Mükerrer kayıt

13MAYIS85

Katkı Sunan Üye
merhaba

8.ay alış faturalrımdan bir tanesini sehven 2 defa girmişim.8.ayda 13500 tl gibi bir kdv ödemesi yaptım buna göre mükerer girdiğim fat. için

320 b
740 a
391 a

şeklinde bir kayıt yaptım 9.ay içinde uygunmudur yoksa ek beyan mı vermeliyim.

Ynt: mükerrer kayıt

Slm

Doğru olan 8.aya Pişmanlıkla düzeltme beyannamesi vermektir.9.Ayda düzeltmesini yaparak ödemeniz gereken vergiyi 1 ay ötelemiş oluyorsunuz.

Kolay gelsin

Selamlar
Siz bu maddeyi yapmayın,mükerrer kaydı silin 8.aya düzeltme beyanı verin,aradaki fark kadar kdv ödemesi çıkacak size. Rakamı bilmediğimden B formlarının durumu hakkında yorum yapamıyorum.

b formları durumunu bilmediğimizden,
yapılacak şey,

ya 8.aya düzeltme vereceksiniz.
ya da alış faturasının kdvsi yüksek miktarda değilse mükerrer faturanın kdvsini 9.ay kdv beyannamesinde ilave edilecek kdv ye yansıtın. Devir KDV den mükerrer kdv birbirini yok etsin.

Sayın 13MAYIS85 isterseniz önce neye karar vereceğimizi belirleyelim.Yapılacak madde buna göre şekillenecek çünkü.Kanuna uygunluğu düzeltme vermenizdir.Sizin yaptığınız Önceden mükerrer indirdiğiniz kdv'yi 1 ay sonra telafi etmeye çalışmaktır.Peki 9.aydaki alışlarla ödeme çıkmazsa ne olacak? Bu kdv arada kaynayıp gidecek.Böyle yapılması hazinenin zarar etmesi demektir.Bu kdv ye düzeltme vereceksiniz ki daire hem vergiyi hemde zamlarını tahsil edebilisin.Ayrıca düzeltme verilmesi inceleme sebebi olmaz.Çünkü matrahta bir azalma yoktur.Olması gereken budur,ama siz 9.ayda farkını beyan edeyim diyorsanız ona da bişey diyemeyiz tabiki.

Düzeltme verecekseniz kayıt uygun değildir.
Saygılar

Ynt: Mükerrer kayıt

doğru olanın düzeltme olduğunu biliyorum ama 230 TL lik bir kdv için yapılmış olan kayıt bu gecikme zammı ciddi bi miktar tutmuyacığı için böyle bir kayıt yaptım zaten 9. ay 15.000 tl gibi yine ödemem çıkıyor

doğru olan tabiki düzeltme verilmesi, ancak matrahı etkilemeyen bir durum olup fazladan damga vergisi ödemek yerine 9.ay beyannamesinin ilave edilecek kdv bölümüne kdvyi yansıtabilirsiniz. Böylelikle mükerrer kdv, devreden kdv içinden kendisini mahsuplaştıracak.
Ama tekrar ediyorum doğru olan tabiki düzeltme beyannamesi vermeniz.

Ben yinede düzeltme verirdim,rakamda düşükse hiç düşünmezdim açıkçası.9.aya beyan edeyim gitsin diyorsanız,işlem zaten usulsüz olacağından yapılan maddenin de doğru olup olmaması çokta önemli olmaz herhalde.Bu maddeyi yapın 9.aya beyan edin ne diyebilirim.Karar sizin. Saygılar.