Oda Maktu Aidatları

prof67

Katkı Sunan Üye
Merhaba değerli meslektaşlarım;

Oda aidatlarımızla ilgili az önce odamızdan sms geldi 170tl iken 200tl olmuş.
Yeniden değerleme oranı %7,7 olarak belirlenen bir ortamda %20ye yakın bir zam yapılması adilmidir?
Odaların Maktu aidatları odadan odaya değişiyormu? Araştırmadığım için bilemiyorum herkes kendi odasını yazarsa netleşir sanırım. saygılar.

Ynt: Oda Maktu Aidatları

Mevzuatımızda
Maktu Yıllık Aidat : Memur maaş taban aylığı katsayısı x 200 olup, odaya kayıtlı bütün üyeler tarafından ödenir.
deniyor.
araştırmam sonucu bulduğum

2011 Yılı Devlet Memurları Taban Aylık Katsayısı= 0,82656
buda

0,82656*200=165,31 yapıyor.

hatam varsa lütfen düzeltin.

Tek kelimeyle korkunc bir rakam. Sirketleri bile solladik

Bunların zamanında ebesine , dedesine ,üniversite hademelerine, gelene geçene, yolda selam verene , testisinden su içene , gülücük atana , elma satana, ilkokul mezunlarına belge vermelerinin nedeni belli arkadaş birlik soyar odalarda üstüne ömür boyu cila yapar. Ulen 230 TL de ne arkadaş ya ne yapıyosunda o 230 TL yi alıyosun karşılığında ne veriyosun. Sonrada başlarlar şu kadar bin tane üyemiz var diye övünürler, adam başı 230 TL olunca adamlar tabiki sayı çoğaldıkça sevinir ellerinden gelse gene eskisi gibi bi sınavsız tutuklarına belge dağıtıp aidattan parayı bulacaklar ama ben bunuda bekliyorum sen hesap makinesinde çok güzel sayı topluyosun diye belgede dağıtır bunlar, aslında odaya gittiğimizde aslında bizi biz olarak görmüyorlar bizi direkt 230 TL olarak görüyorlar :mad: :mad: :mad: :mad:

Sadece maktu 230,00.- TL ile kalsa kalmaaz. Birde bunun nispi si var. Kar in uzerinden aliyor. Ben hic zarar eden smmm gormedim ya siz. Tahsilat yapmadigin halde makbuz kes, su tutarin altinda kesme. Ben pasa babama bu kadar itaat etmedim ya neyse

zaten meslekten bişey elde edemedik üstüne borçlandık odadan kayıt sildirme işlemi nasıl oluyor? fikri olan varmı 2012 yenı bır başlangıç yapıp buromu kapatıp kaydımı sileyim.

Hiç bir şekilde belgenizi kullanmayacak iseniz kaydınızı sildirebilirsiniz. Sildirdiğinizde ruhsatınız da iptal olur.

g705 ' Alıntı:
Hiç bir şekilde belgenizi kullanmayacak iseniz kaydınızı sildirebilirsiniz. Sildirdiğinizde ruhsatınız da iptal olur.
arkadasım sen bu bilgiyi yazarken ciddimi yazdın yoksa yanlış mı yazdın !!
burada yapılacak olan şey sadece çalışanlar listesinden silinmeyi gerektirmektir, bunun haricinde ne demek ruhsat iptal olur ruhsat iptali demek elinizden kazanılmış hakkınızın alınması demek.

sinanyucel ' Alıntı:
g705 ' Alıntı:
burada yapılacak olan şey sadece çalışanlar listesinden silinmeyi gerektirmektir, bunun haricinde ne demek ruhsat iptal olur ruhsat iptali demek elinizden kazanılmış hakkınızın alınması demek.
Son derece ciddiyim. Çalışanlar listesinden sildirdiğinizde sadece nisbi aidat ödemekden kurtulursunuz, maktu aidat ödemeye devam edersiniz. Makdu aidatı da ödememek için oda kaydınızı tamamen sildirmeniz gerekir ki buda artık ruhsatınızın kullanılamaz duruma düşmesidir.

g705 ' Alıntı:
sinanyucel ' Alıntı:
g705 ' Alıntı:
Son derece ciddiyim. Çalışanlar listesinden sildirdiğinizde sadece nisbi aidat ödemekden kurtulursunuz, maktu aidat ödemeye devam edersiniz. Makdu aidatı da ödememek için oda kaydınızı tamamen sildirmeniz gerekir ki buda artık ruhsatınızın kullanılamaz duruma düşmesidir.
arkadaşım şuna açıklık getirelim ruhsat iptali demek kazanılmış hakkınızı meslekten çıkarma cezası gibi elinizden alınması demek ruhsat kullanmamak başka birşey ruhsat iptali başka birşey fiilen mesleği icra etmeyenin ruhsatının iptal edildiğini gördünüzmü hiç..

sayın g705, ruhsat iptali sözkonusu olamaz ancak kanun ihlalin de olabilir.
bağımlı ya da bağımsız hiçbir şekilde çalışmadığınız takdirde aidat ödenmez diye biliyorum.
mesleği icra etmemek o meslekten çıkarmayı gerektirmez.

Ruhsatınızı hiç bir şekilde kullanmasanız ve oda kaydınız var ise maktu aidat işler.

ruhsatınızı aldıysanız oda kütüğünü kayıtlıysanız maktu aidatı her yıl ödersiniz. yani ruhsatınızı imza yetkinizi kullanıp kullanmamanız önemli değil. oda kütüğüne kayıtlı olmak önemli maktu aidat için. aynı zaman da imza yetkinizi kullanıyorsanız beraberinde nispi aidatı da ödersiniz. imza yetkinizi kullanmamak meslekten men anlamına gelmez ister hemen kullanırsınız ister on yıl sonra bu size ve işinize kalmış bir durum. oda kütüğüne kayıtlı olupda herhangi bir işyerinde şu an için bağımlı veya bağımsız çalışmayan meslek mensuplarıda maktu aidatlarını yüzde elli indirimli olarak öderler.

%50 olayı hikaye heralde sigortalı olarak muhasebe dışında herhangi bir yerde çalışsan bile maktu aidatın tamamını istiyorlar.

Ben 1/2 ödüyorum her sene yeniden taahhütname gönderiyorum oda beni biraz tırstırmaya çalışıyor ısrar ediyorum 2010/1 genelgesine atıfta bulunuyorum. İyi tamam senlemi uğraşcaz diyorlar.

Telefonuma dün gelen mesaj : 2012 yılı maktu aidatlar çalışan üyelerimiz için 350 TL, çalışmayan üyelerimiz için 175 TL olarak belirlenmişti... Geçen yıl 150 TL' ydi.. YER: Sivas

Yalçın Önder' Alıntı:
?2012 yılı için YILLIK MAKTU AİDAT 177,12 TL.yi AŞAMAZ.

21.02.1990 tarih ve 20440 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODALARI YÖNETMELİĞİ?nin ?Odanın Gelirleri
Madde 16- (27.09.2007 tarih ve 26656 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmeliğin 5. maddesiyle değiştirilen madde; Yürürlük : 27.09.2007)

... 1) Maktu yıllık aidat: Memur maaşı taban aylığı katsayısının 200 rakamı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, odaya kayıtlı bütün üyeler tarafından ödenir.? hükmü ile yapılan yeni değişiklik sonrasında, Oda Genel Kurulunun belirlemesi yetkisi kaldırılmış ve Taban Aylık Katsayısı|0,88562 x 200 = 177,12 TL. olarak önerilmesi üst birliğe önerilmesi gerekir iken,
240,00 TL. ve 250,00 TL. vb. farklı aidatlar istenmesi hukuka aykırıdır.

Değişen yönetmelik ile odaların genel kurullarının aidat belirleme değil, ancak önermeye yetkileri vardır. Önerilen tutarlar aynı yönetmelik gereğince Birlik tarafından merkezi olarak belirlenecek ve yasanın 36/e uyarınca Bakanlıkça da tasdik edildikten sonra yürürlüğe girebilecektir.

Fazla ödenen aidatlar geri istenebilir. Fazlalıkları ödemeyen oda yönetim kurulu üyeleri için suç oluşturabilir.

Nasıl olacak şimdi, İsmmmo 250,00.-TL demiş. Biz 177,12.-TL mi ödiycez