Ortağın Arabasını Şirkete Kiralaması

Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
yeni kurulmakta olan bir ltd. şirketin ortağı, başka bir şirkette ortağın arabasını şirkete aylık 50 ytl'ye kiraladığını, bu durumda stopaj olayının olmadığını söyledi. Ben böyle birşey duymadım böyle bir uygulama varmıdır?
 
Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
Ynt: Ortağın Arabasını Şirkete Kiralaması

acaba aylık ne kadar bir meblağ normal olur?
 
Üyelik
9 Ocak 2007
Mesajlar
552
Ynt: Ortağın Arabasını Şirkete Kiralaması

Bu konuda emsal kira bedeli geçerlimi acaba?
Güzel bir cevaptan bende memnun olurum...
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Ynt: Ortağın Arabasını Şirkete Kiralaması

aykut111 ' Alıntı:
Bu konuda emsal kira bedeli geçerlimi acaba?
Güzel bir cevaptan bende memnun olurum...
Merhaba,
Kiraya veren açısından temsal bedel tabiki geçerlidir. Kimse şirkete neden ucuza araç kiraladın demeyecektir. Ama kiraya veren ortak için aynı durum söz konusu olmayacaktır. Vergi idaresi durumu farkettiği anda yakasına yapışacaktır.
Yapılması gereken piyasada araç kiralama rayiçleri ne kadarsa (araç türüde dikkate alınmak şartıyla) ona yakın bedel üzerinden kiralama sözleşmesi yapılmalı ve bu bedel üzerinden %20 stopaj yapılmalıdır. Ayrıca kira bedeli ne kadar olursa olsun stopaj açısından herhangi bir istisna söz konusu değildir.
 
Üyelik
27 Ocak 2007
Mesajlar
545
Ynt: Ortağın Arabasını Şirkete Kiralaması

araç kiralama şirketlerinin internet sitelerinde bir ila iki haftalık kiralamalar için ekonomik sınıf otomobiller günlük 50-55 YTL. gibi fiyatlandırılmış.
siz de bu rakama göre bir fiyat tespiti yapabilirsiniz.

KDV 2'yi unutmayın..
 
Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
Ynt: Ortağın Arabasını Şirkete Kiralaması

sn erdalturkiye

gönderdiğiniz linkte stopaj harici bir de 2 no'lu bey. ile kdv bey. gerekir diyor.. ortaktan kiralandığında da böyle mi??

Bu arada bildiğim kadarıyla aylık araba kiraları 500-600 civarında..
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Ynt: Ortağın Arabasını Şirkete Kiralaması

fugenc ' Alıntı:
sn erdalturkiye

gönderdiğiniz linkte stopaj harici bir de 2 no'lu bey. ile kdv bey. gerekir diyor.. ortaktan kiralandığında da böyle mi??

Bu arada bildiğim kadarıyla aylık araba kiraları 500-600 civarında..
Merhaba,
Doğru, piyasada 500-600 YTL aylık ile uzun süreli kiralama yapabilirsiniz. Ama önceki mesajımda yazdığım gibi araç türü, markası ve modeli önemli. Eğer kiralanan araç 60.000,00 YTL bedelli bir AUDI veya PASSAT ise 500-600 aylık kira ne kadar gerçekçi ve piyasa rayiçlerine uygun olur takdiri size kalmış. KDV için ortak olsun veya olmasın durum değişmiyor. Her durumda vermeniz gerekiyor.
 
Üyelik
13 May 2007
Mesajlar
81
Ynt: Ortağın Arabasını Şirkete Kiralaması

%20 STOPAJ UYGULANMASI GEREKİR VE EMSAL BEDELE GÖRE KİRA GÖSTERİLMELİ YOKSA ÖRTÜLÜ KAZANÇTAN SÖZ EDİLİR BURDA DEVLETTEN VERGİ KAÇIRILARAK ORTAKLAR MENFAAT SAĞLAMIŞ DÜŞÜNÜLÜR

Örtülü kazanç, kısaca, kurumsal bakımdan, kurumun iktisadi ve ticari faaliyetinden hasıl olmuş, fakat kurumlar vergisi ödenmeden, ilgili gerçek ve tüzel kişilere devredilmiş kârlar olarak tanımlanabilir. (Beyanname Düzenleme Kılavuzu 2002, HUD Yayınları Sf:576).

Kurumlar Vergisi Yasası'nın 17. maddesinde hükme bağlandığı üzere; şirketin kendi ortakları, ortakların ilgili bulunduğu gerçek ve tüzel kişiler, idaresi, denetim ve semayesi bakımından vasıtalı veya vasıtasız olarak bağlı bulunduğu veya nüfuzu altında bulundurduğu gerçek ve tüzel kişilerle olan ilişkilerinde emsaline göre göze çarpacak derecede;

Yüksek veya düşük fiyat ve bedeller üzerinden yahut bedelsiz olarak, alım, satım, imalat, inşaat işlemlerinde ve hizmet ilişkilerinde bulunması,

Yüksek veya düşük bedeller üzerinden kiralama veya kiraya verme işlemi yapması,

Yüksek veya düşük faiz ve komisyonlarla ödünç para alması veya vermesi veya şirket ortaklarından veya bunların eşleri ile usul ve furuundan ve üçüncü dereceye kadar (bu derece dahil) karı ve sihri (evlilikten doğan) akrabalardan şirketin yönetim kurulu başkanı veya üyesi, müdürü veya yüksek memuru durumunda bulunanlara emsaline göre göze çarpacak derecede yüksek aylık, ikramiye, ücret vermesi veya benzeri ödemelerde bulunması hallerinde kazancın kısmen veya tamamen örtülü olarak dağıtılmış olduğu kabul edilmiştir.
 
Üst