Oyun Parası Ticareti Hakkında Birkaç Sorum Var.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan W.W
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

W.W

Merhaba, ben online oyunlarda oyun içi item ve para ticareti yapan genç bir kardeşinizim. Bu işi amatör olarak yapıyordum ancak artık bir şirket kurup resmiyete dökmek istiyorum. Cevabını bulamadığım birkaç soru var ve bu forumdaki tecrübeli işi iyi bilen kişilerin bana yardımcı olabileceğini düşündüm. Sorularıma geçiyorum;

1. Oyun parası ticaretinde ödemem gereken vergiler nelerdir, ürünü satın aldığım kişiler oyunu oynayan kişiler ve çoğunlukla ulaşabileceğim yüz yüze gelebileceğim konumda değiller, ben bunlardan IBAN üzerinden para aktarmak suretiyle oyun içi paralarını satın alıyorum ve 2-3tl kar koyup başka oyunculara satıyorum. Birkaç duyumuma göre gider pusulası düzenlemem gerekiyormuş ancak onda da ıslak imza isteniyor sanırım ve benim satıcıdan ıslak imza almam mümkün değil, bir diğer durum ise bir şekilde gider pusulası düzenlesem bana yansıyacak olan vergiler nelerdir KDV ya da Stopaj gibi vergilerden sorumlu muyum? Eğer öyleyse ben kar edemem ya da çok az ederim, bunları nasıl belgelendirebilirim ne yapmam gerekiyor gerçekten hiçbir konuda emin değilim.
  2. Bu işi yapan birkaç web sitesinden alım veya satım faturası istedim, bunlar daha çok aracılık hizmeti veriyorlar ürünü alan ve satanı buluşturup komisyon kesiyorlar ancak bana hiçbir şekilde fatura göndermediler, söyledikleri ise şuydu; satışlar için muhtelif müşteriler adı altında toplu fatura kesiyoruz bir diğeri olan alımlarım için ise komisyonu satıcıdan alıp komisyon faturası kesiyoruz diye söylediler. Böyle bir şey mümkün mü?
  3. Yurt dışındaki oyunculardan aldığım oyun içi ürünlerin parasını binance üzerinden gönderiyorum, bunu nasıl vergi için beyana dökebilirim ya da böyle bir düzenleme var mı?
  4. Bu işi iki haftadır yapıyorum, sanal pos aldım ve yaklaşık 20 bin tl ciro elde ettim bunun 3-4 bin tl kadarı benim karım oluyor. Bu miktar benim hesabıma geçti. Şirket ne zaman kurmalıyım, yoksa hatamı yaptım şirket kurmadan satışa başlayarak?
  5. Genç girişimci desteğinden yararlanabilir miyim, araştırdığım kadarıyla ödeme aldığım için sanırım bu destekten yararlanamıyor muşum. Ancak ben satış yapıp yapamayacağımı bilmeden neden şirket kurma masraflarına katlanmam gerektiğini anlayamadım, bunu yasal bir süresi yok mu? Treni kaçırdım mı?
Sorularımı okuyan ve cevap veren herkese canı gönülden teşekkürler, bol kazançlar.

Hocam tekrar merhaba, hem konuyu güncellemiş hem de size hatırlatmış olayım, iyi günler.
:) Simdi yaziyorum.
Merhaba, ben online oyunlarda oyun içi item ve para ticareti yapan genç bir kardeşinizim. Bu işi amatör olarak yapıyordum ancak artık bir şirket kurup resmiyete dökmek istiyorum. Cevabını bulamadığım birkaç soru var ve bu forumdaki tecrübeli işi iyi bilen kişilerin bana yardımcı olabileceğini düşündüm. Sorularıma geçiyorum;

1. Oyun parası ticaretinde ödemem gereken vergiler nelerdir, ürünü satın aldığım kişiler oyunu oynayan kişiler ve çoğunlukla ulaşabileceğim yüz yüze gelebileceğim konumda değiller, ben bunlardan IBAN üzerinden para aktarmak suretiyle oyun içi paralarını satın alıyorum ve 2-3tl kar koyup başka oyunculara satıyorum. Birkaç duyumuma göre gider pusulası düzenlemem gerekiyormuş ancak onda da ıslak imza isteniyor sanırım ve benim satıcıdan ıslak imza almam mümkün değil, bir diğer durum ise bir şekilde gider pusulası düzenlesem bana yansıyacak olan vergiler nelerdir KDV ya da Stopaj gibi vergilerden sorumlu muyum? Eğer öyleyse ben kar edemem ya da çok az ederim, bunları nasıl belgelendirebilirim ne yapmam gerekiyor gerçekten hiçbir konuda emin değilim.
  2. Bu işi yapan birkaç web sitesinden alım veya satım faturası istedim, bunlar daha çok aracılık hizmeti veriyorlar ürünü alan ve satanı buluşturup komisyon kesiyorlar ancak bana hiçbir şekilde fatura göndermediler, söyledikleri ise şuydu; satışlar için muhtelif müşteriler adı altında toplu fatura kesiyoruz bir diğeri olan alımlarım için ise komisyonu satıcıdan alıp komisyon faturası kesiyoruz diye söylediler. Böyle bir şey mümkün mü?
  3. Yurt dışındaki oyunculardan aldığım oyun içi ürünlerin parasını binance üzerinden gönderiyorum, bunu nasıl vergi için beyana dökebilirim ya da böyle bir düzenleme var mı?
  4. Bu işi iki haftadır yapıyorum, sanal pos aldım ve yaklaşık 20 bin tl ciro elde ettim bunun 3-4 bin tl kadarı benim karım oluyor. Bu miktar benim hesabıma geçti. Şirket ne zaman kurmalıyım, yoksa hatamı yaptım şirket kurmadan satışa başlayarak?
  5. Genç girişimci desteğinden yararlanabilir miyim, araştırdığım kadarıyla ödeme aldığım için sanırım bu destekten yararlanamıyor muşum. Ancak ben satış yapıp yapamayacağımı bilmeden neden şirket kurma masraflarına katlanmam gerektiğini anlayamadım, bunu yasal bir süresi yok mu? Treni kaçırdım mı?
Sorularımı okuyan ve cevap veren herkese canı gönülden teşekkürler, bol kazançlar.
Sayin W.W

SORU : 1-Oyun parası ticaretinde ödemem gereken vergiler nelerdir, ürünü satın aldığım kişiler oyunu oynayan kişiler ve çoğunlukla ulaşabileceğim yüz yüze gelebileceğim konumda değiller, ben bunlardan IBAN üzerinden para aktarmak suretiyle oyun içi paralarını satın alıyorum ve 2-3tl kar koyup başka oyunculara satıyorum. Birkaç duyumuma göre gider pusulası düzenlemem gerekiyormuş ancak onda da ıslak imza isteniyor sanırım ve benim satıcıdan ıslak imza almam mümkün değil, bir diğer durum ise bir şekilde gider pusulası düzenlesem bana yansıyacak olan vergiler nelerdir KDV ya da Stopaj gibi vergilerden sorumlu muyum? Eğer öyleyse ben kar edemem ya da çok az ederim, bunları nasıl belgelendirebilirim ne yapmam gerekiyor gerçekten hiçbir konuda emin değilim.

CEVAP 1- Oyun parasi (kumar degildir insallah. Gerci kumarda olsa vergisi var ona gore. Cezasi ayri :)) icin bu yıl başında yürürlüğe giren ve evde imal edilen ürünlerin dijital platformlar aracılığı ile satılmasına imkan tanıyan Gelir Vergisi Kanunu 9/10 maddesinde örnek oluşturacak bir düzenleme mevcut. Bir ticari banka hesabı üzerinden tahsilat yapmak ve banka tarafından %4 gelir vergisi kesintisi yapılması şartı ile esnaf muaflığı istisnasından faydalanmak mümkün. Yada ben dijital urun satip, reklam alip vb islerde yapacagim dersen, mukellefiyet kaydi yaptirip, normal bir ticari isletmenin verecegi beyannameleri KDV, MUHTASAR, GECICI VERGI, YILLIK GELIR VERGISI,(Sirket olursa KURUMLAR VERGISI)
29 yaşından küçükseniz ve ilk şirketiniz ise teşvikler alabilirsiniz. Mesela 3 yıl boyunca yıllık 75.000 TL’ye kadar gelir vergisi istisnası (Gelir Vergisi Kanunu mükerrer 20. maddesi) ve 1 yıl boyunca Bağkur primlerinizin devlet tarafından karşılanması gibi.

STOPAJ BAKIMINDAN

Şahıs işletmesi/şirketi internet ortamında reklam hizmeti geliri elde etmiş ve ödeme yapan şirket Türkiye’de yerleşik bir Ltd yada A.Ş. ise stopaj var. Odemeyi yapan Ltd ya da A.Ş. sizin adınıza %15 kesinti yapacak ve vergi dairesine ödeyecektir. Sizin adınıza ödenen bu vergiyi yıl sonunda ödeyeceğiniz gelir vergisinden mahsup edebilirsiniz.

• Gelir elde eden şahıs işletmesi/şirketi ve ödemeyi Ltd. yada A.Ş. yapıyor ise stopaj var
  • Geliri elde eden Ltd. yada A.Ş. ise stopaj yok.

KDV bakimindan

Tüm şirketler (Şahıs, Ltd. A.Ş.) Türkiye’de elde ettikleri gelir için fatura kesmeleri ve bu kesecekleri faturada da KDV hesaplamaları gerekiyor. Burada kritik nokta “Türkiye’de elde edilme” kriteridir. Yani, hizmetten Türkiye’de faydalanılıyor, kullanıcı ya da alıcılar Türkiye’de ise KDV olacak.
Örneğin; YouTube’un yapmış olduğu ödemenin kırılımına bakmak gerekir. Eğer izleyicilerin %60’ı Türkiye’den %40’ı yurt dışından ise, YouTube’dan gelen paralar karşılığında YouTube’a keseceğiniz faturada %60’lık gelir için KDV hesaplayacaksınız. YouTube size 1.000 TL ödeme yaptı, bu 1.000 TL’nin 600 TL’si Türkiye izleyicileri, 400 TL’si ise yurt dışı izleyiciler için. 600 TL gelirin KDV’si olacak ve iç yüzde ile KDV hesaplanacak.

Gelir TürüGelir TLKDV TLTahsilat TL
Yurt içi izlenme508,4791,53600,00
Yurt dışı izlenme400,00-400,00
Toplam908,4791,531.000,00
Eğer in-app purchase (uygulama için satın alma) var ise durum biraz karışık. Çünkü Google ya da Apple bu gelirler karşılığında son kullanıcılardan ek %18 KDV3 tahsil edip vergi dairesine ödüyor.

Ödemeler
Son kullanıcı (Türkiye'de)118,00
KDV318,00 (Apple vergi dairesine ödüyor)
KDV3 sonrası kalan100,00
Apple komisyonu (%30)30,00
Uygumala sahibi (%70)70,00 (KDV dahil brüt gelir)
Uygulama sahibi gelir59,3 (son kullanıcıdan tahsil edilen 118 TL'nin %50'sine denk geliyor)
KDV110,68
Apple'da tahsil edilen70,00
Uygulama sahibi son kullanıcıdan tahsil edilen 118 TL’nin sadece yarısını gelir kaydedebiliyor. Aynı gelir üzerinden 2 defa KDV tahsil edilmiş oluyor. Eğer son kullanıcı Türkiye’de değil ise Apple KDV3 tahsil etmiyor, 100 TL karşılığı tutar tahsil ediyor. Uygulama sahibi, Apple’a 70 TL karşılığında KDV’siz 70 TL fatura düzenliyor.
KDV’de konusunda hizmetten nerede faydalanıldığı önemli olduğundan, size yapılacak ödemenin kırılımını, hangi ülkeden ne kadar indirildiği, izlendiği, kullanıldığına ilişkin logları alın saklayın. İleride vergi incelemesi yapıldığı durumlarda hangi gelire neden KDV uygulanmadığını açıklamanız kolay olacaktır.

GELIR VERGISI BAKINIDAN

Gelirlerden, ödeme ve masraflarınızı düşeceksiniz ve kalan tutar üzerinden kademeli bir vergi (%15’ten %40’a kadar) hesaplanacaktır. Bunu odeme cikarsa odeyeceksiniz, odeme cikmazsa zarar olarak seneye devredecek.

Vergileri yazdiktan sonra devam ediyorum; Urun satin aldiginiz kisilere "GIDER PUSULASI" duzenlemek zorunda degilsiniz. Artik BANKA DEKONTU'da Gider Pusulasi yerine geciyor. Stopaj yukarida yazdigim duruma gore degisiyor. Eger satin aldigin kisiler siradan oyun oynayanlar ise vergi mukellefiyeti olmayan sahislarsa KDV ve STOPAJ yok. Dolayisyla Vergi hesaplanmasi durumunda ''Banka Dekont'unun uzerinde bu hesaplamayi yapabilirsin.

SORU 2- Bu işi yapan birkaç web sitesinden alım veya satım faturası istedim, bunlar daha çok aracılık hizmeti veriyorlar ürünü alan ve satanı buluşturup komisyon kesiyorlar ancak bana hiçbir şekilde fatura göndermediler, söyledikleri ise şuydu; satışlar için muhtelif müşteriler adı altında toplu fatura kesiyoruz bir diğeri olan alımlarım için ise komisyonu satıcıdan alıp komisyon faturası kesiyoruz diye söylediler. Böyle bir şey mümkün mü?

CEVAP 2- Bu mumkun degil, uydurma yada yalan,yanlis bilgi diyeyim. Zira siz alici oldugunuzdan dolayi miktari, tutari ne olursa olsun size fatura duzenlemek zorundalar. Bak buraya Kanunu kopyaliyorum. (Hersey belgeli);

30 Aralık 2023 tarihli ve 32415 (2.Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 556 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre 2024 yılında 6.900 TL lirayı geçmesi veya bedeli 6.900 TL’den az olsa dahi istemleri halinde emtiayı satanın veya işi yapanın fatura vermesi mecburidir.
Bedeli az olsa dahi diyor, azligilin bedeli yok yani 1 krs'de olur. 1 trilyonda. Zaten artik bunu soylemezler bence sen onlara 7524 sayili Kanunundaki faturalarla ilgili cezalari hatirlatin.

SORU 3 - Yurt dışındaki oyunculardan aldığım oyun içi ürünlerin parasını binance üzerinden gönderiyorum, bunu nasıl vergi için beyana dökebilirim ya da böyle bir düzenleme var mı?

CEVAP 3-
Burada en önemli konu, hizmetten nerede faydalanıldığıdır. Eğer kullanıcılar, Türkiye’de ise, video izlenmeleri Türkiye’deki kullanıcılar tarafından gerçekleşiyor ve ödemeyi yapan son kullanıcılar Türkiye’de ise; Türkiye’de faydalanılan hizmetler KDV ve stopaja tabi olacaktır.

Gelir vergisi ve kurumlar vergisi için durum biraz farklı. Hizmetten nerede faydalanıldığı önemli olmadan tüm tahsilatlar, hizmet gelirleri Gelir/Kurumlar vergisine tabi olacak.

Eğer elde ettiğiniz gelirin Türkiye’de faydalanılma kriteri net, açık değil ise, Türkiye’de tam mükellef değilseniz (183 günden daha az Türkiye’de iseniz) mutlaka konuyu mali müşaviriniz ile değerlendirin.

Çünkü gündeme Çifte Vergilemeyi Önleme Anlaşmaları (ÇVÖA) girecek. ÇVÖA her iki ülkenin aralarında yapmış olduğu anlaşmayı ifade eder. Bu anlaşmada 2 ülke; gelirleri, hangi ülkenin vergileme hakkı olduğunu, hangi tarafın vergiyi nasıl ödeyeceği ve mahsuplaşmayı tanımlar.
SORU 4- Bu işi iki haftadır yapıyorum, sanal pos aldım ve yaklaşık 20 bin tl ciro elde ettim bunun 3-4 bin tl kadarı benim karım oluyor. Bu miktar benim hesabıma geçti. Şirket ne zaman kurmalıyım, yoksa hatamı yaptım şirket kurmadan satışa başlayarak?
CEVAP 4- Sirketinizi hemen kurun. Sonra yukarida yazdigim (KDV bolumunde) dokumanlari alinca tekrar burada durumu degerlendiririz.
SORU 5- Genç girişimci desteğinden yararlanabilir miyim, araştırdığım kadarıyla ödeme aldığım için sanırım bu destekten yararlanamıyor muşum. Ancak ben satış yapıp yapamayacağımı bilmeden neden şirket kurma masraflarına katlanmam gerektiğini anlayamadım, bunu yasal bir süresi yok mu? Treni kaçırdım mı?
CEVAP 5- Yanlis biliyorsun zira ''araştırdığım kadarıyla ödeme aldığım için sanırım bu destekten yararlanamıyor muşum." Genc girisimci destegi sartlarindan biri bu degil. Simdi sartlara bakalim

Kimler Genç Girişimci Desteğinden Faydalanabilir;​

1. Destekten yararlanabilecek genç girişimci yaş sınırı nedeniyle 18 yaşını geçmiş ve 29 yaşını tamamlamamış olanlar, (Yasiniz onemli 29 yas ustu iseniz faydalanamazsiniz.
  2. Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 20. maddesine göre kazanç bakımından genç girişimci istisnası kapsamında olanlar, (Bu madde sizi ilgilendir,iyor daha mukellefiyetiniz yok.)
  3. Bağkur kapsamında 01.06.2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı olanlar,
  4. Ticari veya serbest meslek faaliyeti nedeniyle adına ilk defa mükellefiyet açılmış olanlar,
  5. Adi ortaklık veya şahıs şirketi kurmuş olanlar genç girişimci desteğinden yararlanabilir.
Simdi kimler faydalanamaz birde ona bakalim;

Kimler Genç Girişimci Desteğinden Faydalanamaz​

1. Başka bir şirkette ortaklığı bulunan veya daha önce vergi mükellefi olup şirketini kapatmış kişiler,
  2. Anonim şirket veya limited şirket kuran kişiler bu teşvikten faydalanamaz.
  3. Genç girişimci desteğinden kendi şirketi olmayan kişiler yararlanamaz. Bu destekten yararlanmak istiyorsanız şahıs ya da adi şirket sahibi olmanız gerekir.
  4. Şirketinizin kuruluş tarihi belirlenen şartları sağlamıyorsa destekten yararlanamazsınız.
  5. 29 yaşını doldurduktan sonra Genç Girişimci Desteği için başvuruda bulunamazsınız. Benzer şekilde 18 yaşından küçükseniz de destekten yararlanmanız mümkün değildir.
  6. Adi ortaklık veya şahıs şirketi kurmak suretiyle faaliyette bulunan mükellefler de ayrı ayrı istisnadan yararlanabilir. Bu durumda mükelleflerin istisnadan yararlanabilmeleri için tüm ortakların ayrı ayrı istisna şartlarını taşımaları gerekmektedir. Ortaklardan herhangi birinin istisna şartlarını taşımaması halinde, diğer ortaklar da istisnadan faydalanamaz.
  7. Daha önce şirket açmış ya da kapattıysanız da destekten yararlanmanız mümkün değildir. Genç Girişimci Desteğinden yararlanmak için ilk defa kendi şirketinizi açmanız gerekir.
  8. Genç Girişimci Desteği programlarını takip ederek şartları sağlayıp sağlamadığınızı öğrenebilirsiniz. Yasal düzenlemelere göre değişiklik gösterebilecek desteklerden yararlanmak için süreci dikkatli bir biçimde takip etmelisiniz.

Bakin sartlarda, sizin soylediginiz ödeme aldığım için sanırım bu destekten yararlanamıyor muşum'' maddesi yok. Dolayisiyla Tesvikten yukaridaki sartlari sagliyorsaniz faydalanabilirsiniz.

Faydali olmasi dilegi ile

Moderatör tarafında düzenlendi:
Öncelikle detaylı bir şekilde açıklama yaptığınız için çok teşekkür ederim hocam, şimdi kafamda bazı şeyler oturdu sayılır. Burada tam olarak anlamam gereken bir nokta var şu KDV belası, örneğin ben vergi mülekellefi olmayan sıradan bir bilgisayar oyunu oynayan X kişisinden 1000 TL karşılığında oyun parası aldım ve IBAN üzerinden ödememi yaptım, burada gider pusulası düzenlemiyorum dediğiniz gibi banka dekontunu gider gösterebilirim burayı çok net anladım peki burada KDV nin tamamından mı sorumlu oluyorum ben bu oyun parasını Y kişisine 1400 TL den satmış olayım burada KDV'yi satış fiyatına dahil sayarsam ben kar edememiş oluyorum doğru mu anladım acaba?

ürünü satın aldığım X kişisi vergi mükellefi olmayan sıradan bir bilgisayar oyuncusu yine aynı şekilde ürünü sattığım Y kişisi de sıradan bir bilgisayar oyuncusu bu durumda kar hesabım doğru mudur? (ürünü alanlar ve satanlar Türkiye'de ve üründen Türkiye'de yararlanıyorlar)

Alış fiyatı: 1000 TL
KDV Hariç Tutar: 1.166,67 TL
KDV (%20): 233,33 TL
KDV Dahil Tutar: 1.400,00 TL

Vergi dilimi olarak %15 e girdiğimi varsayalım. (giderleri hariç tutuyorum) bu durumda benim bu satıştan KAR = 141 TL oluyor.

Eğer ben vergimi ödeyen dürüst bir vatandaş olursam önceki satışlarımdan zarar etmiş olacağım :D Hocam beni kurtarın :D

Bu işi yapan diğer web siteleri 2 - 3 tl farkla alım satım yapıyorlar bu işin içinde bir iş var ama çözemedim hocam ya ben yanlış hesabı yapıyorum ya da bu siteler çok hayırsever.

Link: https://kabasakalonline.com/urunler/158/metin2-yang-15
Örnek bir site bırakıyorum hocam, lütfen fiyat aralığına bakın satış esnasında da ödeme aracının komisyonunu ekliyorlar sadece o da %2,5 gibi bir rakam oluyor, bunlar bu işi nasıl yapıyor en az 1 - 1,5 lira kar bırakmıyorsa külliyen zarar.

Gerçekten kafayı yememe ramak kaldı.

Eğer ben vergimi ödeyen dürüst bir vatandaş olursam önceki satışlarımdan zarar etmiş olacağım :D Hocam beni kurtarın :D :)

Tamam, once su KDV'yi cozelim;

Eger urunu Vergi Mukellefi olmayan siradan bir vatandastan alip odeme yaparsan burada KDV ve Stopaj yok, Direk bankadan gonderdigin bedel senin GIDER'in
Yani senin verdigin su ornek dogru; örneğin ben vergi mülekellefi olmayan sıradan bir bilgisayar oyunu oynayan X kişisinden 1000 TL karşılığında oyun parası aldım ve IBAN üzerinden ödememi yaptım, burada gider pusulası düzenlemiyorum dediğiniz gibi banka dekontunu gider gösterebilirim burayı çok net anladım. KDV, STOPAJ yok. (Bak bu yirticinden alis, Sonra Hocam soylemedin, etmedin deme. Zira yurtdisindan aldiklarinda KDV2 var. KDV'yi hatta durumuna gore Stopaj'da, KDV ve Stopaji sonra yazacagim.

ben bu oyun parasını Y kişisine 1400 TL den satmış olayım burada KDV'yi satış fiyatına dahil sayarsam ben kar edememiş oluyorum doğru mu anladım acaba?

Bu yazacagima dikkat et. Eger bu oyunu bir kisiye 1.400+KDV satarsan, karsi taraftan KDV'yide tahsil edecginden, tahsil ettigin KDV.yi devlete odeyeceksin. KDV senin paran degil sen KDV icin emanetci gibisin Karsidan alip devlete odeyeceksin.

Eger KDV dahil 1.400 TL den satarsan bu sefer Gelir'e KDV kadar eksik dahil edeceginden Kar'in dusmus olacak. Ozaman KAR edemezsin

• Beğen
Etkileşimler: W.W
Eğer ben vergimi ödeyen dürüst bir vatandaş olursam önceki satışlarımdan zarar etmiş olacağım :D Hocam beni kurtarın :D :)

Tamam, once su KDV'yi cozelim;

Eger urunu Vergi Mukellefi olmayan siradan bir vatandastan alip odeme yaparsan burada KDV ve Stopaj yok, Direk bankadan gonderdigin bedel senin GIDER'in
Yani senin verdigin su ornek dogru; örneğin ben vergi mülekellefi olmayan sıradan bir bilgisayar oyunu oynayan X kişisinden 1000 TL karşılığında oyun parası aldım ve IBAN üzerinden ödememi yaptım, burada gider pusulası düzenlemiyorum dediğiniz gibi banka dekontunu gider gösterebilirim burayı çok net anladım. KDV, STOPAJ yok. (Bak bu yirticinden alis, Sonra Hocam soylemedin, etmedin deme. Zira yurtdisindan aldiklarinda KDV2 var. KDV'yi hatta durumuna gore Stopaj'da, KDV ve Stopaji sonra yazacagim.

ben bu oyun parasını Y kişisine 1400 TL den satmış olayım burada KDV'yi satış fiyatına dahil sayarsam ben kar edememiş oluyorum doğru mu anladım acaba?

Bu yazacagima dikkat et. Eger bu oyunu bir kisiye 1.400+KDV satarsan, karsi taraftan KDV'yide tahsil edecginden, tahsil ettigin KDV.yi devlete odeyeceksin. KDV senin paran degil sen KDV icin emanetci gibisin Karsidan alip devlete odeyeceksin.

Eger KDV dahil 1.400 TL den satarsan bu sefer Gelir'e KDV kadar eksik dahil edeceginden Kar'in dusmus olacak. Ozaman KAR edemezsin
Evet hocam, tahmin ettiğim gibi bilgisizlikten zararına satışlar yapmış olduk, allahtan birkaç alımımı pazaryerin şeklinde satış yapan yerden almıştım onların faturasını alıp kdv düşebilirim sanırım. Yurt dışından şu an lık italya, kosova ve sudi arabistana birer satışım var onlar da yüksek miktarda değil.

Benim anlamadığım nokta bu işi yıllardır yapan web siteleri var ve onların vergileri yansıtma yöntemi nasıl? Bu firmalar KDV ödüyor ancak satış fiyatına eklemiyorlar ya da dahil etmiyorlar etseydiler benim gibi zararına satış yapmak zorunda kalırlardı. Bu bağlamda düşündüğüm bir şey var acaba bir şekilde alım satımları aracılık hizmeti olarak gösterip sadece komisyon alıp komisyon üzerinden kdv kesiyor olabilirler mi? Böyle bir şey mümkün mü hocam? Yani ben bir pazaryeri olarak aracılık yapıyormuş gibi görünürsem vergi sorumluluğunu bir nebze hafifletebilir miyim?

Evet hocam, tahmin ettiğim gibi bilgisizlikten zararına satışlar yapmış olduk, allahtan birkaç alımımı pazaryerin şeklinde satış yapan yerden almıştım onların faturasını alıp kdv düşebilirim sanırım. Yurt dışından şu an lık italya, kosova ve sudi arabistana birer satışım var onlar da yüksek miktarda değil.

Benim anlamadığım nokta bu işi yıllardır yapan web siteleri var ve onların vergileri yansıtma yöntemi nasıl? Bu firmalar KDV ödüyor ancak satış fiyatına eklemiyorlar ya da dahil etmiyorlar etseydiler benim gibi zararına satış yapmak zorunda kalırlardı. Bu bağlamda düşündüğüm bir şey var acaba bir şekilde alım satımları aracılık hizmeti olarak gösterip sadece komisyon alıp komisyon üzerinden kdv kesiyor olabilirler mi? Böyle bir şey mümkün mü hocam? Yani ben bir pazaryeri olarak aracılık yapıyormuş gibi görünürsem vergi sorumluluğunu bir nebze hafifletebilir miyim?
Pazartesi aksam yazacagim.

• Beğen
Pazartesi aksam yazacagim.

Bu iste kar marji bellidir. Ben onlarin cok kar yaptiklarini dusunmuyorum. Bunun KDV' ile alakasi yok. KDV'yi karsidan tahsil edip devlete oduyorlardi. KDV dahil tahsilat yapmak KDV kadar kar'i dusurmek demek. Aracilik yapip sadece Komisyon tahsilati yapmak dogru degil. Cunku sadece komisyonla firma donmez.

Ancak soyle olabilir;

Bunlar bazi oyunlari izinsiz yapip yani benzerini yapip, (korsan diyelim) kendileri yapmis gibi o oyunlari satiyor olabilirler. Zira bu tehlikeli ve riskli bir is yakalaninca hem vergi hemde cezasi (suc) var. Cunku bu oyunlari kopyalamak, cogaltmak vergiye tabi oldugu gibi yabanci oyunlarinda KDV2 yonunden vergi odenmesi lazim.

Tabi durust yerleri de tenzih ederek bunlari yaziyorum. Mesela bunyesinde bu tip oyunlari yazanlar varsa yani oyunu uretip satiyorlarsa sorun olmaz.

Aracilik yapabilirsin. Komisyon faturasida kesebilirsin ancak bu senin vergini azaltmaz. Kazandigin kadar odersin. Yani, Vergi dairesi bu yaptigin isten az kazanmakla yada cok kazanmakla olayindan cok bu isin surekliligine bakar.

• Beğen
Bu iste kar marji bellidir. Ben onlarin cok kar yaptiklarini dusunmuyorum. Bunun KDV' ile alakasi yok. KDV'yi karsidan tahsil edip devlete oduyorlardi. KDV dahil tahsilat yapmak KDV kadar kar'i dusurmek demek. Aracilik yapip sadece Komisyon tahsilati yapmak dogru degil. Cunku sadece komisyonla firma donmez.
Hocam emin olun bu şekilde yapmıyorlar, bunları üzerinden alım satım yaptığım için, benden ya da satın alan kişilerin hesaplarından çekilen ya da aldığım para net ortada, oyuncu pazaryerleri var, bunlar bilgisayar oyunlarından elde edilen karakter seviyeleri, oyun için kılıç kalkan, ve oyun içi para ticaretine aracılık ediyorlar. mesela ben itemci.com üzerinde oyun içi para satıyorum, 2000 TL ye ilan koydum, oyunu oynayan kişiler de fiyatı uygun bulup ürünümü satın aldılar, site benim satış fiyatımdan sadece %8 komisyon kesiyor, yani 2000TL-128TL = 1.872TL benim banka hesabıma itemci.com tarafından yatırılıyor, bunun dışında satın alan kişi ile benim verdiğim fiyattan satın alıyor yani net olarak 2000TL itemci.com'a para yatırmış oluyor, buradan da anlaşılacağı üzere alıcı ve satıcının vergi sorumluluğunu itemci.com hiçbir şekilde üstlenmiyor. Yani sözün kısası benim yaptığımın aynısını yapıyorlar mükellef olmayan normal oyuncudan alıp mükellef olmayan bir diğer normal oyuncuya (yurtiçi ikisi de) ürün satışını yapıyorlar.

Oyun sektörü dışında genel alım satım işlemleri için de shopier.com var mesela, adamlar satış yapmak isteyen normal kişilere sanal pos entegreli dükkan veriyorlar, benim bu site üzerinden yaptığım satışlardan da sadece komisyon kesiyorlar, alıcı ve satıcı arasındaki vergi ilişkisine karışmıyorlar.

Aracilik yapabilirsin. Komisyon faturasida kesebilirsin ancak bu senin vergini azaltmaz. Kazandigin kadar odersin. Yani, Vergi dairesi bu yaptigin isten az kazanmakla yada cok kazanmakla olayindan cok bu isin surekliligine bakar.
O halde hocam benim işimi komisyon faturası kesmek çözecek gibi, peki komisyon faturası nasıl kesmeliyim, bunun şekli ve usulü nedir, alıcı ve satıcının hangi bilgilerini yazmalıyım? Aracılık hizmeti yapabilmek için sadece şahıs şirketi kurmam yeterli mi, yoksa farklı bir şirket türü mü kullanmalıyım? Ya da BDDK gibi kuruluşlardan ek bir izin almam gerekiyor mu?

Bu arada ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim hocam, bana çok yardımcı oldunuz.

Hocam emin olun bu şekilde yapmıyorlar, bunları üzerinden alım satım yaptığım için, benden ya da satın alan kişilerin hesaplarından çekilen ya da aldığım para net ortada, oyuncu pazaryerleri var, bunlar bilgisayar oyunlarından elde edilen karakter seviyeleri, oyun için kılıç kalkan, ve oyun içi para ticaretine aracılık ediyorlar. mesela ben itemci.com üzerinde oyun içi para satıyorum, 2000 TL ye ilan koydum, oyunu oynayan kişiler de fiyatı uygun bulup ürünümü satın aldılar, site benim satış fiyatımdan sadece %8 komisyon kesiyor, yani 2000TL-128TL = 1.872TL benim banka hesabıma itemci.com tarafından yatırılıyor, bunun dışında satın alan kişi ile benim verdiğim fiyattan satın alıyor yani net olarak 2000TL itemci.com'a para yatırmış oluyor, buradan da anlaşılacağı üzere alıcı ve satıcının vergi sorumluluğunu itemci.com hiçbir şekilde üstlenmiyor. Yani sözün kısası benim yaptığımın aynısını yapıyorlar mükellef olmayan normal oyuncudan alıp mükellef olmayan bir diğer normal oyuncuya (yurtiçi ikisi de) ürün satışını yapıyorlar.

Oyun sektörü dışında genel alım satım işlemleri için de shopier.com var mesela, adamlar satış yapmak isteyen normal kişilere sanal pos entegreli dükkan veriyorlar, benim bu site üzerinden yaptığım satışlardan da sadece komisyon kesiyorlar, alıcı ve satıcı arasındaki vergi ilişkisine karışmıyorlar.

O halde hocam benim işimi komisyon faturası kesmek çözecek gibi, peki komisyon faturası nasıl kesmeliyim, bunun şekli ve usulü nedir, alıcı ve satıcının hangi bilgilerini yazmalıyım? Aracılık hizmeti yapabilmek için sadece şahıs şirketi kurmam yeterli mi, yoksa farklı bir şirket türü mü kullanmalıyım? Ya da BDDK gibi kuruluşlardan ek bir izin almam gerekiyor mu?

Bu arada ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim hocam, bana çok yardımcı oldunuz.
O halde hocam benim işimi komisyon faturası kesmek çözecek gibi, peki komisyon faturası nasıl kesmeliyim, bunun şekli ve usulü nedir, alıcı ve satıcının hangi bilgilerini yazmalıyım?

Faturaya adini, soyadini, adresini yaz faturanin icerik kismina Komisyon faturasi keseceksen " Komisyon"" yaz. Birde tutar ve KDV.

Aracılık hizmeti yapabilmek için sadece şahıs şirketi kurmam yeterli mi, yoksa farklı bir şirket türü mü kullanmalıyım?
Sahis sirketi yeterli

Ya da BDDK gibi kuruluşlardan ek bir izin almam gerekiyor mu?

Yok

• Beğen
O halde hocam benim işimi komisyon faturası kesmek çözecek gibi, peki komisyon faturası nasıl kesmeliyim, bunun şekli ve usulü nedir, alıcı ve satıcının hangi bilgilerini yazmalıyım?

Faturaya adini, soyadini, adresini yaz faturanin icerik kismina Komisyon faturasi keseceksen " Komisyon"" yaz. Birde tutar ve KDV.

Aracılık hizmeti yapabilmek için sadece şahıs şirketi kurmam yeterli mi, yoksa farklı bir şirket türü mü kullanmalıyım?
Sahis sirketi yeterli

Ya da BDDK gibi kuruluşlardan ek bir izin almam gerekiyor mu?

Yok
Çok sağ olun hocam, hakkınızı helal edin.