fonradar

Ofis Açılış İşlemleri

Merhabalar arkadaşlar,
Bende home-ofis - büro açmak için interaktiften işe başlama bildiriminde bulundum.
2 gün oldu henüz yoklama gelmedi.
Diğer arkadaşlara yol haritası olmak ve eksik bir şey yapmamak için yaşadığım süreçleri buraya yazacağım
İyi Çalışmalar

Merhabalar arkadaşlar,
Bende home-ofis - büro açmak için interaktiften işe başlama bildiriminde bulundum.
2 gün oldu henüz yoklama gelmedi.
Diğer arkadaşlara yol haritası olmak ve eksik bir şey yapmamak için yaşadığım süreçleri buraya yazacağım
İyi Çalışmalar
Hayırlı olsun. Allah utandırmasın. Benim 3. günde gelmişlerdi. 1 haftayı da bulabiliyor merak etmeyin.

Merhabalar işlerinizde başarılar paylaşımlarınız işlerimi çok kolaylaştırdı. Ben de yeni büro açtım... Şu anda mükellefiniz var mı... Ya da gelecek olanlar... Açıkçası biraz motivasyona ihtiyacım var
Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun. Allah utandırmasın. Faydalandıysanız ne mutlu bana. Malum tek seferlik yapılan işlemler olunca unutuluyor bir çok şey. Şuan sıralı olarak aklımda değil mesela yaptıklarım. İyi ki yazmışım. Şuan mükellefim yok henüz. Gelecek olan var gibi bir iki tane fakat belli de olmaz, bir bakmışsınız başkasına gitmiş. ofiste çalıştığım dönemlerde çok şahit olduğum bir durum bu.

Motivasyon olarak şuan iyiyim açıkçası. Bazı hedeflerim var. Birincisi bu boşlukta fırsatım varken bağımsız denetime hazırlanacağım. İkincisi de kendime uzmanlaşacağım bir alan seçtim. Onunla ilgili araştırmalar yapıyorum. hatta makale yazmaya başlayacağım yeterli veri topladıktan sonra.

Sanırım ofiste oturup sadece müşteri bekleme odaklı hareket etseydim çok yıpratıcı olurdu. Buna bir süreç gözüyle bakıyorum. Geçecek elbet..ama az ama çok.. Allah benim için rızık nasip ettiyse biliyorum ki o beni bulacak. İşin manevi boyutundan bakarsak, bu şekilde düşünmek beni çok rahatlatıyor. Meşgalelerim var. Bunun dışında sosyal olmaya çalışıyorum mümkün mertebe. İlla işimle alakalı olmak zorunda değil. İlla bir sohbet ortamında mesleğimi söyleyince sorular oluyor. Onlarla sohbet ettikçe hem benim hoşuma gidiyor hem akıllarında kalıyor.

İşin maddi boyutuna gelirsek... Benim kira sorunum yok. Olsa idi sanırım bir üstteki paragraftaki manevi bakış açım bile yetmeyebilirdi motivasyonumu yükseltmeye. Zira bulunduğum şehirde kiralar uçtu gitti. Buna rağmen tabii giderlerim var. Aidat, Elektrik, Su, İnternet... Bunlar her ay toplamda 500 tl gibi bir rakam tutuyor. Şuan cepten gidiyor ama şükür.. Kira olsaydı bir de en az 5000 ona gidecekti.

Bunun yanı sıra işimi de özlediğimi fark ettim. Evrak işleme, beyanname süreci, sgk işlemleri.. sürekli günceli takip etmeye çalışıyorum unutmamak adına.

Size tavsiyem bu süreçte hazır fırsatta varken kendinize yatırım yapmanız.. Yani neyinizi eksik buluyorsanız artık. ya da uzman olduğunuz/uzmanlaşmak istediğiniz bir alanda kendinizi geliştirin. Oda faaliyetleriniz varsa mutlaka katılın, meslektaşlarla tanışmak da güzel. Ben mesela bu şekilde bir üstadla tanıştım. Artık mesleğinin zirvesinde. Benim durumumu hemen anladı, tok gönüllü belli ki, ''sana yönlendirme yaparım'' dedi. Ha yapar yapmaz o ayrı.. halden anlaması bile güzel. Nasibin nereden, nasıl geleceği belli olmaz. Bizim sürecimiz sabır işi.

Uzun tuttum, biliyorum ki bu süreci yaşayıp buhrana düşen çok meslektaş var. Yazmıyorlarsa bile okusunlar. Biraz da olsa moral olabilirsem ne mutlu bana.

Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun. Allah utandırmasın. Faydalandıysanız ne mutlu bana. Malum tek seferlik yapılan işlemler olunca unutuluyor bir çok şey. Şuan sıralı olarak aklımda değil mesela yaptıklarım. İyi ki yazmışım. Şuan mükellefim yok henüz. Gelecek olan var gibi bir iki tane fakat belli de olmaz, bir bakmışsınız başkasına gitmiş. ofiste çalıştığım dönemlerde çok şahit olduğum bir durum bu.

Motivasyon olarak şuan iyiyim açıkçası. Bazı hedeflerim var. Birincisi bu boşlukta fırsatım varken bağımsız denetime hazırlanacağım. İkincisi de kendime uzmanlaşacağım bir alan seçtim. Onunla ilgili araştırmalar yapıyorum. hatta makale yazmaya başlayacağım yeterli veri topladıktan sonra.

Sanırım ofiste oturup sadece müşteri bekleme odaklı hareket etseydim çok yıpratıcı olurdu. Buna bir süreç gözüyle bakıyorum. Geçecek elbet..ama az ama çok.. Allah benim için rızık nasip ettiyse biliyorum ki o beni bulacak. İşin manevi boyutundan bakarsak, bu şekilde düşünmek beni çok rahatlatıyor. Meşgalelerim var. Bunun dışında sosyal olmaya çalışıyorum mümkün mertebe. İlla işimle alakalı olmak zorunda değil. İlla bir sohbet ortamında mesleğimi söyleyince sorular oluyor. Onlarla sohbet ettikçe hem benim hoşuma gidiyor hem akıllarında kalıyor.

İşin maddi boyutuna gelirsek... Benim kira sorunum yok. Olsa idi sanırım bir üstteki paragraftaki manevi bakış açım bile yetmeyebilirdi motivasyonumu yükseltmeye. Zira bulunduğum şehirde kiralar uçtu gitti. Buna rağmen tabii giderlerim var. Aidat, Elektrik, Su, İnternet... Bunlar her ay toplamda 500 tl gibi bir rakam tutuyor. Şuan cepten gidiyor ama şükür.. Kira olsaydı bir de en az 5000 ona gidecekti.

Bunun yanı sıra işimi de özlediğimi fark ettim. Evrak işleme, beyanname süreci, sgk işlemleri.. sürekli günceli takip etmeye çalışıyorum unutmamak adına.

Size tavsiyem bu süreçte hazır fırsatta varken kendinize yatırım yapmanız.. Yani neyinizi eksik buluyorsanız artık. ya da uzman olduğunuz/uzmanlaşmak istediğiniz bir alanda kendinizi geliştirin. Oda faaliyetleriniz varsa mutlaka katılın, meslektaşlarla tanışmak da güzel. Ben mesela bu şekilde bir üstadla tanıştım. Artık mesleğinin zirvesinde. Benim durumumu hemen anladı, tok gönüllü belli ki, ''sana yönlendirme yaparım'' dedi. Ha yapar yapmaz o ayrı.. halden anlaması bile güzel. Nasibin nereden, nasıl geleceği belli olmaz. Bizim sürecimiz sabır işi.

Uzun tuttum, biliyorum ki bu süreci yaşayıp buhrana düşen çok meslektaş var. Yazmıyorlarsa bile okusunlar. Biraz da olsa moral olabilirsem ne mutlu bana.
Ne güzel sizin kadar pozitif bakabilsem keşke... Ofis aç geliriz diyenlerin hiç biri gelmedi... Hüsrana uğradım açıkçası... Birde ailedekiler sürekli soruyor daha kimse gelmedi mi diye... Daha bir hafta olmasına rağmen pes etmek üzereyim açıkçası

Ne güzel sizin kadar pozitif bakabilsem keşke... Ofis aç geliriz diyenlerin hiç biri gelmedi... Hüsrana uğradım açıkçası... Birde ailedekiler sürekli soruyor daha kimse gelmedi mi diye... Daha bir hafta olmasına rağmen pes etmek üzereyim açıkçası
Bana kendi dayım dedi ofisini aç defterim senin diye.. 3 ay oldu ofis açalı. ''sadece ne yaptın müşterin var mı? '' diye soruyor: ) Ha ister miyim defterini tutmak, istemem. Akraba ile ye iç, iş yapma derler. Bana da eş dost akraba sürekli soruyor buldun mu müşteri diye.. kendi abim de dahil.. ''biz ticari mal alıp satmıyoruz, hizmet satıyoruz, ha deyince müşteri gelmez, her geleni de biz almayız, mesleki etik var. Bu süreç en az 1-2 sene'' deyip geçiştiriyorum. Benim de canımı sıkıyor bu durum, zira bakışlardan muameleden hemen anlıyorsun ''yapamayacak bu, bu işi'' imasını. fakat canınızı sıkmayın, bu söylemler sizin başarısız olduğunuzu göstermez ya da mükellef olmayışı bizim bu işi yapamadığımız anlamına da gelmez.

Ben çevremde ticaret yapıp ciddi başarılara ulaşmış eş dosta bakıyorum( başta da yukarıda bahsettiğim dayım), hepsi aynı zorluklarla, kimi zaman batarak ama tekrar başlayarak bu noktaya geldi. Önemli olan sizin başarılı olmanız da değil. önemli olan istikrarlı bir sabır, pes etmemek.

Ben genelde motivasyonum düştüğünde hep şunu diyorum kendime '' Bu işi tutturamazsam, bordrolu hayata döneceğim ve emekli olana dek uzun yıllar aynı sistematikle çalışacağım. Yani stabil bir hayat olacak. O zaman 2 3 yıl bu iş için sabretmek, uğraşmak bana çok bir şey kaybettirmez. ''
ki Allah var bordrolu hayata dönmeyi hiç istemiyorum. Karakterime uygun değil maalesef. O yüzden şuan ki zorlu süreç bile bana daha cazip geliyor.

Yani bakış açınızı geliştirin, çevrenizin sizi dibe çekmesine izin vermeyin, ha ister istemez etkileniyorsanız bir süre az görüşün mümkün mertebe. Ben beni demoralize edecek çevremi az çok bildiğim için uzak duruyorum. Sadece motivasyonumu artıran çevremle yoğun görüşüyorum.

Merhaba Arkadaşlar,

Yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olması için şu ana kadar yaptıklarımı kısaca yazayım.

1-İnteraktif Vergi Dairesinden işe başlama yaptım.

2-İşe başlama yaparken E-tebligat ayarlamalarını da yaptım

3-Gerekli belgeleri genel dilekçelerim kısmından yükledim.
Kimse imza beyannamesi sormadı. Bu yüzden noterden işlem yapmadım

4-Serbest meslek açılışı ikametgah adresinde yapıldığında yoklama tutulmuyormuş. Bu yüzden herhangi bir yoklama gelmedi (Vergi dairesi ile görüşüldü)

5-Vergi levhamı internet vergi dairesinden indirdim

6-İSMMMO odasına Büro açılış ve Kaşe için başvurdum. Listede yoklama tutanağı yazıyor ancak Vergi levhasıyla da işlem yapıyorlar. Mail ile başvurdum gerçekten çok yardımcı oldular. Başvuru evrakları İSMMMO sitesinde bulunuyor.
Büro bilgileri sisteme tanımlandı – Turmob’dan da görebiliyorsunuz
Kaşe gelince odadan teslim alacağım.

7-TURMOB Üzerinden E-İmza ya Başvurdum – Geldi – Yüklemesi biraz zor. (Yıllık Ücreti Var – İşe Başlamadan hemen sonra talebi yaparsanız iyi olur - kargoyla geliyor)

8-Elektronik Beyanname gönderme talep formu doldurdum genel amaçlı dilekçe ile vergi dairesine gönderdim. Gib şifreme beyanname verme yetkisi tanımladılar (ayrıca şifre verilmiyor – aynı şifreniz devam ediyor)

9-Defter Beyan sistemine başvurdum. Büro Tanımlaması yapılınca girebildim. Sistemde ticari defter gözüktüğü için Vergi dairesinden düzelttirdim. Küçükyalı vergi dairesindekiler çok yardımcı oldu. Güncelle dedikten sonra sıkıntı bitti

10-E-SMM başvurusu yaptım – E-imza ile giriş yapıyorsunuz

11-Muhasebe Programı için LUCA’ya başvurdum 531 TL civarı yeni muhasebeci kampanyası var. Kredi kartına taksitte yapıyorlar

12-E-devletten baktığımda 4-b Bağkur otomatik olarak tanımlanmış. Hemen de borç yazmışlar. SGK Kısmında hiç bir işlem bir şey yapmadım

İyi Çalışmalar

Merhaba Arkadaşlar, birkaç sorum olacak
1- Büro açılışında SGK ile ilgi bir işlem yaptınız mı?
2- Defter beyan sisteminden beyanname gonderebiliyoruz. Ayrıca E-beyanname sitesi için şifre alacak mıyız?

İyi Çalışmalar

Merhaba Arkadaşlar, birkaç sorum olacak
1- Büro açılışında SGK ile ilgi bir işlem yaptınız mı?
2- Defter beyan sisteminden beyanname gonderebiliyoruz. Ayrıca E-beyanname sitesi için şifre alacak mıyız?

İyi Çalışmalar
Öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. hemen hemen aynı süreci geçirmişiz. Yeni açacak arkadaşlara da eminim çok faydalı olacak.

ben büro açılışımda SGK ile alakalı hiçbir işlem yapmadım. BAĞ-KUR otomatik başlıyormuş zaten.
defter beyandan gönderiyorum beyannamemi. E-beyanname şifresi alacağımı düşünmüştüm hem kendim hem mükellef için fakat defter beyan bilgileri ile e- beyanname sistemine de girilebiliyor. Bu yüzden gerek olmadığını söylediler ama bu durum bende bir kuşku yarattı. kendim defter beyandan gönderdiğim için bir sorun yaşamıyorum şimdilik fakat 1.sınıf bir mükellef geldiğinde netleşecek bir durum. Tabi e beyanname sistemine girip beyannamelerimi görebiliyorum.

Süreçten bahsedilmiş, ben de bir şeyler bırakayım yardımcı olmak amacıyla.

Öncelikle işimiz gereği mükellefiyet başlangıcı vs süreçlerini zaten biliyoruz, kendi açılışımızı yaparken de farklı bir durum yok, aynı prosedür.

İnteraktiften işe başlama bildirimi sonrasında sicil servisini arayıp ne vakit yoklamaya gelineceğini, haber verilip verilmeyeceğini öğrenebilirsiniz.

İşe başlama bildirimi sonrasında, beyanname göndermek için yetki formu, ek2 dilekçe olması gerek, onu da doldurup yanına ruhsat görüntüsünü ekleyip, genel amaçlı dilekçe kısmından gönderebilirsiniz, dilekçe metnine ruhsat numaranızı odanızı oda sicil numaranızı yazıp, halihazırdaki kullanıcı kodunuz ve şifrenize yetki tanımlaması yapılmasını istediğinizi belirtirsiniz.

Yoklamanız sonrası, yoklama fişininiz ve vergi levhanınız ile, interaktiften fiş görüntüsünü indirebilirsiniz, sonrasında odanıza gidip çalışanlar listesine kayıt olmanız gerekiyor. Mükelleflerin açılışları sonrası meslek odalarına kayıt yaptırmaları gibi.

Odamız bizi meslek mensubu olarak tanımlıyor, aslında odada çalışanlar listesine kayıt sonrasında e-beyanname için şifreler alabiliyoruz, sicil servisi bizi meslek mensubu olarak goremiyor oda işlem yapmadıkça. Bu işlemlerden sonra sicili arayıp interaktiften dilekçe gönderdiğinizi, şifre için tanımlama yapılmasını istediğinizi belirtin, onlar gerekli işlemi yaparlar. Bir gün sonra hem defter beyana hem e-beyana girebilirsiniz muhtemelen, parolanız : maliye sözcüğü olur.
Giremiyorsaniz birkaç gün sonra yine ararsınız.

Yine serbest meslek defteri olarak açılış yapılıp yapılmadığına dikkat edin bazen isletme defteri seçilebiliyor yanlışlıkla. E-tebligat başvurunuzu yapın.

Bahsettiğim gibi standart mükellefiyet başlangıcından pek farkı yok, sadece yetki şifre için oda çalışanlar listesine kayıt ve sicile şifre talebi için dilekçe veriyoruz o kadar.

Teşekkürler elinize sağlık, Deneyimlerinizden hepimiz faydalanacağız,
Konunun üzerinden uzun süre geçmiş mükellef bulabildiniz mi acaba ne durumda olduğunuzu merak ettim.

Teşekkürler elinize sağlık, Deneyimlerinizden hepimiz faydalanacağız,
Konunun üzerinden uzun süre geçmiş mükellef bulabildiniz mi acaba ne durumda olduğunuzu merak ettim.
Merhabalar,
evet çok şükür güzel gelişmeler oldu tarafımca.
ilk defterim ofis açtıktan 3 ay sonra geldi. Hatta o da 2024 yılı için bilançoya geçti.
Sonra çok uzun bir süre tek defterle gittim.
Bir e ticaret işletme defteri açtım ama o 2 ay sonra kapattı.
Çok sabrettim işin açığı.. pes etmeye çok yakın bir noktada son çalıştığım mali müşavir üstat, küçülmeye gidip, evrak yoğunluğu fazla olan defterleri bırakmaya karar verdiğini, sadece danışmanlık kısmına yöneleceğini belirtti. Sağ olsun aklına da ben gelmişim. Gerçi onun da defter sayısı çok değildi ama kaliteli iş yapar güzel ücret alırdı. Bana da sağ olsun yönlendirme yaptı 5 6 defter. Hala da danışmanlığına bakıyor firmaların, benim için de güzel bir tecrübe oluyor. Sayıca az gözükse de işleri epey kapsamlı. Ücretleri güzel. Ofisim de kira olmadığı için tatmin ediyor şimdilik. Zaten hedefim butik gitmek, tahsilatı düzgün firmalarla yüksek kalite+fiyat şeklinde gitmekti.
Uzun süre sabretmemin sebebi de bu oldu.
Eğer defter olsun da nasıl olursa olsun deseydim rahat 20 ye çıkabilirdim.
misal yıl sonu bir defter geldi, büyük bir defterdi muhasebe ücreti de neredeyse bir maaş kadardı fakat firmayı değerlendirip biraz araştırınca tutmamanın daha karıma olduğuna karar verdim ve almadım o defteri.
Bu yolda nasıl gideceğinizi hedefleriniz ama en çok da sabrınız belirliyor.
hedef ne olursa olsun( gerek çok defterli bir ofis gerek butik ilerlemek..) bolca sabır gerekiyor.
Mükelleflerinizle de güvene dayalı bir ilişki kurarsanız tadından yenmez.
Forumlarda büroculuk fazlasıyla kötülense de ben doğru stratejilerle ofis işletmenin gerek kariyer gerek sosyal anlamda çok iyi olduğunu düşünüyorum. Analitik düşünme kabiliyeti geliştiriyor, empati seviyenizi artırıyor, iletişimi çok etkiliyor ve her şeyden önce öz güven geliştiriyor.
Ben bu yolda sadece parasal ya da kariyer anlamında değil insani boyutta da kabuk değiştirdiğimi hissediyorum.
Allah utandırmasın.

Merhabalar,
evet çok şükür güzel gelişmeler oldu tarafımca.
ilk defterim ofis açtıktan 3 ay sonra geldi. Hatta o da 2024 yılı için bilançoya geçti.
Sonra çok uzun bir süre tek defterle gittim.
Bir e ticaret işletme defteri açtım ama o 2 ay sonra kapattı.
Çok sabrettim işin açığı.. pes etmeye çok yakın bir noktada son çalıştığım mali müşavir üstat, küçülmeye gidip, evrak yoğunluğu fazla olan defterleri bırakmaya karar verdiğini, sadece danışmanlık kısmına yöneleceğini belirtti. Sağ olsun aklına da ben gelmişim. Gerçi onun da defter sayısı çok değildi ama kaliteli iş yapar güzel ücret alırdı. Bana da sağ olsun yönlendirme yaptı 5 6 defter. Hala da danışmanlığına bakıyor firmaların, benim için de güzel bir tecrübe oluyor. Sayıca az gözükse de işleri epey kapsamlı. Ücretleri güzel. Ofisim de kira olmadığı için tatmin ediyor şimdilik. Zaten hedefim butik gitmek, tahsilatı düzgün firmalarla yüksek kalite+fiyat şeklinde gitmekti.
Uzun süre sabretmemin sebebi de bu oldu.
Eğer defter olsun da nasıl olursa olsun deseydim rahat 20 ye çıkabilirdim.
misal yıl sonu bir defter geldi, büyük bir defterdi muhasebe ücreti de neredeyse bir maaş kadardı fakat firmayı değerlendirip biraz araştırınca tutmamanın daha karıma olduğuna karar verdim ve almadım o defteri.
Bu yolda nasıl gideceğinizi hedefleriniz ama en çok da sabrınız belirliyor.
hedef ne olursa olsun( gerek çok defterli bir ofis gerek butik ilerlemek..) bolca sabır gerekiyor.
Mükelleflerinizle de güvene dayalı bir ilişki kurarsanız tadından yenmez.
Forumlarda büroculuk fazlasıyla kötülense de ben doğru stratejilerle ofis işletmenin gerek kariyer gerek sosyal anlamda çok iyi olduğunu düşünüyorum. Analitik düşünme kabiliyeti geliştiriyor, empati seviyenizi artırıyor, iletişimi çok etkiliyor ve her şeyden önce öz güven geliştiriyor.
Ben bu yolda sadece parasal ya da kariyer anlamında değil insani boyutta da kabuk değiştirdiğimi hissediyorum.
Allah utandırmasın.
Sizin için çok sevindim. İnşallah herşey gönlünüzce olur.
Ayrıca bu yola girecek herkese de güzel örnek olacaksınızdır. Üstadlar alınmasın ama bir çoğumuz mesleği kötülemek ve bir çok kişinin önüne kendimizce set oluşturmayı nedense marifet sayıyoruz. Oysaki mesleki gelişim içinde bu tip atılımların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Genç ve gelişime açık zihinlere herzaman ihtiyacımız var . Tekrar teşekkürler işlerinizde kolaylıklar dilerim.

Sizin için çok sevindim. İnşallah herşey gönlünüzce olur.
Ayrıca bu yola girecek herkese de güzel örnek olacaksınızdır. Üstadlar alınmasın ama bir çoğumuz mesleği kötülemek ve bir çok kişinin önüne kendimizce set oluşturmayı nedense marifet sayıyoruz. Oysaki mesleki gelişim içinde bu tip atılımların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Genç ve gelişime açık zihinlere herzaman ihtiyacımız var . Tekrar teşekkürler işlerinizde kolaylıklar dilerim.
Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Her meslekte olduğu gibi bizim meslekte de sıkıntılar var maalesef ve hatta diğer sektör mesleklerine göre daha sıkıntılı da olabilir ama her ne olursa olsun hangi mesleği icra edersek edelim bence kilit nokta disiplinli, titiz çalışma ve sabır.
Mesleğe yıllarını vermiş ustadlar haklı olarak daha olumsuz yorum yapıyor yaşanan tecrübelerden dolayı. Ben yolun başındayım henüz. Belki seneler sonra ben de aynı karamsarlıkta olurum bilemem. Yalnız şunu biliyorum ki her ne düşünürsek düşünelim herkesin yolu ve o yoldaki taşları farklı. Bu sebepten karamsar da olsak mesleği kotulememek lazım. Bilemeyiz bize karanlık gelen meslek başkasına ışık oluverir.
Çok göreceli.