Neredesin TÜRMOB

kamu gözetimi,muhasebe ve denetimstandartları kurumu kuruldu hayırlı olsun camiamıza.neden kuruldu diye bir düşündükmü.bu işi ciddiyetle yapacak ve bu konuları organize edecek ciddiyette bir kurum bulamadılar sanırım.
bundan böyle bizim gibi denetçilerle ilgili düzenlemeleri bizimde içinde 1 kişi ile temsil edildiğimiz bu kurum alacakki vay halimize.yine bir sınav maratonu başlıyor diye düşünüyorum.
sizdende bu konu hakkında görüş bildirmenizi rica ediyorum

Ynt: Neredesin TÜRMOB

Sınav maratonunun başlamasını yerinde buluyoruz. Turmob nerede söyleyelim mi ? Turmob SM'den SMMM'ye uyduruk sınavlarla geçişler yaptırarak mevcut yönetiminin yeni üyeleri nezninde itibarını artırma gayretinde. Aidat toplamak gayretinde. Tahtları sağlamlaştırmak gayretinde. Bilenle bilmeyeni ayırmayıp herkesi aynı çuvala doldurup, geniş çuvallardan oy çıkarmak gayretinde.

maviefe ' Alıntı:
Sınav maratonunun başlamasını yerinde buluyoruz. Turmob nerede söyleyelim mi ? Turmob SM'den SMMM'ye uyduruk sınavlarla geçişler yaptırarak mevcut yönetiminin yeni üyeleri nezninde itibarını artırma gayretinde. Aidat toplamak gayretinde. Tahtları sağlamlaştırmak gayretinde. Bilenle bilmeyeni ayırmayıp herkesi aynı çuvala doldurup, geniş çuvallardan oy çıkarmak gayretinde.

+1

umarım sınav olur ve az sayıda denetçi alınır

maviefe ' Alıntı:

+1

Oteldedirler.

Sempozyumda filan. International organisations

mesleki örgüt olarak TÜRMOBun üzerinde olan bir kuruluş var mı? Oraya başvuralım bari.. TÜRMOB bizleri dinlemediğinden herşeye okey veriyor..

değişim şart.gençlerin yoğun bir şekilde yönetimde olmaları lazım.böyle olursa belki mücadelenin içerisinde bulabiliriz kendimizi.

BİRLİK YÖNETİM KURULU

Madde 35- (5786 Sayılı Kanunun 12. Maddesi ile değiştirilen fıkra Yürürlük: 26 /07/2008) (*)

Birlik Yönetim Kurulu, kayıtlı olduğu meslek odasında en az üç yıl kıdemli olup serbest veya bir işyerine bağlı olarak bu Kanun hükümlerine göre fiilen mesleki faaliyette bulunan Birlik Genel Kurulu üyeleri arasından üç yıl için seçilen dokuz asıl ve dokuz yedek üyeden oluşur Yönetim Kurulu üyelerinden beşinin yeminli mali müşavir olması zorunludur.Üst üste iki seçim döneminde iki defa Birlik Yönetim Kurulu başkanlığına seçilmiş olanlar, aradan iki seçim dönemi geçmedikçe Yönetim Kurulu üyeliğine seçilemezler.

zor iş

Kanun Ad SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK KANUNU
Madde No 12

Yeminli malî müşavirler gerçek ve tüzelkişilerin veya bunların teşebbüs ve işletmelerinin malî tablolarının ve beyannamelerinin mevzuat hükümleri, muhasebe prensipleri ile muhasebe standartlarına uygunluğunu ve hesapların denetim standartlarına göre incelediğini tasdik ederler.......
Yeminli malî müşavirler yaptıkları tasdikin doğruluğundan sorumludurlar. Yaptıkları tasdikin doğru olmaması halinde, tasdikin kapsamı ile sınırlı olmak üzere, ziyaa uğratılan vergilerden ve kesilecek cezalardan mükellefle birlikte müştereken ve müteselsilen sorumlu olurlar. Yeminli malî müşavirler yaptıkları tasdikin kapsamını düzenleyecekleri raporda açıkça belirtirler.

6111 sayılı yasa 1 nolu tebliğ VII/D

Yeminli Müşavirlerin Sorumluluğu

Tam tasdik sözleşmesi çerçevesinde daha önceki dönemlerine ilişkin rapor düzenlenmiş bulunan mükelleflerin, 6111 sayılı Kanunun 10 ve 11 inci maddeleri hükmünden yararlanmaları halinde, raporu düzenleyen yeminli mali müşavirlerin bu işlemlerle sınırlı olarak sorumluluğu aranmayacaktır.

Md.10 İşletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşlar
Md.11 Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan emtia, kasa mevcudu ve ortaklardan alacaklar

Sanki işletmede başka şeyler varmış gibi!

Uzun yıllardır uygulanmakta olan tam tasdik kapsamındaki mükelleflerin çıkan vergi aflarından yararlanma derecelerini gören duyan bilen birileri var mıdır

Spk sınavı arifesinde ne moral kaldı ne çalışma azmi... Girmesek mi şu sınava...

KEMALİST ' Alıntı:
Spk sınavı arifesinde ne moral kaldı ne çalışma azmi... Girmesek mi şu sınava...
Ortalamanızın 70 olacağını veya tecrübe olsun diyorsanız girin diğer durumda son sınav olarak gözüktüğü için boşa gibi.

spk nın son sınavı oldugundan hocalarımız bu sınava mutlaka girin dedi ve bizler de gireceğiz. ayrıca yeni kanun hükmünde kararname ile zaten sınavı kazanırsak elimizde kazanılmış bir hak olacağından lisanslarımızı kaybetme ya da yok sayma gibi birşey olmayacaktır. ona göre bunu yeniden düzenleyeceklerdir zaten bilgilerinize.

Kamu gözetim kurumu kendi standartlarını oluşturacağı için spk standartları güncelliğini yitirmiş olacak.Yeni standart belirleme hakkı kamu gözetim kurumunda olduğu için spk bundan sonra sınavda yapamayacaktır.
Kurs hocalarınızın ;" Sınava girin demekten başka söyleyebilecekleri başka da bir söz yok."
Muafiyet olup olmayacağı kesin değildir. spk lisansı tek başına denetim yapmaya yetmemektedir.Bağımsız denetim şirketlerinde tecrübe şartıda aranmaktadır.Geçmiş örneklere bakarsak bir muafiyet olacağını söyleyebiliriz. Bu direk spk lisansı olanlara mı yoksa belli denetim ve tecrübe de olanlara mı olacağı henüz belli değildir.Spk lisansı muafiyet için yeter mi ya da Muafiyet olmalı mı ? o ayrı bir tartışma konusudur.