fonradar

Ölüm, Doğum ve Evlenme Yardımlarının Damga Vergileri Hk.

coksen

Katkı Sunan Üye
merhabalar;
personele ödenen ölüm,doğum ve evlenme yardımları, prime esas kazançtan ve gelir vergisinden müstesnadır.Ama damga vergisi konusunda tereddütlerim var.yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ynt: Ölüm, Doğum ve Evlenme Yardımlarının Damga Vergileri Hk.

dogum ve ölüm yardımlarında damğa vergisi kesintisi var ama evlenme yardımında yok ..

AyAşAr ' Alıntı:
dogum ve ölüm yardımlarında damğa vergisi kesintisi var ama evlenme yardımında yok ..

Neden?
Ben istisnalar içinde bulamadım. Tamamı damga vergisine tabidir.

tamer bey alındıgına dair ilgili kanun metnini buraya alabilirmisiniz . Uygulamayı yanlış yapıyor isek en azından düzeltelim ..

AyAşAr ' Alıntı:
tamer bey alındıgına dair ilgili kanun metnini buraya alabilirmisiniz . Uygulamayı yanlış yapıyor isek en azından düzeltelim ..

Damga Vergisi Kanunu Eki 1 Sayılı Tablo' Alıntı:
b) Maaş, ücret, gündelik, huzur hakkı, aidat, ihtisas
zammı, ikramiye, yemek ve mesken bedeli, harcırah, tazminat ve benzeri her ne adla olursa olsun hizmet
karşılığı alınan paralar (avans olarak ödenenler dahil) için verilen makbuzlar ile bu paraların nakden
ödenmeyerek kişiler adına açılmış veya açılacak carî hesaplara nakledildiği veya emir ve havalelerine
tediye olunduğu takdirde nakli veya tediyeyi temin eden kâğıtlar (Binde 6)

Bu tabloya göre çalışanlara yapılacak olan ödemeler Damga Vergisi kapsamındadır. Bunun dışında çalışanlara yapılacak olan bir ödemenin istisna olması için 2 Sayılı tabloda istisna kapsamına alınması gereklidir.

sayın başkan size katılıyorum. evet sayılı tabloda yok ama birçok sitede ve alomaliyede de hazırlamış oldukları tabloda (nelerden ssk ve vergi kesilir) evlenme yardımında damğa veegisinin olmadığı görüşündeler ...