fonradar

Otomobillere Kasko Öncesi Check-up

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Can KANTAR

Geçtiğimiz hafta araçların kaza sonrası muayene istasyonlarına gidip tekrar kontrol edilip trafiğe çıkması gerektiği konusunda bir yazı yazdım. Hatta bunu sigorta şirketleri bir promosyon olarak müşterilerine sunarak müşteri memnuniyeti rekabetinde öne çıkmalarının mümkün olacağını söylemiştim. Çok sayıda mail aldım. Gerek sigorta şirketlerinden gerekse vatandaşlardan da birçok soru geldi bu konuda. Gerçeği söylemem gerekirse yazdığım konunun Türkiye ekonomisi, sigorta şirketleri ve sosyal sorumluluk anlayışı açısından ne kadar önemli olduğunu gelen mailler sonucunda farkına vardım.

Trafik kazalarında binlerce insanımız hayatını kaybediyor. Milyon TL'lerle ifade edilen kayıplar da ekonomimiz açısından söz konusu. İnsanlar ölüyor, aileler parçalanıyor ve dağılıyor, bu da sosyal açıdan bize verdiği zarar. Hep şunu duyarız, "Dikkatsiz sürücü, alkollü sürücü, uykusuz sürücü"? Bunlar gerçekten bir faktör ama aslı araştırılsa bu kazaların birçoğunun araçların teknik arızalarından kaynaklandığını görebiliriz. Fakat ne yazık ki olay yeri incelemesi ve araçlar üzerinde detaylı bir inceleme yapılamaması nedeniyle ülkemizdeki trafik kazalarında araçların teknik sorunlarının kazalardaki payı tespit edilemiyor. Muayene istasyonlarında geçtiğimiz yıl içerisinde yapılan tespitlerde araçların yüzde 30'a yakın kısmında fren sistemlerinde teknik sorunlar tespit edilmiş. Tamam, bunlar servislere yönlendirilmiş fakat bu araçların kaçına uygun bir teknik hizmet verilmiş belli değil.
...
Tamamı