Oyun parkı amortisman oranı

merhaba arkadaşlar,

restaurantımızda kullanılmak üzere toplam değeri 5.000,00 tl yi bulan oyun parkı alındı. bunun amortisman oranı nedir acaba?

teşekkürler

Ynt: oyun parkı amortisman oranı

59.3 bana göre %10 gibi geldi.
Eğlence ve Spor Aktiviteleri: Bowling salonları, bilardo salonları, havuzlar, plajlar, aquaparklar, lunaparklar, panayır alanları, sirkler, sergi alanları, tiyatrolar, konser alanları, stadyumlar ve minyatür golf sahaları, yamaç paraşütü alanları ve bunların benzerleri gibi işletme yada tesislerin işletilmesi yada ilgili hizmetlerin verilmesi sırasında giriş ücreti veya parayla yapılan ödemeler karşılığında eğlence hizmetlerinin gerçekleştirildiği yerlerde kullanılan iktisadi kıymetler 10 10.00%

plastik oyun parkı için 10 yıl bana biraz fazla geldi. amortisman oranı o değildir diye düşünüyorum.

Tam da beklediğim yerden karşı görüş geldi, bölüm 59.3 :)
Burada ayrıştırıcı noktanın şu olduğunu düşünüyorum;

"Eğlence ve Spor Aktiviteleri: Bowling salonları, bilardo salonları, havuzlar, plajlar, aquaparklar, lunaparklar, panayır alanları, sirkler, sergi alanları, tiyatrolar, konser alanları, stadyumlar ve minyatür golf sahaları, yamaç paraşütü alanları ve bunların benzerleri gibi işletme yada tesislerin işletilmesi yada ilgili hizmetlerin verilmesi sırasında giriş ücreti veya parayla yapılan ödemeler karşılığında eğlence hizmetlerinin gerçekleştirildiği yerlerde kullanılan iktisadi kıymetler "

Görüldüğü üzere 59.3 kapsamına sokabilmek için oyun parkına giriş için bir ücret alınması gerek, oysa soruda bunun bir restaruant için alındığı belirtilmiş. Aileler yemek yerken çocuklar oynasın diye alınmış ve tahminim %99 olasılıkla çocukların oyun parkında oynaması ayrıca ücrete tabi değil. Bu nedenle 59.3 yerine 2. bölüme göre değerlendirme yapmak gerekir.

Ayrıca bu konuda sektörel ayrım hususuna da dikkat etmek gerekir. 339 Nolu VUK Genel Tebliği 2.bölüm

"2. Sektörel Ayrım ile 1-6 Bölümleri Arasında Yer Alan Genel Sınıflama Arasındaki İlişki

333 sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin 1-6 bölümleri arasındaki sınıflamalar, tüm mükellefler için ortak hükümler içermekte ve bu iktisadi kıymetler genel olarak tüm sektörlerde ana faaliyete ilişkin aşamaların dışında kullanılan iktisadi kıymetlerden oluşmaktadırlar. Sektörel sınıflamalarda yer alan iktisadi kıymetler ise mükelleflerin faaliyet konuları dikkate alınarak tespit edilen ve bizzat üretim, imalat, hizmet vb. aşamalarda kullanılan iktisadi kıymetlerdir. Böylece, mükellefler öncelikle faaliyette bulundukları sektörü tespit ederek hangi iktisadi kıymetin hangi sınıflamaya dahil olduğunu belirleyeceklerdir. İlgili sektörde ismen belirtilmeyen ancak 1-6 bölümleri arasında yer alan iktisadi kıymetler ise 1-6 bölümünde gösterilmiş olan faydalı ömürleri üzerinden amortismana tabi tutulacaklardır.

Sektörel sınıflamada ismen belirtilmeyen iktisadi kıymetlerin 1-6 arasındaki sınıflardan herhangi birinde yer alması durumunda öncelikle 1-6 arasında yer alan amortisman oranları üzerinden amortismana tabi tutulmaları gerekmektedir.

Örneğin, madencilik sektöründe kullanılan bir kamyon madencilik sektörüne ilişkin (8) numaralı sektörel sınıflamada ismen yer almamaktadır. Ancak, bu sektörde kullanılan kamyon "6.Taşıma Araçları" genel sınıflamasında yer aldığından dolayı madencilik sektörüne ilişkin faydalı ömür (10 yıl) üzerinden değil 6. numaralı sınıflamadaki faydalı ömürler (Hafif Kamyonlar 4 yıl veya Ağır Yük Kamyonları 5 yıl) üzerinden amortismana tabi tutulacaktır. "

59.3 satırının da yer aldığı (59) bölümünün başlığı turistik tesisler ve eğlence merkezleridir. Oysa burada bahse konu olan işletmenin faaliyet konusu lokantacılık ve (58) bölümünde yer alıyor. Bu sektörel ayrım nedeniyle 1-6 bölümlerinden uygun olan 2. bölümü seçmek zorundayız.

Sayın muhasebegiz;

Ne yazık ki sizin ne düşündüğünüz değil, Maliye Bakanlığının ne düşündüğü önemli. Onun için de faydalı ömür 15 yıl, amortisman oranı %6,66.

Ynt: Oyun parkı amortisman oranı

Koray Bey, Soruda giriş ücreti alınıp alınmayacağı belirtilmemiştir.
O halde olayı şöyle özetleyelim.
Giriş ücreti alınıyorsa %10
Alınmıyorsa %6,66
olacak.

Düşünsenize bir lokantada hesap istiyorsunuz 5 .-TL de çocuk oyun parkı giriş ücreti var hesapta :)

Şaka bir yana giriş ücreti alınmasa bile lokanta 58. bölümde yer aldığı için VUK GT 339/2 uyarınca yine de mecburen 2.maddeye gidip, amortisman oranını %6,66 olarak kabul etmek gerekir.

koraykarakaya ' Alıntı:
Düşünsenize bir lokantada hesap istiyorsunuz 5 .-TL de çocuk oyun parkı giriş ücreti var hesapta :)
Benim hem kafeterya hemde oyun alanı işleten böyle bir mükellefim var. :) Dolayısıyla ücret alıyorlar.

Diğer tarafdan, sektör ayrımı bu mükellefimde hem kafe hemde oyun alanı işletmeciliği olduğundan Oyun alanı için %10 oranı uyguluyorum.
:)

Bakın sizin mükellefiniz için bu söylediğinize katılırım, 59 faaliyetine giriyorsa tamam %10 olsun, ancak lokantalar için ayrı 58.bölüm var, lokantada %10 olmaz maalesef.

Oran tablosunda ilk 6 gurup her işletme için geçerlidir. Sonrasındakiler ise faaliyet gösterilen sektere göre bakılır. Öncelik sektöre göre olan oranlar içine bakmak burada yer almayanlar için ise ilk 6 grup içinden bakmak gerekmektedir.