Ortaklık Kar Zararı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan dolap
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

dolap

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bir mükellef 1.sınıf bilanço esasına tabi (market işletiyor). Diğer taraftan baş bir mükellefle adi ortaklığı var. Adi ortaklıktan zararı çıkıyor. Geçici vergi beyannamesi verirken bu zararı nasıl göstermem gerekiyor ve ne şekilde kaydetmem gerekiyor?

Kardan zararı çıkaracaksınız, sonuıçta kar kalıyorsa kara zarar kalıyorsa zarar kısmına yazacaksınız.

Aslında market işletmesi için sormuştum ama her ikisini de söylerseniz daha iyi olacak.Teşekkürler.

Muhasebe açısından tek bir işletmenin kayıtlarından farkı yoktur. Her iki işletmenin de ticari karı (-KKEG) hesap edeceksiniz. Hem market hemde adi ortaklıktan doğan hissesine isabet eden kar/zararı birleştirerek tek bir geçici v. beyanı hazırlayacaksınız.
Bunu hem ticari faaliyeti hem kira geliri olan birinin yıllık beyanda gelirlerini birleştirerek tek bir beyanname ile beyan etmesine benzetebiliriz.

Ortaklıktan kar çıktığı durumda bunu KKEG mi yapacağız. Diğer arkadaşlar siz bu konuda ne düşünüyorsunuz.

Hayır ortaklık kayıtlarında kar olarak gözükecek. Yıl tamamlanıp bilanço çıkardıktan sonraki yıl bu karı adi ortaklara hisseleri oranında dağıtabilirsiniz.

Ben kar dağıtımını sormuyorum sayın merkür2. Kişinin ortaklıktan kaynaklanan bir karı var, bir de market işletmesinden kaynaklanan karı. MArket işletmesi defteri bilanço esasına tabi. Bunun defterinde ortaklıktan gelen bu karı hangi hesaplarda ve ne şekilde göstereceğim? Muhasebe kaydını nasıl yapacağım onu soruyorum.

Ben kar dağıtımını sormuyorum sayın merkür2. Kişinin ortaklıktan kaynaklanan bir karı var, bir de market işletmesinden kaynaklanan karı. MArket işletmesi defteri bilanço esasına tabi. Bunun defterinde ortaklıktan gelen bu karı hangi hesaplarda ve ne şekilde göstereceğim? Muhasebe kaydını nasıl yapacağım onu soruyorum.

Sayın Dolap olmayan ve olmaması gereken bir muhasebe kaydını sorduğunuz için beklediğiniz cevabı almanız mümkün değil. Market işletmesinin defterinde adi ortaklıktan gelen kar payının hiç bir şekilde görünmemesi gerekir. 1Nolu MSUGT "Kişilik Kavramı";

"2. Kişilik Kavramı :
Bu kavram; işletmenin sahip veya sahiplerinden, yöneticilerinden, personelinden ve diğer ilgililerden ayrı bir kişiliğe sahip olduğunu ve o işletmenin muhasebe işlemlerinin sadece bu kişilik adına yürütülmesi gerektiğini öngörür."

Tamam o zaman sadece beyanname üzerinde göstericem. Gelir tablosunda da olmayacak değilmi?

Evet gelir tablosunda da olmayacak. Zaten yevmiye kaydı olmayan bir işlem, doğal olarak gelir tablosuna da yansımaz. Ya da bir işlem gelir tablosuna yansımış ise mutlka gerisinde bir yevmiye maddesi olması gerekir.

Peki sayın koraykarakaya, mesela marketten çıkan karı 1.000 TL, ortaklıktan çıkan karı 500 TL ise, beyannameye kazanç kısmına direk 1.500 mü yazılacak yoksa bu 500 TL yi ayrı bir satırda mı göstereceğim?