fonradar

Önce Bilgi Sahibi Olalım, Sonra Fikrimizi Beyan ederiz.

Ynt: Önce Bilgi Sahibi Olalım, Sonra Fikrimizi Beyan ederiz.

Sayın Ali Pınar'a aynen katılıyorum. Lütfen üşenmeyelim okuyalım arkadaşlar. Sonra da yönetmelikle ilgili değişklik önerilerimizi KGK'ye bildirelim.

Ben ayrıca ABD'de CPA olma şartlarını yazmak istiyorum. Bildiğiniz gibi yeni IAS?lar artık IFRS şeklinde yayınlanmaktadır. Bunun nedeni ABD?nin GAAP? ı ile IAS?lar arasındaki farklılıkların kaldırılarak tüm dünyada tek bir finansal raporlama standartları setinin geliştirilmek istenmesidir. Bizim kullandığımız standartlar da bu standartlar olduğuna göre bize verilecek denetim yetkisinin verilme şekli de ABD ve Avrupa?dan çok farklı olmamalıdır. Bu nedenle ben de bildiğim kadarıyla ABD?nin denetim yetkisi vermesi ile ilgili uygulamalarını aktarmak istiyorum. Eksikliklerimin olduğunu biliyorum. Bazı ayrıntıları da bilerek yazmadım. Ama kaçırdığım önemli konularla ilgili ekleme ve düzeltme yapmanızı umarım.

1-ABD?de muhasebe-denetim ile ilgili kurumlar

-ABD'de her eyalet ayrı bir devlet gibi olduğu için her eyaletin kendisine göre düzenlemeleri vardır. Ancak eyaletler arasında CPA (Certified Public Accuntant) olmak için çok önemli farklılıklar yoktur.

-ABD'de FASB, NASBA, AICPA,PCAOB ve eyalet CPA odaları olmak üzere çeşitli kuruluşlar vardır.

-NASBA tüm eyaletlerin CPA odalarının birliğidir. Bizim TÜRMOB gibi. CPA'ların sicilleri yerel odalar tarafından tutulur.

-AICPA'nın karşılığı bizde yoktur. Eski bir kurumdur ve US. GAAP?lerin düzenlenmesinde zamanında rol almıştır. CPA sınav sorularını bu kurum düzenlemektedir. Sanırım sınavın değerlendirmesini de bu kurum yapmaktadır. Sınavlar elektronik ortamda yapılmaktadır.

-Muhasebe standartlarını (GAAP) yayımlama yetkisi FASB?nin elindedir. FASB özerk bir kuruluştur.

-ABD de gözetim kurumu PCAOB, adı üstünde denetçilerin gözetimini yapar. Staj, eğitim vb konularla ilgilenmez. Denetçi olmak isteyenler bu kuruma kayıt olmalıdırlar.

2-ABD?de CPA olma şartları:

a)Bildiğim kadarıyla hemen hemen tüm eyaletler 4 yıllık üniversite mezunu olmayı şart koşar. Aslında asıl şart üniversite eğitiminizde 150 kredi ders almış olmanızdır. Bu da 4 yıllık üniversite eğitimine denk gelmektedir.

b)150 kredinin en az 24 kredisi muhasebe ve denetim derslerinden oluşmalıdır. Kredi saati ve içeriği eyaletten eyalete farklılık göstermektedir.

c)CPA olmak için herhangi bir bölümden mezun olmanıza gerek yoktur.

d)CPA sınavı 4 bölümden oluşur.
-Finansal muhasebe ve raporlama,
-Denetim,
-İş çevresi ve kavramları
-Düzenleme (Kanunlar)
Sınav isimleri bizimkinden biraz farklı ama içerik olarak çok büyük fark yoktur. Ancak bu sınavların zorluğu ve içeriği bizim sınavlara göre daha kapsamlı ve zordur. Sınavlar test şeklindedir.

e)Staj başlatma sınavı diye bir sınavları yoktur.

f-CPA?lar halka açık şirketleri denetlemek için ayrıca ne sınava ne de staja tabidirler. Bir CPA muhasebeci de olur denetçi de olur. Yani denetçi olmanız için ayrıca denetim sınavına girmenize gerek yoktur.

g) Staj süresi belli bir saat denetim tecrübesi gerektirir. Her eyalet bunu kendisine göre belirlemiştir.

h)Staj bazı eyaletlerde 1 bazılarında ise 2 yıl sürmektedir.

Bu şartlar elbette ezelden beri yoktu. Bu şartlarla ilgili geçiş dönemlerinde muafiyetlerin olduğunu biliyorum. Özellikle staj ve lisans eğitimi konularında? Ancak her eyalet yine kendine göre muafiyetler getirdiğinden bu muafiyetler hakkında bilgi sahibi olmak biraz daha zor oluyor. Bu muafiyetlerin ortak özelliklerini bilen arkadaşların ekleme yapmasını rica ediyorum.

KGK staj ve sınav şartı getirmek istemektedir. Bunun amacı elbette kaliteyi korumak istemesidir. Ancak 15 yıl kıdemi olanlara ki bu aslında 9 yıldır, muafiyet vererek mi mesleğin kalitesini koruyacaktır.

3 yıldır staj yapan bir SMMM stajyerine git bir üç yıl daha staj yap mı denecektir. Böyle şey olmaz arkadaşlar.

Zar zor SMMM bağımsız çalışma fırsatını yakalamış birine sen git başkasının yanında staj yap mı denecektir?

Daha önce Muhasip arkadaşın söylediği gibi

KGK 15 YILLIKLARA SINAVSIZ YETKİ VERİYOR

ZATEN SAKARYA ÜNİVERSİTESİ LİNKİNDE SINAV KELİMESİNİ KALDIRILMIŞ

4 YIL FAKÜLTE 2 YIL STAJ EDER 9 YILLIK SMMM DENETÇİ OLUYOR

5 YILDIZLI OTELDE TATİL YAP AL DENETÇİLİK BELGESİNİ

HAYIRLI OLSUN

Biz burada 8. Direktif şu bu okuyalım Adamlar işi bitirmiş

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

sahincolak71 ' Alıntı:
Daha önce Muhasip arkadaşın söylediği gibi

KGK 15 YILLIKLARA SINAVSIZ YETKİ VERİYOR

ZATEN SAKARYA ÜNİVERSİTESİ LİNKİNDE SINAV KELİMESİNİ KALDIRILMIŞ

4 YIL FAKÜLTE 2 YIL STAJ EDER 9 YILLIK SMMM DENETÇİ OLUYOR

5 YILDIZLI OTELDE TATİL YAP AL DENETÇİLİK BELGESİNİ

HAYIRLI OLSUN

Biz burada 8. Direktif şu bu okuyalım Adamlar işi bitirmiş

Şahin Bey ne yapalım? KGK yönetmelikle ilgili değişiklik önerilerinin bildirilmesi için bir internet sayfası hazırlamış. Bu yönetmeliğe katkı yapmak için biraz dünya uygulamalarını okumanın ne zararı var. Yani bugün okusak yarın da değişiklik önerilerimizi versek çok mu geç kalmış oluruz. Bu değişiklikler yarın mı yürürlüğe girecek?

Siz lütfen SPK lisansı sahiplerinin haklarını korumaya devam ediniz. Siz bildiğiniz gibi biz bildiğimiz gibi...

Ayrıca KGK'nin birilerine kanun dışı bir yetki verdiğini sanmıyorum.

Arkadaşlar şurası açık ki, Bağımsız denetim taslağının bu şekilde yayınlanması halinde, meslek camiası ikiye bölünecektir. Denetçi olmak isteyenler artık ayrıca bir denetim odası kuracak ve bu oda etrafında toplanacaklardır. Diğer tarafdan meslek mensubu olmak için onca yıl uğraşanlar ve süresi 15 yılın altında kalan meslek mensupları aynı odada devam edecektir. Yarın obür gün yeni bir KHK ile Türmob 'un ve Odaların Malları ikiye bölünür. Böylece Denetim Odası'da gerçekleşir.
Diğer tarafdan yönetmelikde haksızlık oldukça fazladır.
SPK'nın vermiş olduğu bağımsız denetim belgesine muafiyet getirilirken,
3568 sayılı Kanuna göre meslek mensuplarına verilen Denetleme yetkisi görülmezlikten gelinmektedir.
Bir tarafda kanun varken diğer tarafda tebliğ vardır. (Burada SPK denetçilerine yönelik herhangibir eleştirim yoktur. Yalnızca durum tespiti yapılmaktadır.)
Buna göre TTK göre denetimi tüm meslek mensupları sınavlı veya sınavsız bir şekilde yıl şartı ve staj şartı aranmadan yapabilmelidir.
İlgili yönetmelikde de belirtildiği üzere SPK bağımsız denetim lisansı olan arkadaşlar yine hem TTK göre hemde SPK göre denetim yapabilmelidir.
Aslında yönetmeliğin tamamına bakıldığında var olan bağımsız denetim şirketlerine ciddi bir rant yaratılmaktadır. Çünkü meslek mensuplarının çoğu SOD değildir. SOD olmak içinde Bağımsız Denetim şirketinde çalışmak gerekmektedir. Buda zaten var olan denetim şirketine rant sağlayacaktır. Zaten bir denetim şirketi anlaşma yaptığı bir şirketi 7 yıl bırakmayacaktır.
Yani sonuçta yine olanlar Mesleğe ve Meslek mensuplarına olacaktır.
KGK'nın bilinçli veya bilinçsiz şekilde yapmaya çalıştığı şeyi tüm meslek mensuplarının görmesi gerekmektedir. Mesleğimiz CİDDİ BİR AYRIŞMA SÜRECİ İLE KARŞI KARŞIYADIR.
Kolay gelsin.