zirve

Otobüs Firmasına Fındık, Üzüm, Leblebi Satışında KDV Oranı Hk.

Üyelik
25 Kas 2005
Mesajlar
342
Konum
İSTANBUL
Bir otobüs firmasının yolcularına yaptığı Fındık, üzüm, Leblebi gibi ikramları mevcuttur.

Aşağıda KDV Oranları sunulmuştur.

(2007/13033 SAYILI KDV ORANLARINA İLİŞKİN GENEL KARARNAME İLE BU KARARNAMEDE 2008/13234, 2008/13426, 2008/13902, 2008/14092 SAYILI KARARNAMELER İLE YAPILAN EK VE DEĞİŞİKLİKLER DAHİL)

MADDE 1 ? (1) Mal teslimleri ile hizmet ifalarına uygulanacak katma değer vergisi oranları;
a) Ekli listelerde yer alanlar hariç olmak üzere, vergiye tabi işlemler için, % 18
b) Ekli (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 1
c) Ekli (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 8
olarak tespit edilmiştir.
(2)??.

(3) (I) sayılı listenin 2/a sırasında yer alan ürünlerin perakende safhadaki teslimlerinde bu maddenin (a) bendinde öngörülen vergi oranı, 1, 2/b ve 3 üncü sıralarında yer alan ürünlerin perakende safhadaki teslimlerinde ise (c) bendinde öngörülen vergi oranı uygulanır.

(4) Perakende safhadaki teslimden maksat; teslimi yapılan ürünlerin aynen veya işlendikten sonra satışını yapanlar ile işletmelerinde kullanacak olanlar dışındakilere satılmasıdır. Ürünleri, aynen ya da işlendikten sonra satanlar ile işletmesinde kullanacak olanların gerçek usulde katma değer vergisi mükellefi olmamaları halinde bunlara yapılan teslimler de perakende teslim sayılır.
???.
(I) SAYILI LİSTE %1 KDV
1- Kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, ceviz, fındık, antep fıstığı, çam fıstığı, yer fıstığı, kestane, leblebi, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, (perakende safhasındaki teslimlerinde %8 )

Otobüs fimasına yapılacak teslimlerde %1 mi yoksa %8 mi KDV uygulanacak. Bir başka ifade ile bu teslim

Toptanmıdır, Perakende mi?


Saygılarımla,
Ali PINAR
 
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Ynt: Otobüs Firmasına Fındık, Üzüm, leblebi satışında KDV Oranı Hk. ACİLLLL

İşletmenizde kullanacak olmanızdan dolayı perakende kapsamına girmeyip %1 uygulanması gerekiyor diye düşünüyorum. Ancak işletmede kullanmadan kasıt farklı değil ise.
 
Üyelik
25 Kas 2005
Mesajlar
342
Konum
İSTANBUL
Ynt: Otobüs Firmasına Fındık, Üzüm, leblebi satışında KDV Oranı Hk. ACİLLLL

Perakende Safhada Farklılaştırılmış KDV Uygulamasına (Perakende %8, Toptan %1) tabi olan ürünleri işletmelerinde kullanacak olan mükelleflere teslimin Toptan sayılarak %1 KDV hesaplanılacağı konusunda İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığınca verilen 02.08.2007 tr.ve KDV.MUK.B.07.1.GİB.4.34.17.01.28.6384 sayılı muktezada ??Buna göre, yukarıda yapılan açıklamalar çerçevesinde, şirketinizden personeline dağıtmak veya müşterilerine ikram etmek üzere fındık içi talep eden gerçek usuldeki KDV mükelleflerine yapılan teslimler işletmelerinde kullanılacağından, toptan teslim kapsamında değerlendirilerek %1 oranında KDV?ne tabi olacaktır.? şeklindedir.

Bu mukteza biraz ezberimizi bozuyor gibi, fındık, üzüm vb.bahsi geçen ürünleri herkes işletmesinde kullanmak üzere alması mümkün. Önceden Fabrika Yemekte kullanmak üzere üzüm alsa perakende idi %8, şimdi işletmesinde kullanıyor. Dolayısıyla Toptan %1

Saygılar
Ali PINAR
 

Benzer konular

Üst