Nevi değişikliği

Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
54
Limited Şirket nevi değiştirmek suretiyle Anonim Şirket oluyor.
Ticaret Sicil tescil tarihi itibariyle İlgili Sigorta Müdürlüğüne bildirim yapması gerektiğini düşünüyorum.Sigorta müdürlüğüne değişikliği bildirmeye yasal olarak gerek var mı?
Eğer İlgili sigorta ünitesine bildirim yapılacaksa en geç hangi tarihte bildirim yapmak gerekir?
Tüm meslekdaşlara faydalı olacağını düşünüyorum.

Teşekkürler
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
192
sayın ahmet,
nevi değişikliğinin bildirilmesi ile ilgili yönetmelikte hüküm yoktur. ancak değişikliklerin bildirilmesiyle ilgili 87.madde gereğince bir ay içinde bildirim yapmak gerekir.
 
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
354
sen bildirmeyerek hiç başını ağrıtma ne olcek bir dilekçe değilmi yazıver ikide evrakj ekeleyeceksin o kadar yani bunda düşünecek bişi yok.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
877
Konum
Zonculdak
Sayın Ahmet in sorusuna cevaptır.
.................................................
....Şirketlerde nevi değişikliği halinde hukuken işveren de değişmektedir. Bu nedenle nevi değiştirerek anonim şirkete dönüşen firmanın sorumluları yeni kurulmuş bir işyeri gibi gerek SSK’ya gerekse Bölge çalışma Müdürlüğüne bildirimde bulunmak zorundadır
....Nevi değişikliği nedeniyle SSK’na ve Bölge Çalışma Müdürlüğüne verilecek belgeler 4857 sayılı İş Kanununun 3., SSK’nın 8. maddeleri ile düzenlenmiştir.
....Bildirimin şirketin tescil tarihinden yani işe başlama tarihinden en geç bir gün önce, Bölge çalışma Müdürlüğüne bir ay içinde yapılması gerekmektedir. Eğer, bu değişiklik bir gün önceden SSK'ya bildirilmezse üç asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanmaktadır.Yapılan işlem her ne kadar yasal olsa da, hukuka uygun değil. Eğer 7 gün içinde SSK itiraz komisyonuna itiraz ettiyseniz ve bu itiraz reddedilirse 7 gün içinde sulh hukuk mahkemesinde dava açmak gerekir.
....Bildirgelerin zamanında verilmemesi halinde SSK’na göre (2005 yılı için) 1.466,10 YTL , Bölge Çalışma Müdürlüğüne bildirge verilmemesi halinde çalıştırılan her işçi için 71,45 YTL idari para cezası ödenir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
192
sayın erol,
bu söylediklerinizin kaynağını sorsak ayıp etmiş olmayız herhalde. kanun ve yönetmelikte ben bulamadım.
 

Benzer konular

Üst