Müteahhite Fazla Ödenen Hakediş ve Deneticinin Sorumluluğu?....

Hepinize iyi günler dilerim.
Bir Yapı Kooperatifinin Eşim üyesi ve bende denetim kurulu başkanıydım. geçen genel kurulda verdiğim raporda koop başkanının bir gayrimenkul satışından dolayı kooptifi zarara uğrattığını açıkca belirttim. Genede genel kurul başkanı ibra etti.
Hal böyleyken üç gün önce başkan bana istifa etiğine dair noterden bir istifaname yolladı. Sonradan duydum ki kesin hakedişte koopratifin müteahhite yüklü miktarda fazla ödemesi çıkmış.
Şimdi;
1-Benim denetçi olarak ara hakedişlerle ödemesi yapılan fazla paradan bir mesuliyetim varmı dır?..
2-Denetci olarak bu istifadan sonra yapacağım yasal bir iş varmıdır? Yönetim kurulu yedk üyeleri göreve çağırdı.
3-İstifa eden başkanın yasal sorumluğu kaç yıl daha devam eder?.
4-Fazla ödenen hakedişin geri alınması nasıl olacaktır. Yüklenici firmanın sermayesi 10.000.-ytl ve üzerinde de bir mal varlığı yoksa yaklaşık 300-400 bin ytl fazla ödemeyi nasıl alacağız?
5-Yüklenici firma üzerinden mal kaçırmaması için neler yapmalıyız.?

Biraz fazla oldu ama eminim bu konuda daha önceden tecrübelri olan arkadaşlar vardır. Beni bu konularda aydınlatırlarsa sevinirim. Teşekkürler

Ynt: Müteahhite Fazla Ödenen Hakediş ve Deneticinin Sorumluluğu?....

Kooperatiflerde yönetim kurulu üyeleri Kooperatifler Kanununun 62. maddesinin 3. fıkrası mucibince devlet memurları gibi görevi ihmal suçu ile cezalandırılabilmektedir (T.C.K. md. 240). Ancak, haklarında dava açılabilmesi için genel kurulun kararı gereklidir. Yönetim kurulu üyeleri sizin verdiğiniz rapora rağmen genel kurulca ibra edildiğine göre sizin yapabileceğiniz başka bir şey yoktur.

Diğer taraftan genel kurulun kararları azınlık tarafından dava konusu yapılabilir. Bu azınlık nisabı ise yüzde on dur. Genel kurulun kararına muhalif üyelerin yüzde onu münferiden dava açarak kararın iptalini talep edebilirler. Sizin dava açmanız ise ancak genel kurulun kararı ile mümkündür.

Sizin bu konudaki sorumluluğunuza gelince, siz görevinizi yapmış, raporunuzu vermişsiniz. Bundan sonra yapabileceğiniz bir şey ve sorumluluğunuz da yoktur. Kooperatif denetim kurulu üyelerinin cezai sorumlulukları aşağıda gösterilmiştir.
..........................................................

Denetim kurulu üyelerinin cezai sorumluluğu:

Kooperatif ve üst kuruluşlarının denetim kurulu üyelerinin yasaya aykırı hare ketlerinden dolayı. yönetim kurulu üyeleri için öngörüldüğü şekilde, farklı cezai sorumluluk getirilmemiştir.

Denetçilerin aşağıda sayılan eylemlerinden dolayı. filin önem ve mahiyetine gö re bir aydan altı aya kadar hapis ve elli bin liradan beş yüz bin liraya kadar ağır para cezası ile cezalandırılacakları hüküm altına alınmıştır (KK. m. 2. f.3).
a) Yönetim kurulu üyelerinin üyelik şartlarını araştırmamak (KK. m. 56, f. 2).
b) KK'nın 56'ncı maddesinde veya ana sözleşmede gösterilen diğer bir sebeple yönetim kurulunun toplantı nisabını kaybetmesi halinde, boşalan YK üyeliklerine geciktirilmeksizin yeteri kadar yedek üye çağırmamak (KK.m.56, f. 4).
e) İnceleme yükümlülüğünü yerine getirmemek ve açıklama yapılmasını isteyen ortaklara bilgi vermemek (KK. m. 66).
d) Rapor düzenleme, genel kurula bilgi verme, genel kurul ve yönetim kumlu toplantılarına katılma yükümlülüğüne uymamak (KK. m. 67).
....................

Osman Bey Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Bu konudaki diğer sorum hakkında, yani yüklenici mütehhit firmanın üzerinde herhangi bir mal varlığı yok ise, anladığım kadarıyla fazla ödeme yapan yönetim kuruluna bu alacaklar rucu edilecek.
Ancak yön kurulu da diyorki kardeşim müteahhit öyle bir sözleşme yapmış ki, bizim ara hakedişlerle ortaya çıkan rakamı ödememe gibi bir şansımız yoktu. Bu fazla ödeme ancak kesin hakedişle ortaya çıktı. Şimdi hukuki sürece başlayacağız bulursak alırız bulamasak alamayız diyorlar.
Ve bu konuyu genel kurula taşıyıp ne yapalım 300-400 milyar zararı sineye çekeceğiz artık evlerinize oturduğunuza şükür edin, kimden alalım deyip kapatacaklar. Bu durumda ben denetçi olarak ne yapabilirm. Kimsenin hakkının yenilmesini istemiyorum.
saygılar

Sayın. M.Yüksel

Kooperatif başkanının ifadesine göre kesin hak edişte ödenen para anlaşmaya dayanıyormuş. Diğer taraftan ?hukuki sürece başlıyoruz. Bulursak alırız, bulamazsak alamayız? gibi ifadelerde bir çelişki var. Siz önce anlaşmayı ve yapılan ödemeleri kontrol edin veya bir muhasebeciye kontrol ettirin. Gerçekten anlaşmaya aykırı bir durum varsa önce onu miktarı ile tespit ettirin. Ancak, genel kurulda ibra edildiğine göre esasen yapılacak bir şey yok. Tek çıkar yol genel kurul kararının iptal edilmesidir. Bu da daha önce belirttiğim gibi muhalif üyelerin yüzde onunun açacağı iptal davası ile mümkün olur. Karar iptal edildikten sonra her üye dava açıp yolsuzluğun hesabını sorabilir.

Yönetim kurulu üyelerinin aleyhine açılacak dava şikayete bağlı suç olması nedeniyle 6 aylık zamanaşımına tabidir. (T.C.K. Mad.73/1-7)

Geç oldu ancak sorunuzu yeni okudum.Sorularınızda bazı anlaşılmaz noktalar varsa bile, size bazı önerilerim olacak (Madem ki Yönetim Kurulu başkanı istifa etmiş) :
-Genel Kurul Yön.Kurulu ibra etmiş olsa bile,açıklamalarınızdan emniyeti suistimal varmış gibi gözüküyor.Bunun için yapabileceğiniz başka şeyler de var.Savcılığa direkt şikayetçi olabilir, savcının yapacağı tahkikatın bitmesini beklersiniz.
-Bakanlıktan müffettiş isteyebilirsiniz (Eğitiminizi bilmediğim için,işini bilen bir SMMM'ye baş vurmanızı öneririm)
Yukarıda ki önerilerimi yerine getirmeye karar verirseniz biliniz ki; Kooperatifinizin bütün evrakları çok ciddi bir incelemeye tabii tutulacaktır......Bundan zarar görüp görmeyeceğinize dikkat ediniz...
Kolay gelsin

aykut111 ' Alıntı:
b]çok ciddi [/b] bir incelemeye tabii tutulacaktır......Bundan zarar görüp görmeyeceğinize dikkat ediniz...
Kolay gelsin
Bu konuda ki bir önerimde şu olabilir: Ücreti karşılığı son yılın defterlerini SMMM'ye denetlettirin.Onun vereceği rapora göre hareket edersiniz.....

Çok teşekkür.!....

Büyük harf yazmayın lütfen.