fonradar

Ortakları tüzel kişiler olan işyerinde kişinin 4a lı olabilmesi mümkün müdür?

derelitütüncü

Katkı Sunan Üye
A VE B yabancı uyruklu iki firma ülkemizde bir ltd şti kurmuştur. A şirketinin şirket ortaklarından birisi olan x gerçek kişisi Türk vatandaşıdır. X gerçek kişisi ülkemizde kurulan bu ltd şirkette sigortalı olarak çalışabilir mi?

İyi çalışmalar ve cevaplar için şimdiden teşekkürler,

Ynt: Ortakları tüzel kişiler olan işyerinde kişinin 4a lı olabilmesi mümkün müdür?

A VE B yabancı uyruklu iki firma ülkemizde bir ltd şti kurmuştur. A şirketinin şirket ortaklarından birisi olan x gerçek kişisi Türk vatandaşıdır. X gerçek kişisi ülkemizde kurulan bu ltd şirkette sigortalı olarak çalışabilir mi?

cevap alamıyorum.

Ynt: Ortakları tüzel kişiler olan işyerinde kişinin 4a lı olabilmesi mümkün müdür?

şirket ortakları kendi şirketlerinde 4/a'lı olamıyor. 4/b'li olmak zorundadır. ancak, ortak olmadıkları başka bir şirkette 4/a oldukları takdirde, kendi şirketlerindeki 4/b otomatik sona erer. eğer isterlerse 4/b primleri ödeyebilir. bu durum isteğe bağlı olup zorunlu değildir.

derelitütüncü ' Alıntı:

cevap alamıyorum.

bu konuda net bir hüküm yok bildiğim kadarıyla, X gerçek kişisi ltd şirketin ortağı olmadığı için sigortalı olabilir diye düşünüyorum. Netice itibariyle yabancı bir şirketin ortağı

X gerçek kişisinin bağkur mükellefiyeti varmı

Hayır üstad,
x gerçek kişisinin bağkur mükellefiyeti yok. Türkiye'de hiç sigorta kaydı yok.Yurtdışındaki süreleri borçlanacağız.Fakat bu kişi şu anda gerçekten dediğim şekilde işyerinde yönetici olarak bilfiil çalışmakta.

bence sigortalı olmasının önünde bir engel yok