Özel bina inşaatı

mevcut evinin üzerine bir kat çıkmak isteyen bir kişi yapı müteahhidiyle anlaşmak ve/veya usta belgeli işçi çalıştırmak zorundamı. ruhsatın 2012 veya öncesinde çıkartılmış olması birşey değiştiriyormu. (konuya en yakın bu bölümü gördüğüm için buraya yazdım) yardımcı olmaya çalışanlara teşekkür ederim.

Ynt: Özel bina inşaatı

_mustafa ' Alıntı:
mevcut evinin üzerine bir kat çıkmak isteyen bir kişi yapı müteahhidiyle anlaşmak ve/veya usta belgeli işçi çalıştırmak zorundamı. ruhsatın 2012 veya öncesinde çıkartılmış olması birşey değiştiriyormu. (konuya en yakın bu bölümü gördüğüm için buraya yazdım) yardımcı olmaya çalışanlara teşekkür ederim.

Arsa sahibi,bu özel bina inşaatını kendisi yapabileceği gibi,müteahhide de yaptırabilir,her halükarda çalışanların mesleki belgeleri olmalı,iş sağlığı ve güvenliği hükümlerine önemle dikkat edilmelidir.Ruhsatın önceden alınmış olması ile sonradan işe başlanacak olması durumu sorun olmaz gibi ruhsatı veren mercii ye sorabilirsiniz,ayrıca inşaat işi ve işlemlerini bir muhasebeci ile görüşerek yürütmeniz uygun olacaktır.
NOT:Burada yapı denetim mevzuatı( yada firmalar)dan kaynaklanan bazı sıkıntılar olduğu,özellikle inşaat alanı örneğin 200 metrekareyi geçmesi halinde,bilen varsa bu durumu lütfen paylaşalım.