fonradar

Ortak Girişim Sonucu Kâr Dağıtımı Yevmiye Kayıtlar

• Konbuyu başlatan stajyer2007
  • Başlangıç tarihi
S

stajyer2007

Ziyaretçi
Meraba x ltd şti ile y ltd şti ortak girişim olarak bir kurumun 2 aylık temizlik ihalesini alıyorlar ve adlarına adi ortaklık şeklinde mükellefiyet kaydı yaptırılıyor. adi ortaklık olduğu için ortaklık kurumlar vergisi mükellefi değil. iş bitiminde 2 aylık kar ortakların gelir tablolarına hisseleri oranında aktarılarak ortaklar tarafında beyan ediliyor. X ltd. şti. hissesi % 10 y ltd. şti. hissesi % 90 dır. toplam kar 10,000 ytl. bu karın ortaklara dağıtımında hangi hesaplar kullanılmalıdır yevmiye kaydı adi ortaklıkça ve ortak şirketlerce nasıl yapılmalıdır. ortak olan şirket gelir tablosunda iştirak gelirleri olarak göstermeli mi yoksa diğer olagan gelir ve karlar olarak mı göstermeli kanaatimce adi ortaklık olduğu için iştirak veya bağlı ortaklık temettü gelirleri olmamalı eğer iş ortaklığı şeklinde mükellefiyet tesisi edilmiş olsaydı o zaman iş ortaklığı kurumlar vergisi mükellefi olurdu ve bu iş ortaklığında dağıtılan kar ortaklar açısından iştirak veya bağlı ortaklık temettü gelirleri olup vergiden istisna edilirdi bununla ilgili dayanaklarınızla birlikte konuya açıklık getirirseniz çok sevinirim sayın üstadlarım.

Ynt: Uzman - N. güroy cevap - ortak girişim sonucu kâr dağıtımı yevmiye kayıtlar

başlığınızdan pek birşey anlamadım ama sanırım cevabı sadece uzman yada n.guroy nikli arkadaşların vermesini istiyorsunuz

Ben foruma yeni üye oldum uzman ve nguroy un konulara yazmış olduğu cevapları beğendim. O yüzden başlığı öyle açtım. Ama soruma açıklık getirecek herkes cevaplayabilir tabiî ki selamlar

Ynt: Ortak Girişim Sonucu Kâr Dağıtımı Yevmiye Kayıtlar

arkadaşlar soruma cevap verecek kimse yokmu.... ben kayıtlarımı şu şekilde yaptım yorumlarınınız bekliyorum.

ortak girişim kayıtları. faaliyet sonunda 690 hs. alacak kalanı 10,000 ytl.

------------ --------------
690 10,000
590 10,000
dönem karının devri
590 10,000
336 x ltd. şti. 1,000
336 y ltd. şti. 9,000
karın dağıtılması

x ortak şirket kayıtları

136 9,000
649 x y ort.kar payı 9,000
x-y ort. girişim kar payı

y ortak şirket kayıtları
136 1,000
649 x y ort.kar payı 1,000
x-y ort. girişim kar payı
arkadaşlar bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum kayıtlarım yanlışsa doğrusu nasıl olmalıdır bu konuda dayanaklarınızla birlikte cevap yazarsanız sevinirim...

Ynt: Ortak Girişim Sonucu Kâr Dağıtımı Yevmiye Kayıtlar

Yukarıda yaptığınız kayıtlar doğrudur. Ancak 336 Hesap yerine 331 kullanılması daha doğru olur.
336 TİCARİ BORÇLAR grubunda olup, kar dağıtımı olduğundan DİĞER BORÇLAR gurubunda yer alan 331 hesabın kullanılması doğru olacaktır.

Saygılar