fonradar

Özel Bina İnşaatı!

herkese kolay gelsin bir konuda yardımlarınız rica ediyorum.

şahıs kendisine ait olan 400 m2 arsası üzerine yine kendisi 2 dükkan 7 dairelik bir apartman yapmak istiyor.
özel inşaat olduğu için vergi kaydı gerekmiyor (işçilerin ergi karnesi hariç)
ssk bildirilmesi gerekiyor
sanırım birde ticaret odasına tescil işlemi var

sormak istediğim bu vatandaş finansman amacıyla 2-3 daireyi satarsa ticari kazanç mı olur. veya ilk açılışta vergi mükellefimi yapmamız gerekir. bu konuda tecrübeli olan arkadaşlardan acil yardım !!!

Ynt: Özel Bina İnşaatı!

yasar67 ' Alıntı:
herkese kolay gelsin bir konuda yardımlarınız rica ediyorum.

şahıs kendisine ait olan 400 m2 arsası üzerine yine kendisi 2 dükkan 7 dairelik bir apartman yapmak istiyor.
özel inşaat olduğu için vergi kaydı gerekmiyor (işçilerin ergi karnesi hariç)
ssk bildirilmesi gerekiyor
sanırım birde ticaret odasına tescil işlemi var

sormak istediğim bu vatandaş finansman amacıyla 2-3 daireyi satarsa ticari kazanç mı olur. veya ilk açılışta vergi mükellefimi yapmamız gerekir. bu konuda tecrübeli olan arkadaşlardan acil yardım !!!

işte bu konuda başım çok ağrıdı hemen anlatıyorum. eğer özel inşaat yapıyorsa ve finansman sağlamak için 2-3- daire satıyorsa bu ticari faaliyet sayılır ve bundan dolayı maliyet ile satış arasındaki karın vergisini vermek zorunda.
bence vergi kaydı açıp işçilerin vergi karneleri ile uğraşmayın. normal bi mükellefiyet açın sonra açtığınız gibi sigortaya başvuru yapın. sigortalıları yaptığınız gibi ticaret odasında da işleminizi yapın. inşaatın maliyetini oluşturun ve inşaat ruhsatında ne yazıyorsa arsa maliyeti onun üzerinden sigortanızı ödeyin (5 işçi ile ortalama 5 ay sürer varsa eksik kısım fark bildirgesi düzenliyor sigorta) inşaatın sigorta dosyasını kapatın. sonra birim metre kare maliyetini bulun ve satış yapılacaksa satın. inşaatın başkasına satılan daire ve dükkanları kredi aldıalrsa o tutardan almadılarsa biraz kar koyup satabilirsiniz. diğer daireleri de kendisine faturalı çıkış yapın maliyet bedelinden.
burada %1 kdv %18 kdv durumuna ve yapı denetimindeki tevkifata dikkat edin %9.

100 m2 geçen daireler %18den altında kalanlar %1den faturalanır. dükkanlar %18

varmı başka sormak istediğiniz birşey ?

sn.sercan aktaş 150 m2 yi geçen dairelerde kdv %18 diye biliyorum yoksa
bir değişiklikmi oldu.

mustafaay ' Alıntı:
sn.sercan aktaş 150 m2 yi geçen dairelerde kdv %18 diye biliyorum yoksa
bir değişiklikmi oldu.

doğru biliyorsnuz sehven 150 yerine 100 yazmışım... kusura bakmayınız

saygılar..