fonradar

Örnek İşyeri Yönetmeliği

Arkadaşlar elinde örnek işyeri yönetmeliği olan varmı? şirket personelinin uymasını istediği kuralları, çalışma saatlerini belirli bir sözleşmeye bağlamak istiyor yardımcı olursanız sevinirim.

bildiğiniz gibi işyeri yönetmeliği hazırlamak başlı başına bir iştir.her şirketin ve her işyerinin ihtiyaçlarına,çalışan profiline,yönetim yapısına.şirket kültürüne uygun olarak hazırlanmalıdır.
şu anda bu forumda olup da bir şirkette görev yapan bir çok arkadaşımın uyguladığı personel yönetmelikleri mevcuttur.ama az önce söylediğim gibi bu yönetmelikler kanunlar çerçevesinde temelde aynı fakat anlayışta ve uygulamada farklıdır.bize olan gömlek bir başkasına dar gelebilir.bu yüzden bu yönetmelikleri en iyi siz şirket çalışanları hazırlar.
bu çalışmalar ayrıca riskli birer faaliyettir.çünkü personelinizden tepki görebilir,motivasyon düşmesine hatta başkaldırmalara dahi rastlayabilirsiniz.
bu nedenle bu yönetmelikleri hazırlarken her bölümden en az bir çalışanın bulunduğu bir “ Proje Ekibi” oluşturulmalıdır. Proje ekibi planlanan hedeflerin başarılmasını birlikte çalışarak gerçekleştirmelidirler.şirket ihtiyaçlarına göre yönetmelikleri hazırlamalılardır.şirketi en iyi çalışanlar bilirler.ayrıca bir tek personel veya İK departmanı değil herkes taşın altına elini koymalıdır.Oluşturulan personel Yönetmelikleri Hukukçuların incelemesinden ve yönetimin onayından geçmeli ve tüm çalışanlara tek tek uygulamaları anlatarak imza karşılığı dağıtılmalıdır.her çalışandan da "....yönetmeliğini okudum kabul ediyorum" şeklinde imza almak şarttır.çünkü bu yönetmelikler iş akdinin eki niteliğinde olacaktır.uymayanlara yaptırım uygulamak istiyorsanız bu gereklidir.kurumsal şirketlerde genelde yazılan yönetmeliklerin isimlerini yazayım belki size ve tüm forum üyelerine de faydası olur.ışık tutar.
1-Genel Hükümler
2-İş Yapma İlkeleri
3-İşe Alma Prosedürü
4-Çalışma Süreleri ve İşe Devam Prosedürü
5-İzin Prosedürü
6-Kıyafet Prosedürü
7-Cari Hesap Prosedürü
8-Cep Telefonu Prosedürü
9-Araç Prosedürü
10-Seyahat Prosedürü
11-Şirket Temsil Prosedürü
12-İdari İşler Prosedürü