Organize Sanayi Bölgesine Yapılan Bağış..

NEŞE79

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar mrh...
Şirket adına organize sanayi bölgesinden arsa alındı.Şirket bu organize sanayi bölgesine yüklü miktarda bağışta bulunda..Yaptığı bağış gider olarak kabul edilir mi?Organize bölgesi k.vergisinden muaf sadece kdv ve muhtasar ödüyor.Özelliği izi kanunla kurulmuş özel tüzel kişilik...K.vergisi kanunun bağış kısmında ben buraya yapılan bağışlar gider yazılır diye bir made bulamadım belli yerler sıralanmış ama organize san.bölgeleri yok.Bu konuda bilgisi olan arkadaş varsa yarımcı olursa sevirim............

Ynt: Organize Sanayi Bölgesine Yapılan Bağış..

Merhaba,

Organize Sanayi Bölgesi ortakları bellediye ve özel idareden oluşuyorsa, gider olarak dikkate alailirsiniz. Ancak Ticaret odasıda varsa ortakları arasında; ki kesin vardır. KKEG olarak değerlendirmelisiniz.

Saygılarımla

Arsa Alımı yapılırken fatura aldınız mı ? Sanırım osb ler fatura verebiliyor

arsa alırken fatura aldım ama faturayı kesen org.san.bölgesi değil...özel şirket..bağış ise arsanın bulunduğu org.san.bölgesine yapıldı....

Organize sanayi bölgelerinden arsa tahsisi kdv den muaf alınan faturada kdv var mıdır ? Ayrıca Arsa organize sanayinin üzerine değil mi? Neden firma size fatura kesiyor ?

Hangi organize sanayi bölgesidir?

Ayrıca size Kemal Özmen in Organize sanayi bölgeleri mevzuatı kitabını tavsiye ederim. Madem böyle bir mükellefiniz var size çok yardımcı olacaktır.

Arsa org.san.bölgesinin üstüne değil...Özel firmadan aldık ama yine de org.san.bölgesi için de olduğu için bağışta bulunduk.Organize san.bölgesi kanunla kurulmuş özel tüzel kişilik olarak geçiyor...

Özel firma size faturayı kdv li mi kesti ?

Organize sanayi bölgeleri tüzel kişilikleri itibarıyla kurumlar vergisi mükellefi değildiler. Ancak ticari, sınai veya zirai nitelikteki faaliyetleri nedeniyle iktisadi işletme oluşursa, bu iktisadi işletme için KV mükellefiyeti tesis edilir. KVK/4-1(n) hükmü kapsamındakiler hariç olmak üzere