fonradar

Oto Kiralama İşinde Binek Araç Kdv si

prof67

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bilindiği üzere faaliyetleri kısmen araçların işletilmesi veyahut kiralanması olmayanlar binek araçların kdv sini indirim konusu yapamıyor.

İşlerini yaptığım 2 şirketin ana sözleşmesine oto kiralama ekleyip vergi dairesine bu faaliyeti yaptığıma dair bilgi vermeyi düşünüyorum. daha sonrasında ise çeşitli zaman zarfında araç kira faturaları düzenlemeyi düşünüyorum. hatta bir aracı aylık periyodla diğer şirkete kiralama sözleşmesi yapmayı düşünüyorum. bu konuda karşılaşabileceğim muhtemel sıkıntılar ne olabilir?

Ynt: Oto Kiralama İşinde Binek Araç Kdv si

Bu işlemi faaliyete gerçimenizde ki amaç ileride almayı düşündüğünüz binek otoların kdv lerini indirim konusu yapabilmek için mi?

NİSANLI ' Alıntı:
Bu işlemi faaliyete gerçimenizde ki amaç ileride almayı düşündüğünüz binek otoların kdv lerini indirim konusu yapabilmek için mi?

evet sayın NİSANLI.

Ciddi anlamda bu işi yapmayacağınıza göre, anasözleşmenizde değişiklik yapmanıza gerek yok sadece vergi dairenize dilekçe ile durumuzu izah eden bir yazı yazabilirsiniz. Onlar ise dilekçeye istinaden gelip adreste yoklama tutacaklar. İşin resmi prosedürü bu şekilde.

evet ama sayın NİSANLI ana sözleşmede bu faaliyeti ekleyerek bu şekilde bir uygulamaya gitmek ileride karşılaşılabilecek sıkıntılara engel olmaz mı? yarın kdv yi indirim konusunu yaptığımı inceleyen denetmen en azından bana senin ana sözleşmende böyle bir faaliyet yok diyemesinler.

ayrıca herhangi bir kdv incelemesinde önünü bağlayıcı yollar olarak
- zaman zaman oto kiralama faturası ve sözleşmesi düzenlemek bu işi yaptığımı ispatlamaya yeter mi?
- bu araçların sen şirket işlerindede kullanmışsın diyebilir mi?

TTK hükümleri çerçevesine göre şirket ana sözleşmenizin haricindeki yazılı işleride yapabilirsiniz şeklinde ilgili maddeniz varsa, ben mevzuata aykırı bir durum görmüyorum.

ana sözleşme konusunu bir şekilde çözeriz sonuçta zor bir aşama değil.

yarın bana sen bu araçları ayda 2-3 bin kazanmak içinmi aldın. bu araçları şirket genel işlerindedekullanmışsın kdv sini neden indirdin diyen olur mu? dese bile bir sonuca varabilirmi?

Geleceği görüyor olsaydım burda değil astroloji sitesinde olurdum.

mali konularda başa gelebilecek muhtemel soru ve sorunları yorumlamak ne zamandan beri astroloji alanına giriyo sayın nisanlı,

bu sitede siz daha iyi bilirsiniz ki bir çok konuda vergisel açısından karşılaşılabilecek sorunlar yorumlama yoluylada tartışılıyor.

sonuç olarak ukalaca cevaplarınızı kendinize saklamınızı bilginiz olmadığı konulardada yorum yapmamanınızı tavsiye ederim. size kimse silah zoruyla soru sormuyor.

Alınacak araç kaç paraymış öyle?

Ana sözleşmede yapacağınız değişiklikten dolayı; noter ücreti, ticaret odası harcı, aracı kiraya verdiğinize dair keseceğiniz emsal bedelli faturalar, diğer şirketin 2 No.lu KDV'de beyanı, stopajı ve ana sözleşmesinde değişiklik olacak şirkette aracın bakım onarım ve akaryakıt giderlerinin düşülemeyeceği vs. hangisi daha karlı sizin için uzun vadeli düşündüğünüzde, onu değerlendirin. Bir de aracı satarken yine %18 KDV hesaplama durumunuz var. Astarı yüzünü geçmesin.

Bir de bu kiraya verilen araçların sigorta durumu filan var, olur ya kazayla olur insanlık halidir ama of ki ne off kontağı çevirmeye korkarsınız.