Önceki Yıldan İşlenmeyen Faturalar Nedeniyle Cari Yılda Tutmayan 320 Hesaplar

miller57

Katkı Sunan Üye
2010 Yılında 320 de ki satıcıya 2adet iade ft.'sı kesmişiz ama kendi düzenledigimiz faturalari muhasebelestirmemisiz. Ayrıca 2010 yılında aynı satıcıdan aldığımız bir faturada bizde işlenmemiş. 2011'e c/h mutabakatları yapılmadan açılış fişi düzenlenmiş. Ben şimdi tüm hesaplari duzeltmeye çalısıyorum.
Geçmiş yılın bahsettiğim hatalarını geriye dönüp düzeltemesemde bu yıl ilgili firmaya fiyat farkı faturası keserek en azından satıcıyla bakiyelerimizi tutturmaya çalışacağım. 250 tl gibi bir rakamı 320 hesabımızdan borc çalıştırırsam tutuyoruz.

Yada firma bana mesela fatura duzenlerken 250 tl fark kadar eksik faturami duzenlese?

Bildiginiz daha iyi bir yol varmi?

Ynt: Önceki Yıldan İşlenmeyen Faturalar Nedeniyle Cari Yılda Tutmayan 320 Hesaplar

b formlarınızı kontrol edin,
düzeltme gerekecek satışlarınıza,

Ynt: Önceki Yıldan İşlenmeyen Faturalar Nedeniyle Cari Yılda Tutmayan 320 Hesaplar

soru gündelik hayatta çok sık karşlaşılan bir sorun.

Durumu söyle özetleyelim işlemediğiniz alış faturaları VUK nazarında değersiz değil ama önemsiz. Ancak Muhasebe Uygulamaları noktasında önemli. Ve sizin Kestiğiniz faturanın kaydının olmayışı her ikisi açısından da önemli . Birşey olmaz ı şifai olarak ifade ederler ama oluyor tespiti hallerinde rakam 1 tl bile olsa cezasını kesiyorlar :) yazar kasa fişinden dolayı çıkart dediklerini biliyorum.
Zararın neresinden dönersen Kar dönem kapandığı için bana sorarsan geriye dönük işlem yapma.

Alış faturalarnın tamamını 2011 e işle alışın mal m hizmet mi bilmiyorum ama
mal ise
---------------/----------------------
157 (Toplam Borç vergi dahil)
320 (Toplam Alacak)

İade Faturalarını bugün işle ve vergilendir.
320 (iade edilen kısım+Vergi)
157 (İade edilen kısım)
391 (Alıştan iade KDV)
689 (KKEG)
157 (Hesabın alan kısmı)

Hizmet ise ;
689 (Toplam Borç vergi dahil KKEG)
320 (Toplam Alacak)
689 (İade edilen kısım)
391 (Alıştan iade KDV)
Burada Alıştan iadenin Vergisini iade ederken doğacak ek vergiye katlanmış olacaksın ve Geçici /Kurumlar da KKEG vergilendirilmiş olacak. O kadar. Ama Mali yükümlülük yerine gelmiş ve hazine lehine davranmış olacaksın. Hesaplarında tutacak.
Böyle olmasının iyi olacağı kanısındayım.

İyi çalışmalar

Merhaba,
Eğer söz konusu faturalar hizmet ise kanımca gelir tablosunun doğru yorumlanabilmesi ve TDHP gereğince 689 hesap yerine 681 önceki dönem gider ve zararları hesabının kullanılması gerekli.

Soyekba ' Alıntı:
soru gündelik hayatta çok sık karşlaşılan bir sorun.

Hizmet ise ;
689 (Toplam Borç vergi dahil KKEG)
320 (Toplam Alacak)
689 (İade edilen kısım)
391 (Alıştan iade KDV)
Burada Alıştan iadenin Vergisini iade ederken doğacak ek vergiye katlanmış olacaksın ve Geçici /Kurumlar da KKEG vergilendirilmiş olacak. O kadar. Ama Mali yükümlülük yerine gelmiş ve hazine lehine davranmış olacaksın. Hesaplarında tutacak.
Böyle olmasının iyi olacağı kanısındayım.

İyi çalışmalar

Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler. B formlarının düzeltilmesinden yırtabiliriz zira bildirim haddini ilgili donemde geçmiyoruz diye biliyorum.