Ortaklar hesabının önemi ??

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan TURKUVAZ
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

TURKUVAZ

Katkı Sunan Üye
2010 yılında defterlerini tutmaya başladığımız bir mükellefin 320.satıcılar hesabına ait bir caride olamaması gereken ve tutarda epeyce yüksek bir alacak bakiyesi var.karşı tarafla görüşmeler neticesinde bu hesabın çeşitli virmanlar yoluyla (ayrıca bizde de mevcut bir başka satıcı firmanın kardeş şirketi) 2009 da kapatıldığını ve sıfırlandığını belirttiler.fakat önceki arkadaş bu hesapları düzgün takip etmemsinden olacak, ilgili hareketleri takip etmemiş.evvelce bu bakiyeyi kardeş işletme olan diğer carimizin hesabına virmanlamayı düşündüm fakat ortaya olağan üstü bir alacak rakamı çıkıyor ve benim bunu diğer borç kalemleriyle eritmem kısa sürede mümkün görünmüyor.aklıma şu an gelen bu bakiyeyi 331. ortaklara borçlar hesabına taşımak.fakat beni tedirgin eden ileride bi inceleme old. bu rakamın dikkat çekmesi.izlemeyi düşündüğüm bu yöntem mantıklı mıdır veya farklı olarak sizin görüşleriniz nasıldır?? birde incelemelerde 131 ve 331 hesaplar ne kadar önemseniyor??

Ynt: Ortaklar hesabının önemi ??

TURKUVAZ ' Alıntı:
...birde incelemelerde 131 ve 331 hesaplar ne kadar önemseniyor??
Bir incelemede ilk o hesaplara bakılıyor desem. O hesaplar geri dönüşüm kutusu gibi bir şey, kişiyi tanımanın en iyi yollarından biridir atıklarına bakmak.

Selamlar
Ortaklara borçlar veya alacaklar hesabını keyfi olarak kullanmamanızı öneririm.Genelde ilk yaptığımız şey sıkışınca bu hesaplara başvurmaktır.Piyasada ki şirketlerin çoğunluğu aile-eş-dost şirketi olduğundan bu hesaplardaki hareketler ortaklar açısından çokta irdelenmemektedir.Yabancı ortaklı şirketlerde (burada "yabancı" yı yabancı uyruklu anlamında kullanmıyorum) bu hesaplardaki hareketler önem arzedebilmektedir.Hal böyle olunca bilançodaki 131 veya 331 bakiyesinin şirket veya ortak bazında da istenebilmesi durumuyla karşılaşabileceğimiz ihtimal dahilindedir. Bu hesaplara yapılan aktarımların geri dönüşlerinin de yapılabilmesine gayret gösterilmelidir.Ayrıca transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç uygulaması kapsamında ödenmiş sermaye ile ortaklar borçlar ilşikiside yine göz önünde bulundurulmalıdır.Bu nedenle bu hesaplarda aşırı şişkinliğ yol açacak işlemlerden kaçınılmalıdır.

Sayın TURKUVAZ,aradaki bakiyeyi direkt ortaklar hesabına aktararak kapatma yoluna gitmektense en son bakiyede mutabık olunan aydan sonraki hareketlerin incelenerek kanunlarında izin verdiği ölçülerde ilgili yevmiye madde tashihlerinin yapılmasının daha uygun olacağı kanaatindeyim.Eğer bunlar mümkün görünmüyorsa en son çare olarak bahsettiğiniz yöntemi uygulayın.Ama bana göre bu yöntem ilk uygulanacak yöntem olmamalı.
Saygılar.

samimi düşüncelerinizi paylaşma zahmetinde bulunduğunuz için teşekkür ederim.
sayın twolf ayrıca yazdıklarınızı dikkate alacağım.