Önceden Dilekçe Vermeksizin Muhtasar Bey. Aylık Yerine Üç Aylık Verilmesi

Değerli Meslekdaşlarım.
Aranıza yeni katıldım, yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Limited şirket 01.07.1999 tarihinde merkez nakli sonucunda vergi dairesi değişiyor.Eski vergi dairesinde muhtasarlar
aylık verilirken yeni vergi dairesinde İşe Başlama formunda herhangi bir işaret konulmadığı için vergi dairesi aylık
olarak kodluyor.Ancak biz beyannameleri 2000 yılının sonuna kadar üç aylık olarak veriyoruz.Daha sonra aylık olarak
dilekçe verip düzeltiyoruz.
Vergi dairesi 2004 yılında takdir komisyonuna sevk ediyor,2007 yılında bize resen takdir edilen dönemler tebliğ ediliyor.

Konuyu ince detaylarına kadar araştırdım.İSMMMO odasının çözüm dergisinde 55 sayılı 2001 yılına ait71.shaife ,Sayın,Mehmet Maç'ın bir yazısı aynen şöyle,
Önceden bildirmeksizin üç aylık muhtasar beyanname verilirse tarhiyat cezalı olarak yapılır,fakat resen takdire gidilmez.
Bu beyanneme bildirim dilekçesi sayılır ve daha sonra verilecek üç aylık muhtasar beyannameler normal şekilde tahakkuka konu edilir.denmektedir.
Bu konuyu kendisine sordum,ancak işlerinin yoğunluğundan dolayı cevap alamadım.Bu konu hakkında özelge veya tebliğ
arıyorum.
Vergi dairesi uzlaşmaya gidilmesini tavsiye ediyor ama vergi mahkemesinde davayı kazanabileceğimi sanıyorum.
Hepinize Başarılar,

Ynt: Önceden Dilekçe Vermeksizin Muhtasar Bey. Aylık Yerine Üç Aylık Verilmesi

5 Yıllık Zaman Aşımı Bu gibi konuları Kapsamıyormu Aydınlatırsanız sevinirim. Ayrıca maliye 2000 yılında sizin verdiğiniz Muhtasardaki rakamlardan Resen Taktir ettiği miktarı düşmüşmüdür. sonuçta burda Maliyenin vergi kaybı yoktur diye tahmin ediyorum.

sayın RST60
düzeltmeleri vergi dairesi fark ettikten sonra mı verdiniz yoksa siz kendiniz vuk 371 göre mi verdiniz
onu öğrenmek istiyorumz
rast gele

Beyana çağrı mektuplarının kaldırılarak idareye doğrudan tarhiyat yetkisi verilmesi bu tür mükerrer vergilendirmelere sebep olmaktadır. Üç aylık beyanname verilmek sureti ile vergi ziyaına sebebiyet verilmiş, Uzlaşmaya gidilerek vergi asıllarının mükerrerlik sebebi ile kaldırılmasını isteyerek vergi ziyaı cezalarına razı olun, kabul görmezse uzlaşmadan vazgeçerek konuyu yargıya intikal ettiriniz.