Müstahsil Mk

smmm

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar acil olarak bir konuda bilgiye ihtiyacım var bilenler cevaplarsa memnun olurum.
kasap bir mükellefim var müstahsil mk. düzenleyeceğim. borsaya tescilli
bedel: 7x326kg=2.282 bilgi istiyorum

Borsaya Tescilli ise % 1 Stopaj kesintisi yapacaksınız.Müstahsil Makbuzu Mayıs ayı içerisinde düzenlenmiş ise Haziran Ayının 20.sine kadar Muhtasar Beyannamede 091 kodu ile beyan edecek 26 Hazirana kadar Tevkif ettiğiniz 2282x%1=22.82 YTL vergiyi ödeyeceksiniz.

sayın dursun uz teşekkü ederim
bağkur ve borsa primi de kesildiğini biliyorum doğrumudur.

MERHABA
BORSAYA TESCIL ETTIRDIGINIZ ZAMAN ZATEN BORSA HEM KENDI PAYINI HEMDE VERGI DAIRESINE YATIRMAN GEREKEN PAYI MAKBUZ KARSILIGI ALIYOR AYRICA MUHTASARLA BILDIRMENE GEREK YOK

Sayın smmm,
Müstahsil mkb.da hem stopaj hem de borsa kesintisi yapacaksınız. Eğer kişinin bağ-kur muafiyet belgesi yoksa %1 Bağ-kur keseceksiniz. Borsa kesintilerini takip eden ayın 20.günü akşamına kadar borsaya tescil ettirip yatıracaksınız. Stopaj kesintilerini de ayrıca vergi dairesine beyan edeceksiniz......

arkadaşlar burda cevapları yazarken o kadar emin olmadıgımız konularda mümkünse görüş bildirmeyelim cünkü meslekdaşlarımızı burdan alacakları bilgilere göre işlem yapacaklardır.

Burcu Hanım dogrusunu cevaplamış onun icin tekrar etmeme gerek yok borsada tescil olan canlı hayvan alışları stopaja tabi muhtasarla beyan edilecek ayrıca mera kanunu ile yapılan düzenleme ile Bag kur primi kesilmesi zorunlu bilgilerinize sunulur

vergi dairesine beyanmı edilcek yoksa mahsupmu yapılcak vergi dairesinde yapılcak işlemler nelerdir.

siz bir şey yapmayacaksınız sadece muhtasar bey.gösterin rakamları borsada kesilen o vergiler tutmuyorsa zaten sizi vergi dairesi gel borçun var diye uyarıyor. o nedenle borsada ödenen vergilerin makbuzlarını iyi toplayın hatta muhatasır yapmadan önce kontrol edin ben borsadan kesilen hayvanlerin dökümünü alıp karşılaştırıyorum.

Sn. smmm (isminizi bilemiyoruz??)

Burcu Hn. olayı çok güzel özetlemiş.

İlave olarak Bağ-Kur kesintisi olayı 2005 yılında ortadan kalmıştı ki ( 4956 sayılı yasanın 56/d maddesi ile 01.01.2005 tarihi itibari ile yürürlükten kaldırılmış ve bu tarih itibari ile de yasal olarak uygulama imkanı kalmamıştı..) torba kanun adı verilen Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanunun Geçici 7. maddesi ile %1 lik Bağ-Kur kesintisi 2005 yılının sonuna kadar uzatıldı. Mayıs ayına kadar da yasal olarak alınma imkanı olmamasına rağmen alınmaya devam edildi.

Kesintinin yasal dayanağı ise 2926 sayılı kanun ve BKK gereğidir.

peki kesilen bağkur primi nasıl işlem görecek?ne yapacağız..?bankaya yükümlü adına bağ kur noyu bildirip yatıracakmıyız?