fonradar

Oto Alım-Satım Komisyonculuğu

cemoja

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar.oto alım satım komisyonculuğu yapacak bir arkadaşın defterini aldım.işletme hesabına göre defter tasdik edeceğim.muhasebesel işlemleri nasıl olmalı yani fatura tasdik edip, alım-satım yaptığında komisyon faturasımı kesecek,yada nasıl bir işlem kayıtları olacak yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

Ynt: Oto Alım-Satım Komisyonculuğu

tüm oto alım ve satım işlemlerini müşterisi adına yapacağına göre sizlerde bilirsinizki öncelikle vekaletname isterler.
bu vekaletname altında (tüm giderleri trafik plaka harç vs.) müşterisi adına yapmaları gerekir ve tüm makbuz ve faturaları müşteri adına almaları gerekir.

tüm bu gider makbuzlarının karşılığını zaten peşin olrak müşteriden alıyorlar ve ilgili kuruma ödüyorlar.
dolayısı ile geriye komisyoncunun yaptığı koşusturmaca hizmeti kalıyor.keser faturasını gönderir ,siz rahat olun

Kısacası neyin komisyonculuğunu yaptığı okadarda önemli değil.
sonuçta yaptığı iş , verilen hizmettir.

Ynt: Oto Alım-Satım Komisyonculuğu

teşekkür ederim.ben başkaca bir formülü varmı diye merak ettim sadece.yani müşteriye fatura kesmez ise adamın feliri nasıl oluşacak.adına alacağı vekaletname işlemleri yapıp takip edecek.her müşteriye fatura keseceğini sanmıyorum.neyse sağolun