usul Kanununda düzenlenen vesikaları ifade eder. denilmektedir.

Yukarıdaki açıklamalar ışığında Vergi Mükellefi olan bir şahıstan yaptığınız alımları belgelendirmek için Fatura almak zorundasınız.

Şayet Araç aldığınız kişi vergi mükellefi olmasaydı, Fatura yerine gider pusulası düzenlemek (16.11.99 B.07.06d.044/4422-33/49938 muktezasında nihai tüketicilerden alınan otomobillerin belgelendirilmesinde de gider pusulası düzenleneci ancak tevkifat yapılmayacağı belirtilmiştir.) yoluyla işletmeye dahil edebilirdiniz.

Sayın Mohicans verdiğiniz cevapiçin teşekkürler. benim yorumum da aynı doğrultuda aslında benim böyle bir mükellefim yok.ben bağımlı olarak çalışıyorum.bu aracı satın alan mükellef ile bir muhabbet esnasında konuştuk. muhasebecisi noter satış sözleşmesi ile kayıtlara alabileceğinden bahsetmiş. bende sizin kayıtlara alabilmeniz için ilk önce size aracı satan mükellefin kdv ödemesi ondan sonra sizin bunun kdv sini indirim konusu yapabileceğinden bahsettim. Muhasebeci belki konuyu yanlış anlamış olabilir dedim.

konu ile ilgili aydınlatıcı bir makale
http://www.**************/yazarlarimiz/dursun/010/

Satan mükellef basit usul tabi olabilir mi?

basit usul değil gerçek

O zaman kesinlikle ft kesmeli.