Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

Merhaba ben 17.03.1966 Doğumluyum. 1988/03 ayda 20 günlük sigortam bulunmaktadır.18.05.2006 tarihinde bağkura kayıt yaptırdım.hizmet sürem 7 yıl 1 ay 3 gün olmustur. Ben ne zaman emekli olabilirim. Teşekkür ederim.

25 yıl, 9000 gün 53 yaş şartlarına tabisiniz. Her üç şartıda sağladığınızda Bağkurdan emekli olabilirsiniz.

SSK dan ise 25 yıl, 5450 gün 51 yaş şartlarına tabisiniz. Yazdıklarınıza göre ssk + bağkur toplam 2573 gününüz var.

SSK dan emekli olmak için emeklilik müracaatında bulunmadan önce ki son 3,5 yıl SSK sigortalısı olarak çalışmanızın olması gerekiyor. Son 7 yılda en çok hangi kuruma prim ödemişliğiniz varsa o kurum statüsüne göre emekli olursunuz. Yani son 7 yılda en az 1261 gün SSK lı olarak çalışırsanız SSK dan daha erken ve kolay emekli olabilir biraz daha yüksek emekli aylığı alabilirsiniz. Şirket ortağı veya kendi şahıs firmanızdan dolayı bağkurlu iseniz, kendi firmanızda veya ortağı olduğunuz şirkette kendinizi ssk sigortalısı yapamazsınız. Başka bir yerde sigortalı çalışmanız gerekir.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için Ben ssk geçiş yaparsam 17.03.2019 tarihinde mi emekli olacağım.

SSK dan 5450 günle emekli olmak için 2877 gün daha prim ödemeniz gerekir. Buda yaklaşık 8 yıl daha prim ödemeniz gerektiği anlamına geliyor. 2021 yılına geliyor emekliliğiniz.
Son yedi yılda 1 günde olsa ssk ya daha fazla prim ödemeniz varsa ssk ya tabi olarak emekli olabilirsiniz... Bunu ayarlamanız lazım. Son 7 yılda sskya ödediğiniz prim bağkurdan az olursa ssk dan emekli olamazsınız.

Sayın Miller Üstteki cevap ile sizin cevabınız arasında fark var ben ssk aradığımda son 3,5 yılı yatırdığınız zaman ssk dan 2019 yılında emekli olabilirsiniz demişti.

1988 3. ay sigorta girişliyseniz 5375 güne tabisiniz. Ben 1988, 3. dönemde girişiniz olduğunu sanmıştım. Eskiden 4 aylık bordro vardı... Her neyse ilk sorunuzda ki mesajınıza baktığımda 5375 güne tabi olduğunuzu görüyorum.

Sizin belirttiğiniz verilere göre 2573 gününüz olduğunu görüyorum. 5375 güne ne zaman tamamlarsanız o zaman emekli olursunuz. SSK da ki memur kurum kayıtlarında ki bilgilerinizi görüyor ben göremiyorum. Sizin yazdığınız verilere göre cevap veriyorum.

Teşekkür Ederim. Verdiğiniz bilgiler için sigorta girişim olmadan önce askerliğimi yaptım. Askerden sonra sigortalı olarak çalışmaya başladım peki askerlik borçlanması yapabiliyormuyum.

Askerlik borçlanması yapabilirsiniz. Sigorta girişinizden önce askerlik yaptığınız için avantajlısınız. Diyelim ki 18 ay askerlik yaptı iseniz 540 gün borçlanma hakkınız var. Askerliğiniz sigorta girişinizden önce olduğu için ilk işe giriş tarihiniz 540 gün geriye gidecek buda sizin emeklilik şartlarınıza olumlu yansıyacaktır. Yani hem 540 gün kazanacak hemde emeklilik şartlarınız (sallıyorum 5375 günden 5200 güne gelecektir. Rakamları örnek olsun diye afaki yazıyorum)

Günlük en düşük 10,44 TL borçlanma hakkınız var. 540 gün borçlanacağınızı varsayarsak 5.636 TL borçlanma bedeli karşınıza çıkacaktır.

Günlük borçlanma tutarınızı 10,44 TL ile 67,86 TL arasında kendiniz belirleyebilirsiniz.

Not: Halen Bağkurlu olduğunuz için bağkur dan çıkıp bir kaç ay ssk lı olarak çalıştıktan sonra askerliğinizi borçlanacaksanız, borçlanmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde kazanacağınız 540 gün bağkura sayılır son 7 yıl kuralında işiniz zorlaşabilir...