fonradar

Online satış için

iyi günler, uzatmadan sorumu yazayım, mali kaydım falan yok yeni başlayacağım
kendi işimi kurmak istiyorum, izlemem gereken yol nedir,
internet sitesi üzerinden satış yapmak istiyorum, sanal pos almak için başvuracağım, bunun için işyerimin ne tür deftere tabi olması gerekiyor masraflarım nedir, ve bankaya yıllık 150 usd gibi sanalpos ücreti var onun haricinde nasıl vergilendireleceğim,
2. sorum komisyon faturası kesmek istiyorum, çünkü site emlak sitesi gibi düşünün site üzerinden alışverişlerden komisyon alacağım yani ben ürün satmayacağım, alıcı satıcıdan ürünü alır, parasını site banka hesabına öder, satıcı siteyi kullandığı için örnek %5 komisyon kesilir ve satıcının banka hesabına aktarılır. , yine nasıl vergilendirileceğim,
yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim şimdiden.

Ynt: lütfen yardım edin, online satış için

konu uzun bi mali müşavire başvursanız iyi olur. zaten ihtiyacınız olacak.

muhakkak aranızdan birisi bana biraz vakit ayırabilir diye düşünüyorum, yinede teşekkürler

İşletme defterine tabi olmanız gerekli ve bir mali müşavire danışmalısınız.
Ayrıca pos için her bankanın fiyat tarifesi farklıdır ve sanal pos alabilmeniz için SSL ve 3D Secure gibi kart güvenlik sistemlerinizin olması gerekli sitenizde.Bankaya sanal pos için başvurduğunuz da siteniz denetime girecek güvenlik açığı olup olmadığı kontrol edilecek.Tüm bunlardan sonra mükellefiyet açtırmanız için 1 ay sürenzi olucak işyeri tutmak zorunda değilsiniz internet üzerindne olacağı için homeofis şeklinde çalışabilirsiniz,elektrik,telefon gibi faturalarıda gider olarak kullanabilirsiniz.Sonuçta muhakkak malimüşavir ile çalışacaksınız en başından görüşmenizde fayda var.

Ynt: Online satış için

daha net olarak yazayım, benim aslında herhangi bir işyerine ihtiyacım yok, ben tasarımcıyım evde kendi halimde tasarım yapıyorum ve extra olarak internet üzerinden (sanalpos) satış yapacağım,
yapacağım işler;
1- komisyon faturası düzenleyebileyim ( sitede alıcı ve satıcı arasındaki alış verişten komisyon alacağım, sitede ben ürün satmayacağım, alıcı sitenin banka hesabına ürünün karşılığını öder örnek 100 tl, satıcı ürünü gönderdikten sonra alışveriş bittimi %10 kesilir 90 tl satıcının hesabına havale edilir, buradaki ince detak benim banka hesabıma 100 tl girip 90 tl çıkması, burada bir kdv sorunu var, ben o 100 tl den değil %10luk komisyondan 10 tl üzerinden vergilendirilmeliyim, yoksa her 100 tlden 18 lira kdv zaaten bana 10 lira kalıyor ve ben 8 lira zarar ederim, o yüzden komisyon faturası olmalı diye düşündüm)
2- organizazyon faturası düzenleyebilmeliyim, (firmalar fuarlara katılıyor, bizlerde onların fuar stanlarında insanlara tanıtım yapıyoruz ve firmalardan belli bir ücret alıyoruz, ücret karşılığı onlara organizazyon faturası kesmeliyim,
3- örneğin bir tekstil firmasına resim desen çiziyoruz onlarda bunu yastık yorgan nevresime basıyor ve satıyor, ben çizdiğim desen ücreti karşılığında tekstil firmasına nasıl fatura kesmeliyim.

bunları yapmak için ben nasıl bir defter tutmalıyım neye tabi olacağım, aylık masrafım nedir, ssk bağkur olayım varmı, lütfen yardımcı olun, ben sizden aldığım bilgilerle mali müşavire zaten başvuracağım..

Ynt: Online satış için

işyeri açmamış,internet üzerinden ticaret yapmış olmanız hiç bir şey değiştirmez,merat ettiğiniz komisyon faturası evet aldığınız komisyon üzerinden olacak .Ama arkadaşların anlatmaya çalıştığı gibi aldım sattıp hallettim olmuyo maalesef muhasebeci olmadan adım atmanız zor