Otel muhasebesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan stajyer2007
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
S

stajyer2007

Ziyaretçi
Meraba arkadaşlar Örneğin bodrum marmaris v.b. yerlerde bulunan 5 yıldızlı açık büfe Büyük otel bar disco gibi yerlerin muhasebe sistemi ve vergi mevzuatı hakkında bilgiye ihtiyacım var daha önce hiç böyle bir işletmenin defteri tutmadığım için bu yerlerin muhasebe sisteminde ve mevzuatlarında bulunan özellikli durumları bilmiyorum bu konu hakkında yardıma ihtiyacım var eğer ilgili kitap varsa yazarsanız sevinirim yada böyle yerlerin muhasebelerini tutmuş olanlar varsa bana özellikli durumları bildirirlerse çok sevinirim çok acil lazım bana şimdiden teşekkürler.

Ynt: Otel muhasebesi

stajyer2007 ' Alıntı:
Meraba arkadaşlar Örneğin bodrum marmaris v.b. yerlerde bulunan 5 yıldızlı açık büfe Büyük otel bar disco gibi yerlerin muhasebe sistemi ve vergi mevzuatı hakkında bilgiye ihtiyacım var daha önce hiç böyle bir işletmenin defteri tutmadığım için bu yerlerin muhasebe sisteminde ve mevzuatlarında bulunan özellikli durumları bilmiyorum bu konu hakkında yardıma ihtiyacım var eğer ilgili kitap varsa yazarsanız sevinirim yada böyle yerlerin muhasebelerini tutmuş olanlar varsa bana özellikli durumları bildirirlerse çok sevinirim çok acil lazım bana şimdiden teşekkürler.

Sevgili Formda burda sana en iyi kaynaklardan bir tanesi bu aşagıdaki yazı diğer özellikli bir durum yok zaten burda otel muh.ile ilgili bir yazı yazacağım formda görüşürüz

15.07.2009 Tarihi ve 27289 Sayılı Resmi gazetede yayımlanan 2009/15200 Sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Bazı yemek hizmetlerinden alınan % 8 KDV oranı 15.07.2009 Tarihinden itibaren %18 olarak uygulanacaktır.

Bakanlar Kurulu Kararının ilgili bölümü ve bu karar ile değiştirilen KDV (II) Sayılı Cetvelin B) DİĞER MAL VE HİZMETLER" bölümünün 24 üncü sırası güncellenmiştir.
Yapılan düzenlemeye göre; 15/07/2009 tarihinden itibaren (Bu tarih dahil) geçerli olmak üzere;
? Birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip olan yerlerde,
? Üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalarda verilen yemek hizmetlerinde KDV oranı % 8 yerine, % 18 olarak uygulanacaktır.
Müşterilerinizi bu konuda bilgilendiriniz, çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılarımla,