Ötv'nin Model Ve Tip Değişimiyle Artması

2004 model renault kangoo marka kapalı kasa kamyonet ruhsatlı aracımı yandan camlı cift sıra koltuklu kamyonete cevirmek istiyorum, aracım 29.01.2004 tarihinde trafige cıkmış, ÖTV oranı %4 olarak hesaplanmış ve 03.08.2004 tarihinden itibaren trafige cıkmıs aracların yandan camlı cift sıra koltuklu kamyonete cevrilmesi durumunda ÖTV oranlarının %6 daha ödenerek %10'a tamamlanması söz konusuymus. Bu durumda benim aracımda bu ÖTV farkı olacak mı, olmayacak mı?

Bu konu hakkında bilgisi olup bizleri bilgilendirebilecek arkadaslardan rica ediyorum.

Ynt: Ötv'nin Model Ve Tip Değişimiyle Artması

Sanırım yardımcı olur.

3. 87.04 TARİFE POZİSYONUNDAKİLERE DÖNÜŞTÜRÜLEN ARAÇLAR İÇİN ÖTV TARHİYATI

5228 sayılı Kanunun 23 üncü maddesiyle, Kanunun yayımını izleyen üçüncü gün yürürlüğe girmek üzere ÖTV Kanununun 15/2-b maddesi değiştirilmiştir. Bu nedenle 1 Seri No.lu ÖTV Genel Tebliğin (15.3.) bölümüne aşağıdaki ikinci paragraf eklenmiştir.

“Öte yandan 5228 sayılı Kanunun Resmi Gazetede yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü gün olan 3/8/2004 tarihinden itibaren, Kanuna ekli (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tabi araçların ilk iktisap tarihinden itibaren beş yıl içinde 87.04 (“Diğerleri” grubu hariç) tarife pozisyonunda yer alan mallara dönüştürülmesi halinde de, daha önce ödenen vergi mahsup edilmek suretiyle bu malların ilk iktisabındaki matrah esas alınarak değişiklik uyarınca adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan, değişikliğin kayıt ve tescili tarihinde dönüştürülen mal için geçerli olan oran üzerinden, bu tarihte ÖTV alınacaktır. Örneğin 87.04 tarife pozisyonundaki “Diğerleri” grubunda yer alan; azami yüklü kütlesi 4700 kilogramı geçmeyip, sürücü sırasından başka oturma yeri veya sürücü sırası dışında yanda pencereleri bulunan açık kasalı ve motor silindir hacmi 3200 cm³’ün altında olan bir aracın ilk iktisap tarihinden itibaren beş yıl içinde kapalı kasalı araca dönüştürülmesi halinde, ilk iktisaptaki matrah üzerinden, dönüşüm tarihinde bu araçlar için geçerli olan orana göre ÖTV hesaplanacak ve ilk iktisapta ödenen vergi mahsup edilmek suretiyle değişiklik uyarınca adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan tahsil edilecektir.”

Ynt: Ötv'nin Model Ve Tip Değişimiyle Artması

Bu durumdan anladığım sonuç, aracın 5yıl içerisindeki degişikliği ÖTV farkınıda beraberinde getirdiği ve 5.yılın sonundaki degişikliğin ÖTV farkı dogurmadığıdıdır.

Nihayetinde doğru bir bilgi almış olmaktan sevinçliyim, Nakil vasıtalar vergi dairesinde bu bilgiye malesef ulaşamadım. Dogru yerde soruma cevap aramış olduğumun farkındaydım ve bizlerle bilgilerini paylaşan dostlarıma çok minnettarım.