Ölen Babamın Hiç Ödenmemiş Bağkur Primleri Hakkında

merhaba.
benim babam ilk olarak 1975 de 9 ay memurluk yapmış.1978-1984 arasında da sıhhi tesisat dükkanı işletmiş.1 mart 1981 de ilk defa bağkurlu olmuş.fakat bağkura kaydolduğu halde bir gün bile bağkura prim ödememiş.dükkanı kapadıktan sonrada ssk lı olarak çalışmış.
babam 15 mayıs 2001 de vefat etti.vefat ettiğinde ssk dan 1100 günü ve emekli sandığından 270 günü vardı.bağkur u hiç hesaba karıştırmadık.ssk ve emekli sandığı gün toplamı+askerlik günlerinin birleşiminden anneme ssk dan ölüm maaşı bağlandı.2 hafta önce bağkur dan evrak yollamışlar.bizden babamın dükkan işlettiği dönemin vergi kayıtlarını ve tesisatçılar odasından üyelik kayıtlarını istiyorlar.tesisatçılar odası bu kaydı bana vermek için 1978 den bu güne kadar olan üyelik aidat bedelleri olan 700 ytl yi istedi.ödemezsem kayıtları vermiyorlar.açıkçası böyle bir şeyide haybeye ödemeyi istemiyorum. ama vergi dairesi kayıtlarını aldım.sadece vergi dairesi kayıtlarını ve babamın ölüm belgelerini bağkur a teslim etsem olurmu?ve bunun yanında teslimden sonra bağkurda bize ne işlemler yapılır?ölen babamın bağkur kaydı silinmezmi?ve 1 gün bile prim ödemediği için bağkurluluk kaydı silinemezmi?neler yapmamı önerirsiniz?

!!!

Vefat eden babanızın bağ-kur prim borcu olduğundan SSK'nın bilgisi olursa annenizin emekli maaşının iptali söz konusu, o dönemde yapılması gereken askerlik borçlanması yerine bağ-kur prim borcunu ödeyerek hizmet birleştirilmesi yapılmalı idi. Bu aşamadan sonra yeni bir yasal düzenleme beklemekten başka bir alternatif görünmüyor.

bu durumda büyük bir ihtimalle babanızın tüm borçlarını kapatmak zorunda kalacaksınız gibi görünüyor ve hatta annenizin emekli maaşıda kesilebilir ve borçlar yattıktan sonra tekrar emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz; işin mantıklı yolu böyle görünüyor ama yinede iyibir araştırma yapmanızda yarar var
www.sosyalsigortam.com buraya yazarsanız belki bir çözüm bulabilirsiniz