Müteahhitlik Sorusu

gscaglar

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar,

müteahhitlik yapan bir mükellefim var. babasına ait arsaya kat karşılığı sözleşme imzaladı. arsa 2008 den beri babada. Baba arsa 5 seneyi aşkın benim üzerimde olduğu için ben satsam bile vergi çıkmaz diyor. oğluma kar ve vergi çıkmasın diyerekten tapuları vermek istemiyor. satışları da direk olarak kendi üzerinden yapmak istemekte. bir sorun olursa da İnşaatı bitirdi ama sözleşmedeki şartları zamanında yerine getiremediği için tapuları vermedim deriz diyor.

siz üstadların bu konudaki düşünceleri nedir.

teşekkürler.

Çok yanlış ve kısa bir düşünce ve hayal olmuş.5 yılı geçen ibaresi sadece bir defalık arsa satışı içindir.Üzerine bina yapıp satmak ticari bir faaliyettir ve arsa binanın ayrılmaz parçasısıdır ve kazanç oluşunca gelire tabidir.Senoryayı yazmış nedense bu ülkede insanlar masraflara iştirak olan vergi paylarını vermemek için çeşitli hilelere başvuruyorlar olayları saptırıyorlar.Baba daire alanlara arsa payını satacak mütaahhit sadece karkası satacak gibi bir senorya olur ki alıcılar babadan bir şey almadı mütaahhitten daire alacaklar.Mütaahhit babadan arsayı kat karşılığı alacak gider pusulası ile kendine düşen kısmını kayıtlarına alacak babada kar irtifakında kendine kalan arsa paylarını verdiği diğer paylara mahsuben aldığı karkas ile birleştirip tescil ettirecektir.Keşke her kes payına düşen vergiyi ödese de ülke kredilere muhtaç olmasa hepimize vatandaşlık dersi lazım galiba ne dersiniz dostlar.İyi çalışmalar.

Hasan bey çok doğru söylüyorsunuz. herkez vergisini tam olarak bildirse ve ödese ne biz böyle uğraşacağız nede devletimiz zorlanacak. Asgari ücretliler kadar kimse vergi ödemiyor.

peki, illada böyle yaptı diyelim. babaya ne gibi bi yaptırım doğabilir.

Babaya mütaahhitlikten geriye dönük mükellefiyet açılır alıcılarla görüşülür kar varmı bakılır ancak arsasını baba karkasını oğul sattı ifadesi sıkıntı çıkarır yani birileri vergi vermeyecek diye muhasebeciler uğraşmak mahkeme kararı arayıp emsalden kurtarmaya çalışır kabak bize patlar.Sen biliyordun neden söylemedin moduna geçer böyle bir işlemi yapmak istemem kime yaptırırsa yaptırsın.İyi çalışmalar.