Müşterilerle Yapılan Sözleşmeler !

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Merhabalar;

Bürolardaki arkadaşlar için sorum olacaktı.Bütün müşterilerinize sözleşme yapıyormusunuz.? Yaptığınız sözleşmelerde birde sözleşme numarası koyuyormusunuz.Numarasız sözleşme yapsak olurmu.?

müşterilerle yapılan sözleşme

merhaba ZİNDAN:
bu güne kadar mükelleflerimle iş kabul ederken ister dönem içi ister dönem başı olsun mutlaka sözleşme yaptık. Zaten Smmm çalışma usul ve esasları hakındaki yönetmelikte sözleşme yapmanın zorunlu olduğu bazı durumlar (defter tutma, bilirkişilik gibi) vardır. sözleşmeler matbua formlar olarak odadan veya ücretsiz olarak internetten indirip numara vermek suretiyle kullanılr. sözleşme tarihinden itibaren %075 (binde yedibuçuk) damga vergisi 15 gün içinde vergi dairesine ister kendi adınıza ister mükellefleriniz adına beyan edilip ödenecek.
umarım yeterli olmuştur.

Ben sadece vergi dairesi isterse yapıyorum sözleşmeyi.Açılışlarda bazen istiyorlar.Müşterilerimle problem olucağından değilde.Onuda internetten indirip numarasız ( numara çok önemlimiidir bilmiyorum.? ) bir şekilde yapıyorum.Sıra felan gözetmiyorum.Ne kadar doğrudur bilmiyorum.Bir de sözleşmede yazılan şartlarda mesela aylık 250,00-ytl diyelim aylık ücret koymamıza rağmen, her ay için bu kadar lık makbuz kesmiyoruz.3 ayda bir yada daha az tutarlı.? İnşallah bi sorun olmaz bizim için ilerde.?

Teşekkürler .Kolay Gelsin.

sözleşme

sözleşmelerinizde bir sıra numarası düzeni kullansanız daha uygun olur. takip açısından. her ay makbuz kesmenize gerek yok zaten bizim ücret tahakkuk esasına göre değilde tahsil esasına göredir. yani ücreti tahsil ettiğniz zaman kesersiniz. sorun çıkmaz. isterseniz 6 ayda bir olmak üzere 2 dönem de kesebilirsiniz. önemli olan sözleşmedeki tutarları (tabi bu arada tahsil ettiklerinizi) beyan etmenizdir.
umarım yeterli olmuştur.

sözleşmeyi internetten indirip sıra numarası vererek kullandığımızda evrak kayıt defteri tutmak zorundayız. Odadan temin edilirse iş yükümüz biraz hafifler bence

Re: sözleşme

ÖZALP' Alıntı:
sözleşmelerinizde bir sıra numarası düzeni kullansanız daha uygun olur. takip açısından. her ay makbuz kesmenize gerek yok zaten bizim ücret tahakkuk esasına göre değilde tahsil esasına göredir. yani ücreti tahsil ettiğniz zaman kesersiniz. sorun çıkmaz. isterseniz 6 ayda bir olmak üzere 2 dönem de kesebilirsiniz. önemli olan sözleşmedeki tutarları (tabi bu arada tahsil ettiklerinizi) beyan etmenizdir.
umarım yeterli olmuştur.

KDV tahakkuk esasına göre ödenmektedir. Sorun çıkababilir