Ocak ayı puantaj hesabı

esanss77

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar merhaba,

ocak ayında puantaj gününü hesaplatacağım 25 normal çalışma 4 Hafta tatili+1 gün genel tatil mi olacak ?

Ynt: Ocak ayı puantaj hesabı

Farklı hallerde örneğin;02.01 de ilk defa işbaşı yaptı,3 gün rapor aldı (bazı) işverenler 2 günü(veriyor) ödedi kalan= 1(parmak hesabı ile) sonuç yine 30, tamamı kesiliyor ise =28 gün, bu durum 1 gün ücretsiz izin,1 gün devamsızlık halinde ve disiplin 1 gün ücret -yevmiye kesintisi hallerindede =30 gün(disiplin olayında çalışıldığı için prim günü tam) olarak sonuçlandırılıyor.
Not.(karıştırmış isem lütfen düzeltelim)

şeref aydemir ' Alıntı:
Not.(karıştırmış isem lütfen düzeltelim)
Hesabı karıştırdınız mı bilemiyorum ama ,
benim kafamı çok karıştırdınız bu hesapla sn.Aydemir :)

2011/Ocak (31 gün)
a. 02.02 de işbaşı yapanın,
b 1 gün hastalık izni (rapor) alanın,
c. 1 gün ücretsiz izin alanın,
d. 1 gün devamsızlık yapanın,
e. İşe gelipte 1 gün disiplin(yevmiye kesintisi)olanın,
bu ay çalışmışlığı (ücret)-prim gün sayısı=30 demek istedim

01 ocak da başlasaydı dediğiniz doğruydu ama 2 ocak da başladığı için 1 günlük raporla gün sayısı 29 olur

02.02 değilde 02.01 demek istediniz sanırım

evet 02.01.demek istemiştim,ancak bu kişide 30 gün(çünkü bu durumlarda "31"gün dikkate alınıyor diye biliyorum.

öteden beri çalışan biri için tabi ki 31 gündür yalnız ay içinde işe giriş çıkış olursa durum değişir
02.01.2012 de işe girdiği için gün sayısı 30 a iner eksik günü varsa da 30 dan düşülür...

Ynt: şubat ayı puantaj hesabı

Peki benim kafama takılan şubat puantajı (2012) 29 çekti burda eksik gün nasıl hesaplanacak?
28 çeken ayda çalışanın eksik günü 3 ise 28-3=25 olarakhesaplanıyor , eksik gün bildirgesinide 3 gün olarak veriliyordu bende bu şekilde yapıyordum ama şimdi şubat 29 çekti hesap nasıl olacak 29 - 3 = 26 mı? olacak cevap verirseniz sevinirim ...

diğer sayfalarda okuduğum ay 29- 30 - 31 de çekse 30 günlük tahakkuk ettirilir diye cevaplar var burda sorun yok.benim kafamı karıştıran şubat ayı eksik gün verirken nasıl hesap yapılacak ve bordro nasıl çıkacak belki sorduğum soru saçma gelebilir ama ben muhasebeci değilim insan kaynakları sorumlusuyum daha öncesinden muhasebe yapıyordu ben sadece puantaj hazılrılyordum ama şimdi iş benim üzerime kaldı ve benim yapmam lazım,eksik gün bildirirken ve bordro hazırlarken yanlış beyanda bulunmak istemiyorum lütfen yardım edermisiniz bu ayı kazasız atlatmak istiyorum....

Şubat ayında eksik gün var ise bu yıl için "29-eksik gün sayısı" olarak bildirilir.

işin özü şudur;

-Öteden beri çalışanlar (işe giriş, işten ayrılış, rapor vb.durumlar söz konusu olmayanlar) için ayın kaç gün olduğu önemli değildir 30 gün olarak prim ödemesi yapılır.

-Ay içinde işe giriş, işten ayrılış, rapor, ücretsiz izin vs..var ise ay kaç günden oluşuyorsa eksik gün ondan düşülür.

3 gün eksik çalışması olan biri için

28-3=25
29-3=26
30-3=27
31-3=28 prim ödemesi yapılır...