Nakdi Yardım ve Bağış

merihs12

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
Otobüs işletmesi bi mükellefimiz bize polis geliştirme ve destekleme derneği adına nakdi yardım makbuzları getiriyor.Bu makbuzlar 5'er liradan her ay 30-40 tane geliyor.Sanırım otogar çıkışlarında ya da girişlerinde zorunlu tutuluyor bu makbuzları almak.Aldığım bu yardım ve bağış makbuzlarını nasıl işlemeliyim ve geçici vergi dönemlerinde ve yıllık gelir vergisi döneminde nasıl göstermeliyim ? teşekkürler

Ynt: nakdi yardım ve bağış

Alınan mk yardım-bağış mk olduğundan deftere işleyemezsiniz.

Ynt: Nakdi Yardım ve Bağış

makbuz olmuyosa ne olmalı deftere işleyebilmek için ?

Yapılan bağış ve yardımların karşılığında;yardım nakdi yapılıorsa karşılığında fatura verilmez zaten.Aldığınız makbuzu k.k.e.g.atarsınız veya işlemezsiniz.

Gelir vergisi döneminde ben bu bağışarı % 5'i aşmamak kaydıyla indiremicekmiyim ?

Dönem sonunda k.k.e.g.tutarı net karın % 5'ini geçmiorsa tamamını,geçiyorsa net kar'ın % 5'ine tekabül eden kısmını aşan kısmını ise k.k.e.g.hesabında matraha ekliyorsunuz.

c) Genel ve özel bütçeli kamu idarelerine, il özel idarelerine, belediyelere ve köylere, Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara ve kamu yararına çalışan dernekler ile bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlara makbuz karşılığında yapılan bağış ve yardımların toplamının o yıla ait kurum kazancının % 5'ine kadar olan kısmı.

Tabii bu %5 indirim yıllık gv beyanı üzerinden yapılır, defter kayıtlarına yansıtılmaz.